Investování na zonky v poslední době

Dobrý den, jak jistě všichni víme, investovat do půjčky na Zonky v poslední době není jednoduché a vybrat si půjčku do které doopravdy chci investovat úplně nemožné. Zonky se i této situaci staví tak, že v této době je málo lidí, kteří si zde berou půjčku. Z mého pohledu je to ale trošku jinak. Náhodná půjčka z června 2019 na 105 000 Kč - investice od Zonky je 14,95 % z celkové částky. Náhodná půjčka z prosince 2020 na 90 000 Kč - investice ze strany Zonky je 70,11 % z celkové částky! + K této investici část na rezervace + nějaké investice 100 Kč - asi Zonky rentiér. Proč je tak velká část peněz od Zonky? Asi Vám to vynáší více než kdyby to investovali lidé. Už mi to přijde jako banka, a ne jako „lidé půjčují lidem", a to je velká škoda.

4 Likes

Aniž bych si chtěl hrát na „ďáblova advokáta", tak ono se to přeci nevylučuje, ne? Půjček je opravdu méně, je to vcelku logické, ekonomika teď zažívá docela turbulentní časy a zvyšuje se riziko ekonomické krize (ať to povolanější klidně rozvedou, př. mě opraví). No a když je méně půjček, tak Zonky potřebuje na každé více vydělávat, tudíž více investuje. Aspoň takový je můj myšlenkový pochod.

Taky se mi situace nelíbí a osobně by se mi zamlouvalo, kdyby Zonky žilo jen z poplatků investorů (taková má osobní utopie). Nicméně chápu pohledy obou stran, a to jak investorů, tak Zonky. Vždy si pak řeknu, že vlastně nevidíme dostatečně pod pokličku, aby bylo tak snadné říct, jak to vlastně je. Nicméně půjček opravdu je méně, to je, si myslím, poměrně jisté.

1 Like

Krize nekrize. Jestliže Zonky má moto “Lidé půjčují lidem”, pak by to tak mělo být. Bral bych ještě poměr Zonky vs. lidé 50:50. Ale v situaci, kdy Zonky do půjček investují 70%, dělají lidé jen stafáž. V říjnu a v listopadu jsem investoval v pohodě. Cca 50 půjček každý měsíc. Ještě první týden v prosinci to šlo, pak se to zlomilo. Investice přes rezervace je beznaděj. Za listopad mně přistály 3 nabídky. Pokud Zonky nezmění svůj přístup, tak zřejmě příjde o většinu investorů a skončí.

3 Likes

Kdyz ono to moto “Lide pujcuji lidem” tak nejak v tuchosti zmizelo. Takze otazka, jestli se jeste vubec jedna o P2P platformu v pravem slova smyslu.

2 Likes

Dobrý den všem,

nižší nabídka půjček je primárně způsobená pandemií Covid-19 a s tím celkově horší ekonomickou situací, která v ČR aktuálně panuje. Protože nechceme, a ani nemůžeme, slevit z našich kritérií pro žadatele o úvěr, zpřísnili jsme také některé rizikové parametry tak, aby se nestalo, že bychom klienty s půjčkou splácením neúměrně zatížili. Tím by se totiž zvýšila rizikovost Vašich investic. Na druhou stranu evidujeme stále rostoucí zájem ze strany investorů o participace.

Situaci okolo vývoje ekonomiky pečlivě sledujeme. Očekáváme zlepšení v prvním čtvrtletí příštího roku, ovšem to vše závisí na tom, jaký vývoj bude mít pandemie Covid-19 a zda se podaří ekonomice rychlé zotavení.

Hlavní úlohou institucionálního investora je zajistit stabilitu služby Zonky. Tato stabilita je dosahována tím, že institucionální investor dokáže investovat do půjček všech klientů, bez ohledu na to, jaký mají tyto půjčky úrokový výnos. Je však třeba, aby i tento investor dosahoval přiměřeného zisku.

Aby si institucionální investor udržel své široké portfolio a mohl dlouhodobě fungovat v roli “market makera”, tedy investora, který dofinancovává půjčky, jež by individuální investoři typicky nezafinancovali celé - musí mít i v dnešní době přiliv půjček na hranici 70 % aktuální produkce. To z toho důvodu, aby jeho portfolio zůstalo vyvážené v čase. Díky tomu může dlouhodobě plnit na Zonky roli, kterou má.

Jak víte z minulosti, institucionální investor investoval 70 % z objemu na tržišti, a to i v době, kdy byla nabídka na tržišti vyšší, než je v dnešní době. Obecně je tak portfolio institucionálního investora tvořeno z převážně nízkorizikových půjček. To je velký rozdíl proti chování běžných retailových investorů, kteří zejména do nízkovýnosových ratingů (2,99 - 5,99) neinvestujjí dostatek finančních prostředků natolik, aby je kompletně zainvestovali.

Pevně věříme, že aktuální situace na tržišti je dočasná a již příští čtvrtletí budeme pozorovat nárůst objemu. Jak se zachovat do té doby?

Pro ty z vás, kteří nemají aktivní rezervační systém, doporučujeme jeho aktivaci v mobilní aplikaci Zonky. Stále ve statistikách pozorujeme, že více než polovina rezervovaného objemu propadá na tržiště jako nevyužitá. Rezervační systém jen v listopadu využilo 8 672 investorů, kteří využili rezervace v celkové hodnotě 27 milionů korun.

Zároveň se často ozýváte s tím, že máte nastavené parametry na rizikovější půjčky s dobou splatnosti do 60 měsíců. Tímto nastavením výrazně limitujete své možnosti získat participaci. Dlouhodobé půjčky, jak vyplývá z našich a i analýz od investorů, jsou méně rizikové. Zároveň likvidita na sekundárním trhu umožňuje půjčku kdykoliv v případě potřeby prodat (po uplynutí 12 měsíců od nákupu bez poplatku). Pokud tedy chcete mít větší nabídku půjček, doporučujeme zvážit změnu Vaší investiční strategie a zaměřit se na půjčky s delší dobou splatnosti (půjčky od 60 - 84 měsíců aktuálně tvoří 74% procent naší produkce).

Přeji hezký den,

Kateřina

1 Like

Dříve sice možná institucionální investor investoval třeba 70 % celkové jistiny, ale asi z trochu jiného důvodu. Například v té době nebylo tolik investorů na Zonky, tudíž se na nějakou větší půjčku nesložili v daném časovém úseku, a proto Zonky doplatila tuto půjčku, aby neztratila zisk od tohoto zákazníka. Dnes, když je rentiér a rezervace a institucionální investor investuje přes 70 % celkové jistiny, tak je to na tržišti hrozné. Co takhle snížit podíl, popřípadě pozastavit systém rezervací a tento podíl přenechat na investování na tržišti? A co se ekonomické situace týče, tak od investorů Zonky také má nějaký zisk, samozřejmě ne takový jako z půjčování přímo od Zonky.

2 Likes

Ja jen doplnim, Zonky ma od Investoru zisk vlastne bez rizika. Pokud dluznik splaci, tak inkasuje pomerne vysoky poplatek a to bez toho, ze by riskovali vlastni penize.
Ale abych nebyl uplne negativni, tak rozumim tomu, ze Zonky dela sluzbu hlavne v risku + pripadnemu vymahani pohledavek.

Ale asi bych uvital statistiku, jak investuje Zonky investor + Rentier, vcetne informace o podilu na pujcce, ratincich a celkove doby splatnosti.

Lukas

1 Like

  • tady si to Zonky zainvestovalo samo

Jestli správně počítám, tak Zonky Investor + Rentiér mají dohromady 107 kKč. Zbývá 8kKč, tedy 40 participací po dvoustovce pro ostatní investory.

Otázka je, kolik jich spadlo do rezervací a kolik doputovalo na volný trh, kde by si ji teprve mohl vzít kdokoliv. Z toho, že i po hodině není zaivestována žádná nezonková (nefiremní) participace usuzuji, že na volný trh z této půjčky nezbylo vůbec nic a šanci má jen čtyřicet rezervistů (kteří ji zatím nevyužili - ale zbývá jim sedm hodin).

1 Like

A co pro ty z nás, kteří na svůj telefon nemohou nebo nechtějí dostat zonkovou mobilní aplikaci? Ať už proto, že mají mobilní telefon jaksi postarší, nebo se s ní prostě nechtějí mordovat (viz stesky v části fóra věnované právě jí), případně jim přijde ovládání čehokoliv webového přijatelnější v normálním prohlížeči. Budou rezervace i na webu? Protože do té doby je odkazování na rezervace jako jedinou správnou cestu v podstatě diskriminací těch investorů, co se věnují ovládání svého zonkyúčtu přes web z počítače.

5 Likes

Tak s tím lze jen souhlasit ! Já nemohu nosit mobil celý den u sebe. Mám i starší mobil, nejde mi tam nainstalovat Zonky aplikace. Podařilo se mi horko ťažko to nainstalovat na mobilu manželky, což také nebylo ideální. Také by byla pro mě výhoda mít možnost rezervací přes web. Před 4 lety také nebylo snadné investovat.

1 Like

Když už máme ty rezervace, tak bych uvítal že by se automaticky zainvestovaly. Jako proč se musí přijímat do 7 hodin. Pokud mám na účtu dost peněz k zainvestování, tak automaticky jak na mě přijde řada by se to investovalo. Půjčka splňuje podmínky které jsem si nastavil tak proč se zdržovat. Jde jen o 2 kila víc stejně rezervovat nejde. A kdo by chtěl i rezervace investovat ručně, tak by tam udělali jednu volbu navíc. Investovat automaticky ano ne, popřípadě investovat automaticky se zůstatkem nad xy stav účtu.

1 Like

Moznost automatickeho zainvestovani rezervace je super napad, ale uz by se v podstate jednalo o oficialniho robota zonky a to asi zonky nechce, radsi bude vytvaret system jdouci na ruku robotum tretich stran… nic proti nim, at si lide pouzivaji, ale kdyz investor skoro nedostava prostor na oficialnich cestach (web nebo slabsi aplilace), je nekde neco spatne.
Na druhou stranu musim rict, ze s investivanim pres rezervaci problem nemam, vzdy kdyz mam dost v penezence mi neco cinkne, ale jsem troskar, nemam tu nasypane statisice :slight_smile:

Cele roboty bych zrušil, protože se obyc člověk k nicemu nedostane. Můžete klidně každou vteřinu klikat, ale než otevřete participace, nedej bože se podívat čeho se týká, je nabídka pryč. Ze začátku to byla trochu zábava, teď už otrava a čekání na nějakou co nejméně výhodnou rezervaci, která se vyvoleným nelíbí. Původní heslo lidé lidem už bohužel vůbec nevidim

Ale roboti už zrušení jsou. Stejně jako ruční investování. Třeba teď poslední půjčka, 300 000 Kč, úrok 9,5%: 65% Zonky + 20% rentiér + 15% rezervace. Takhle to prostě Zonky chce, tak takhle to je.

2 Likes

Dobrý den, to co píšete je možná pravda, těžko ověřitelné. Ale co se týče mé situace, tak mám rezervaci od 4,99 do 8,49 bez časového limitu. Mám zainvestováno tak, že mi měsíčně chodí cca 25 000 Kč a ještě vkládám 10 - 15 000 Kč. V současné době se mi ukáže jedna možná dvě rezervace denně a to znamená, že se mi v peněžence hromadí peníze, které nemám kam vložit. Pak se podívám na půjčku, kterou schramstne celou rentier a zonky. Jestli koncept drobných investorů nechcete držet, tak to prosím řekněte, ať si mohu peníze převést jinam. Opravdu to nedělá dobré PR. Investor Zonky byl dobrý, když půjčku nikdo nechtěl. Opačný koncept je k ničemu.

3 Likes

Bohužel. Prošel jsem u pár půjček seznam investorů a 99% je investice 200 jen Z investor a rentiér ti mají vždy velký podíl. No a občas když se rezervace nevyužijí tak tam někdo rychle stihne hodit o trochu víc, ale víc než 1000 je to vyjmečně.
Hlavně že když mi posílají měsíční přehled, tak mi radí abych investoval do jednotlivých půjček i větší sumy. To bych rád, ale není do čeho…

Přesně a udivuje mě že se občas na trhu objeví půjčka s mými parametry, ale rezervace mi vůbec nepřišla ani nemohla uplynout doba rezervace, protože kontroluji často a ani přes noc to není déle než 7 hodin

Přesně tak. V mobilní aplikaci se mi objevují půjčky už rovnou zainvestované na 100%. A podle seznamu investorů je tam párkrát 200 Kč, nějaké tisíce Rentiér a desítky až stovky tisíc Zonky investor. Už jsem si ze zoufalství aktivoval i Robozonky a ani to nemá šanci - investuje tak 3x denně 200 Kč. Už to pomalu ztrácí smysl. Narůstá mi hotovost v peněžence.

Tak po aktualizaci už 2.den,ani jedna půjčka, ani jedna rezervace, 1x skočila prodána půjčka po splatnosti, i tak za 1s pryc🙄

1 Like