Investor: sledování vybraných participací - vytvoření vlastního seznamu / poznámky (např. problematických)

Dobrý den,

nešla by v rámci okna “moje investice” vytvořit možnost vytvoření vlastního seznamu/kategorie participací, do kterého bych přidal vybranou participaci manuálně? Něco jako lze třídit e-maily podle kategorií. Nebo k jednotlivé půjčce dát si vlastní poznámku?

Uvedu příklad:
-Sleduji některé problematické půjčky, které mají zpoždění 15-45 dní se splatností, ale vím, že zákazník půjčky pravidelně splácí, jen mu třeba před 5 měsíci vypadla jedna splátka, se zonky si nedomluvil odklad o měsíc, a tak například půjčku z dubna splatili v květnu, z května v červnu atd… a prostě se mu nedaří tu jednu splátku dohnat. Nedá se říci, že by byl neplatičem, spíše měl jednou smůlu (neočekávané výdaje atp.).
-Pokud se rozhoduji o umístění participace na sekundární trh, je z pohledu filtru “problematických půjček” pro mě podstatné rozlišovat participace, které se v seznamu ukazují 1) poprvé, 2) naopak stále s chybějícími 2+ splátkami po sobě, které zákazník přestal platit a pak těch, kteří jsou mezi tím.
-Ty MEZI tím bych označil, že jejich platební morálka je v podstatě dobrá, jen s malým opakovaným zpožděním (takoví ti, kteří třeba polovinu měsíce jsou “aktuálně po splatnosti” a druhou polovinu “v minulosti po splatnosti”). To pro mě neplatič není. Dokonce mi je jedno, jestli svou půjčku splatí po plánovaných 60 měsících, nebo po 61,5 měsících… lepší, než kdyby byla participace zesplatněna, nebo bych ji zbrkle prodával na sekundáru se slevou přes 10 % hned po 15-30 dnech. Každý má jiný práh tolerance, a někomu by třeba nevyhovovalo, že neplatič splatí půjčku o 2 měsíce později, než je plán, ale já tuto toleranci bych připustil.

  • Zároveň však pro ochranu své investice potřebuji si tyto participace vyselektovat/vytipovat, abych je blíže sledoval v průběhu času a právě k tomu bych rád využil doplnění funkce “můj seznam” nebo “moje poznámka”, abych se k těmto půjčkám měsíc, co měsíc nevracel v seznamu problematických půjček, když se pohybují v kategoriích “X” až “X+30” dnů po splatnosti.

Chápu, že by toto vylepšení mělo být nějak omezeno - Například v jednom seznamu bylo max. počet půjček (třeba 100-200) / max. počet seznamů apod., ale investorovi / superinvestorovi by se lépe orientovalo ve svých participacích, obzvlášť když jich má aktivních přes 1000.

Další zlepšení ohledně půjček které jsou “Aktuálně v pořádku”, ale v minulosti nebyly, mě napadá přidání 3. kategorie “po splatnosti naposledy před X měsíci/dny” s pevnou dobou (např. 2/3/6/12 měsíců). Podle mě půjčka, co byla “v minulosti po splatnosti”, a to jen 5 dnů první splátka a dalších 20 splátek včas si nezaslouží tvrdý štempl “v minulosti po splatnosti”, když se rozhoduji, jako investor, které participace pošlu na sekundár.

Díky za zvážení a odpověď

2 Likes

Zdravím,

jakékoliv dodatečné filtry jsou pro aktivní investory požehnání. Takže souhlasím s Nandi, sám s tím mám podobný problém. Zcela určitě bych podpořil možnost vytvoření samostatného listu “oblíbených”, které bych si ze seznamu mohl vyfiltrovat a mít nad nimi kontrolu po delší časový úsek.

Za mě by stačilo mít možnost označení vlastním “tagem”, tj. přidání k participaci uživatelsky editovatelné políčko, kam bych si svůj tag-poznámku zapsal a následně by to šlo podle něj i vyfiltrovat. Také se snažím sledovat cyklické neplatiče a byl by to obrovský pomocník při správě většího portfolia. Nemuselo by to být třeba ani tak složité na implementaci.

Ještě jedna věc týkající se hromadných akcí, která je alespoň pro mě nesmírně obtěžující a tím je prodej většího objemu participací, které nechci ve svém portfoliu vlastnit. Bohužel opět nelze hromadně označit ty, které chci nabídnout na SM a pak je jedním klikem poslat k prodeji. Je nutné jednu po druhé proklikávat a prodat, což třeba při 100 kusech není rozhodně příjemná a userfriendly činnost. Při správě jednotek tisíců participací velmi potřebný tool, jak zefektivnit správu pro investora.

Výše zmíněné v konečném důsledku přinese komfort bez rozdílu všem, kteří chtějí dělat nějakou hromadnou akci (sledovat/filtrovat/prodávat/být aktivní ve správě).

Comba

4 Likes

Dobrý den,

děkujeme za zajímavý návrh. Vaše podněty probereme s našimi vývojáři v průběhu příštího týdne.

Hezký víkend,
Kateřina

3 Likes

Dobrý den,

nějaké novinky ohledně mého návrhu?

Díky.

Dobrý den, @Nandi ,

toto téma jsme zatím pouze otevřeli, nicméně jsou momentálně v prioritizaci jiné věci. Jakmile se případ posune dál, budeme vás zde informovat :slight_smile:

Krásný den,
Kateřina

Zdravim @Katka-Zonky,
priklanim se jak k @Nandi tak k @comba.

Ted jsem cistil sve portfolio a vystavovat na sekundar nekolik stovek participaci a po jedne participaci je to vcelku porod. Po hodinovych sichtach mi to trvalo nekolik dni…
Takze za me:
:+1: hromadnym akcim
:+1: poznamkam
:+1: tagovani
Velké :heavy_plus_sign: by bylo udelat do “Moje investice” hledani podle cisla klienta nebo cisla smlouvy. Protoze kdyz si neco vyselektuji v xlsx tak nejsem schopen to ve webovem rozhrani dohledat v nejakem rozumnem case…

1 Like

Dobrý den, @dytrych ,

souhlasím, že dle exportu investic se poté dané participace nehledají v přehledu úplně jednoduše. Děkuji za potvrzení dalšího zájmu o takovouto funkcionalitu. Alespoň kolegům na vývoji budu moci předat informaci o více zájemcích :slight_smile:

Zatím ale stále platí, že máme v prioritizaci jiné věci. Jakmile bude toto téma opět aktivní, určitě Vás zde budu informovat.

Krásný den,
Kateřina

2 Likes

Dobrý den,
taky se připojuji k prosbě o zřízení filtrace pro konkrétní participace(podle jejího čísla)s možnosti je odděleně sledovat, popř. vložit si je do vlastního seznamu. Taky filtrace půjček k hromadnému prodeji na sekundárním trhu je dobrý a užitečný nápad.
Děkuji.

1 Like