Jak fungují rezervace

Ahoj, chci se zeptat, jestli někdo netuší, jakým způsobem nebo podle jakého pořadí se rezervují půjčky. Je mi jasné, že rezervaci na krátké půjčky s vysokým úrokem máme skoro všichni, ale aby mi přes týden nepřistála v rezervacích ani jedna…? A to mám ještě parametry do rezervací ne moc utažené… Ale přestává mě to bavit, když není kam investovat, už jsem i přemýšlela, že půjčky prodám a účet zruším

Spis bych rekl, ze i pred covidem se kratky uvery s vysokym urokem moc nevyskytovaly. Lidi, kteri by nedostali uver od banky a pujci si od Zonky za 10,99 % (nebo vyssi) zpravidla nepujdou do kratsich uveru, jelikoz jejich rozpocet proste neunese vetsi splatky, a tim padem pokud uver dostanou, to bude prave na 7 let, aby meli co nejmensi splatky. A s prichodem covidu se zprisnily podminky, a je temer nulova sance, ze se takova pujcka objevi na trzisti. Jedina moznost je investice do tech delsich pujcek a prodat po roze bez poplatku (a navic behem toho roku plati vic uroku nez jistinu).

Dobrý den, @moncickam,

z každé schválené půjčky, je určena část pro Tržiště a část pro rezervační systém, který funguje na základě front. Každá fronta odpovídá zvoleným parametrům, a s ostatními investory čekáte, než se na Tržišti objeví půjčky s Vámi vybranými kritérii. Jakmile se tak stane, začne se fronta hýbat od shora dolů a po 200 korunách se částka určená pro rezervace rozdělí mezi investory.

Pokud ale nemáte dost peněz v peněžence, fronta vás přeskočí a vy můžete rezervaci využít zas ve chvíli, kdy budete mít v peněžence dostatek peněz.

V momentě, kdy se Vám rezervace přiřadí, máte maximálně 8 hodin na její přijetí či odmítnutí a následně se posouváte na konec fronty.

Doporučuji se ještě podívat, zda máte nastavené okamžité notifikace na nově přiřazenou rezervaci, aby se nestávalo, že by Vám zbytečně propadávaly.

Určitě je ale třeba zmínit, že krátkodobých půjček je nyní velmi málo a proto je dobré rozšířit parametry rezervací i na ty dlouhodobější. Hodně našich klientů většinou splácí své závazky dříve. Pokud už o určitou participaci nebudete mít zájem, můžete ji prodat na sekundárním trhu po jednom roce bez poplatku jak již zmínil @jay.a.key

Hezký den, Kateřina ze Zonky.

1 Like

Dobrý deň @Katka-Zonky ,

mne stále nie je jasné, na základe čoho sa tie fronty tvoria. Na základe čoho je niekto vyššie a niekto nižšie?
Mám rovnaký problém ako @moncickam - vidím, že na Tržišti sú pôžičky, ktoré by podľa mojich rezervačných parametrov mali spadnúť do mojich rezervácií. Mám nastavené okamžité upozornenia na rezervácie a napriek tomu mi zatiaľ NIKDY nebola vytvorená rezervácia na krátku pôžičku (s vysokým úrokom) aj napriek tomu, že v peňaženke dostatok peňazí mám. A keď náhodou natrafím na výhodnú pôžičku na Tržišti, už je plne rezervovaná/zainvestovaná. Naozaj teda neviem, ako sa k výhodným pôžičkám dostať, keď mi ich rezervačný systém v appke nikdy neukáže. Predošlý rezervačný systém (dlaždice dĺžka splácania vs úrok) mi prišiel oveľa funkčnejší.

Dobrý den, @Lemurek,

rezervace fungují jako každá jiná fronta. Tedy zapnete si rezervace a postavíte se do řady za ty, kteří si rezervace nastavily před Vámi. Za Vás si pak stoupnou ti, kteří si rezervace zapnou po Vás a nebo ti, na které se již dostalo a do půjčky zainvestovali. A takto se to točí stále dokola. Na každou půjčku se stojí samostatná fronta a proto každá fronta postupuje různou rychlostí.

Musím zde reagovat. Jsem z toho docela nešťastná, doposud vše fungovalo správně, ale od té doby co máme novou aplikaci nejsem schopná zainvestovat. Mám nastavenou rezervaci, není omezená úrokem, to jsem radši ani nezkoušela. Jen dobou splácení. V peněžence se mi jen množí peníze. Mám notifikace jak na nové rezervace tak na nové půjčky. Problém není v tom, že by půjček na krátkou dobu bylo málo, během dne mi přijde několik upozornění na novou půjčku se stejnou dobou splácení, kterou mám nastavenou v mé rezervaci, ale prostě se do rezervace nedostanu. Problém je v tom, že když se pak podívám na zainvestované půjčky, tak investorů s částkou 200kč, tedy z rezervace je tam max 10, 12. Zbytek zainvestoval Zonky Investor a to poměrně vysokou částkou. Nechápu proč to tak děláte. Akorát přijdete o klienty. V mém případě to vypadá na odchod a myslím, že nebudu jediná.

Dobrý den, @swiderova,

z každé poskytnuté půjčky je oddělena část pro rezervační systém. Pokud Vám tedy přijde notifikace upozorňující na novou půjčku na Tržišti, neznamená to, že Vám v ní držíme participaci.

Aktuálně se 80% všech schválených půjček pohybuje v rozmezí splácení 60 - 84 měsíců. Proto doporučujeme rozšířit parametry rezervací i na dlouhodobější půjčky. Ty pak můžete po jednom roce na sekundárním trhu prodat bez poplatku.

Zde si Vás dovolím odkázat na dřívější konverzaci, kde se má kolegyně k podílu Zonky investora již vyjadřovala.

Kateřina

1 Like

Mě ty rezervace nějak nefungují. Mám je nastavené s docela širokými podmínkami a kolikrát se mi stalo že se půjčka s mými parametry objevila po vypršení rezervací jiných na tržišti, ale mě to rezervaci neudělalo. Takže kdybych se nepodíval na tržiště tak to uplyne bez ničeho. A to se dívám na tržiště docela často. A kdybych investoval v rezervaci tak by se mi to zobrazilo že jsem už investoval.

Dobrý den, @XLADI

když se objeví na Tržišti půjčka, neznamená to, že ji máte zarezervovanou. Z každé poskytnuté půjčky je oddělena pouze část pro rezervační systém. Jste zařazen do fronty, která odpovídá zvoleným parametrům, a s ostatními investory čekáte, než se na Tržišti objeví půjčky s vámi vybranými kritérii. Jakmile se tak stane, začne se fronta hýbat od shora dolů a po 200 korunách se částka určená pro rezervace rozdělí mezi investory. Jakmile se Vám rezervace přiřadí, máte 8 hodin na její přijetí či odmítnutí.

Kateřina

Mně rezervace vůbec nefungují. Ačkoli jsem si ji zadal a pečlivě nejpozději po 8 hodinách hlídal, doposud se žádná neobjevila.

1 Like

Dobrý den, @IOM,

zde také záleží na tom, kdy jste si rezervace nastavil. V momentě kdy si rezervace zapnete, se zařadíte na konec front ve kterých čekáte s ostatními investory. Poté se ve frontách postupně pohybujete směrem dolů než se dostanete na řadu. Jakmile se Vám rezervace přiřadí, posouváte se opět na konec fronty.

Kateřina

Dá se do rezervace investovat více než 200 Kč?

Do hnědočeské menšinové rezervace je stát schopen pumpovat miliony, ale do rezervace na Zonky (Airbank rezervace), lze investovat pouze ta 2 kila.

Hm, to má teda Zonky smůlu, když takhle přichází o poplatky od investorů… Přebývá mi hromada peněz v peněžence a já nemám jak je utratit, protože fronty na rezervace jsou dlouhé a přitom pak ta rezervace ani nemusí odpovídat mému portfoliu investic, tak jí nepřijmu…

A tržiště, kde bych mohl investovat větší částky, je mrtvé, protože tam pro investory zbývá minimum peněz. To jsem zvědav, co bude příští rok. Kolik lidí uteče a pod… Zonky tady něco několik let buduje a podle různých diskuzí investorů mi připadne, že tohle prostě byl krok zpátky.

Neni to krok zpět. Zonky i banky se chovají uplně stejně, jako jakýkoli investor-chtějí vydělávat.
Vás taky s.e.r.e, že máte peníze v peněžence a stejně to teď mají banky, proto padaj hypotéky a půjčky dolů, protože banka nechce svoje, respektive uložené peníze klientů, nechat jen tak ležet ve virtuálním trezoru, ale musí je půjčit lidem za úrok, stejně jako Vy nebo já.
Pokud Zonky vidí (a vidí to nejlépe ze všech), že z financování mají vyšší profit než z poplatků a pokud došel zhora povel, že Airbank se musí pořádně nažrat, protože má 3 zádele peněz, tak prostě sežere všechno a co jí odpadne od huby, tak dolížou investoři. A aby nekňučeli na podporu, tak se předělá rezervační systém, aby se těma drobkama nakrmili všichni rovnoměrně.
Ale bohužel se jaksi těma drobkama z tohoto nedostatku půjček rozevřených hub nedaří je ucpat, tak všichni řvou a oprávněně.
Zaplať pánbůh, že máme špičkovou hi-tech, fintech, sci-fi novou Appku, která dostala 6 hvězdiček z 5 možných a těch pár tragédů, ta hrstka nespokojených, ta nakonec stejně vychladne. Měsíčně stahuju 100-150 tisíc, co mi ležej v peněžence, je to fakt hodně špatný teď.
Podpora s tím nic nenadělá, jsou to figurky a myslím si, že se před spaním modlí za to (a to nejen podpora), aby někdo nahoře nepraštil do stolu a neřekl, že investoři jsou jen havěť, která si furt na něco ztěžuje a že bude nejlepší všechny investory poslat tam, co slunce nesvítí a vše si financovat sami.
Ale slogan Lidé lidem, ten necháme stejný, protože všem nám chodí výplaty na bankovní účty a banky stejně nepůjčují svoje peníze.
Tak a je to venku, já se prostě nesmím napít, jinak to ze mě všechno vylítá. Jinak totiž na forum už přispívat nemohu.
Ale jsem optimista, věřím v lepší zítřky a to i zde na Zonky.
Pěkný zbytek víkendu všem i zaměstnancům v Zonky.

7 Likes

Souhlasím se SAURONEM, institucionální investor má přebytek hotovosti, který potřebuje realizovat, navíc je v současné době méně půjček - za těchto podmínek se stav nezlepší.

1 Like

No, a já si přitom myslel, že Zonky je firma, která primárně zprostředkovává půjčky drobným investorům. Takhle to vypadá, že je primárně zprostředkovává jednomu velkému investorovi a díky tomu na drobné investory toho moc nezbyde. :frowning:

1 Like

Máme s tímto také problém. Když příjde upozornění tak se podívám co přišlo a zjistím ,že už zainvestovat nemohu nebo jsem ani vůbec nemohla .Můžu říct, že mě celé tohle slavné vylepšení jenom odrazuje a vážně zvažují , že ze Zonky odejdu. Před tímto “vylepšením” to bylo daleko lepší . Bylo to vážně dobré tohle jen omezuje!

1 Like

Dobrý den,

na Zonky máme dva druhy upozornění. První jsou notifikace na nově vystavené půjčky na Tržišti. Ty druhé jsou navázány na chytrý rezervační systém a informují Vás o nově přiřazené rezervaci dle Vámi předem stanovených kritérií.

Pokud Vám tedy přijde notifikace upozorňující na novou půjčku na Tržišti, neznamená to, že Vám v ní držíme participaci. Naopak v případě, kdy se k Vám dostane oznámení o nové rezervaci, jste přišli na řadu a máte 8 hodin na rozhodnutí, zda chcete do dané půjčky investovat, nebo ne.

Oba dva typy notifikací můžete spravovat v nastavení.

Hezký den,
Kateřina

1 Like

Ještě doplním cennou radu pro uživatele. Tu první notifikaci (na nově vystavené půjčky) je absolutně zbytečné aktivovat. Jediný přínos je totiž jen ten, že je investor čím dál naštvanější, kolik investic se mu nepodařilo odchytit. Díky “zrcadlu a laťce” v podstatě není šance cokoliv zakoupit i s bleskurychlým prstem a připojením.