Investovali byste do půjčky na vánoční dárky?

Poslední článek na našich Zonky Times má jasné poselství - být o Vánocích na peníze hlavně opatrný a dobře si tento krok promyslet.

A co Vy, investujete do půjček na vánoční dárky?

Zebra-Iva

Já jako investor se spíše chovám tržně a nemám problém investovat i do půjčky na dárky. Jenže půjčka by musela mít lepší rating. Do horšího ratingu bych nešel, stejně jako je u refinancovani půjček, kde jsem taky opatrný. Takže za mne ano, ale s výhradou

NE. Na darky se nepujcuje. Predevsim ne ze strany veritele.

Na darky pujcim i kdyz osobne mi to je proti srsti. Ale obchod je obchod. Kdyz nepujcim ja, pujci nekdo jiny. Je to spis na dluznikovi, aby si uvedomil ze kuli jednomu dni se zadluzi na nekolik let. A co bude delat za rok? Pujci si zas? Tohle jako investor neovlivnim. Zonky se muze maximalne klienta zeptat jestli je to opravdu nutne si pujcit, ale je to prece jen obchod, kdyz reknou ze na darky nepujcuji pujde jinam a nebo si pujci na “lednicku” . Nebo v lednu bude refinancovat nevyhodnou kreditku.

Rozum: Věřil bych ratingu Zonky. Takže pokud Zonky tvrdí, že klient bude splácet s určitou pravděpodobností za určitý úrok, tak samotný účel mě až tak moc nezajímá.

Cit: nelíbí se mi to :slight_smile:

100% souhlas. Nelibi se mi, co bych sam nedelal a na darek bych si nepujcil, ale rating neodrazi na co se pujcuje, ale pravdepodobna schopnost splacet danou vysi v danem case, takze pokud to ma pojistene, zainvestuji.

Vite, ono to, že my jako investoři půjčujem a na druhé straně barikády jsou ti, kteří si půjčují je už samo o sobě na zamyšlení.
Většína investorů si již někdy v životě půjčila, třeba v začátcích nebo v mládí, kdy je nezajímal úrok, ale jen to, kolik potřebujou a kolik jsou schopni splácet. Teď už mají třeba takový kapitál, že už si půjčovat na nic nemusí, maximálně třeba splácí hypotéku.
Ono když čtu příběhy na co si lidé půjčují a uvědomím si, že ti lidé nemají vůbec žádnou rezervu, ani třeba 20 tisíc, tak se mi při té představě dělá ouzko.
Znám ve svém okolí dost lidí a i vcelku vzdělaných, kteří žijí od výplaty k výplatě, bez vytváření rezerv, maximálně si spoří stavebko a to pak po výběru utratí nesmyslně za auto. Nikdy nemají na větší výdaje.
Lidé jsou různí, ale vidím, jak se to předává mezi generacema, ta finanční negramotnost. To se kupujou auta, telefony, platí zbytečný paušály za kanály v TV, mobily a další kokotiny, který jim vnutí systém a ještě se k tomu vypaluje huba tabákem. Bydlí v nájmu a nikdy je nenapadne se zadlužit za něco rozumnýho a to je vlastní bydlení.
To jsem ale odbočil.
Ano, půjčuju na dovolené, na dárky, na auta, refinanc, na vše. Kdo chce kam, pomůžu mu tam. Kdybych dlužil já, nevěřím, že by mě někdo něco odpustil, soud nebo exekutor by se postaral. Případné ztráty beru jako dobročinnost.
Je to byznys. Nebýt těchto finančních kaskadérů, tak investoři nevydělávají a Zonky jakbysmet.
Samozřejmě jsou lidé, kteří si zde půjčí za velmi zajímavý úrok, o tom bez debat :+1:t3:

V zásadě souhlasím, ale pozastavil jsem se nad jednou větou - zadlužit se za něco rozumnýho, a to je vlastní bydlení.
Vlastní bydlení může vyjít levněji (v časovém horizontu řádově desítky let) a představuje určitou jistotu, že tě z něj nikdo nevyhodí. Na druhou stranu to znamená starosti s údržbou, ale především - vlastní bydlení tě “připevní” k určitému místu, a jakákoliv změna, stěhování za lepší prací nebo lepším životem se stane celkem obtížné. Ne že by vlastní dům nešel prodat, ale není to tak jednoduché, jako vypovědět nájem a najít si jiný na druhém konci země (nebo Země).
V životě jsem bydlel leckde a lecjak, ale určitě bych neřekl, že vlastní nemovitost je apriori lepší než nájem.

Hezký den všem,

chci se s Vámi podělit, s čím přišel kolega, půjčky nám skutečně musí dávat smysl a chceme je dávat férově.

Zebra-Iva