Garance zpětného odkupu

Dobrý den, ostatní investiční platformy poskytují investorům garanci zpětného odkupu, kdy zpravidla do 60 dnů pokud koncový dlužník neplatí splátku, vyplatí investorovi jistinu i příslušný úrok poskytovatel úvěru. V praxi tato garance široce a bezchybně funguje, za půl roku při portfoliu 2000 participací nemám ani jednu nesplacenou půjčku. Naproti tomu na Zonky rovněž při cca 2000 participacích mám asi 10 dlouhodobě nesplácených úvěrů (ano, zčásti mojí blbostí, měl jsem je hned prodat na sekundárním trhu dokud byly v prodlení např. 30 dní). Neuvažuje Zonky o tomto instrumentu na podporu investorů?
Rovněž půjčka se zástavou je obvyklý nástroj na investičních platformách, kdy LTV je např. 80% a zase všude bezproblémově a bezpečně funguje a investor se nemusí bát o svoje peníze.

Bohužel ochrana investorů na Zonky mi přijde velmi malá v porovnání s ochranou dlužníků, kdy nepochybně řada z nich si nabere půjčky, potom nad sebou nechá vyhlásit osobní bankrot aniž by splatili aspoň první splátku a dalších deset let se budou investorům smát do očí. V podrobnostech půjčky se poté objeví jenom oznámení, že “dlužník se “bude snažit” v následujících letech dostát svým závazkům”.

3 Likes
4 Likes