Kratka historie Zonky (aneb proc i ja postupne odprodavam leta vybudovany portfolio)

Zacal jsem se Zonky jeste v dobe, kdy bylo potreba se zaregistrovat na beta verzi a pockat ve fronte, nez bylo mozne zalozit investorsky ucet. Tehdy byly poplatky pri vsech urokovych sazbach stejne, tj. 1%. Coz znamenalo, ze se skoro nikomu nechtelo do investic se sazbou 2,99%. Ale tohle prece nebyl problem - “Lide pujcuji lidem” - a pokud se pujka zcela nezainvestovala do dvou dnu, take tihle nejbonitnejsi perpektivni lidi mohli do bank, ktere vesmes byly schopny nabizet podobne urokove sazby. A na zacatku bylo opravdu divoke - jakekoli pujcky se sazbou 4,99% a vyssi byly takrka behem par vterin pryc, zatimco se pujcky s nizkymi urokovymi sazbami drzely mnohem dil na trhu.

Pak pred nekolika lety, vedeni spolecnosti Zonky ucinilo rozhodnuti, ze budou poskytovat lidem penize z pujcky temer okamzite. Pokud by se nejaka pujcka nezainvestovala, spolecnost Zonky sama pokryla tyhle pripady, a v posledni okamzik zahadny “Zonky Investor” sam doinvestoval zbytek pujcky. A byl problem - musela Zonky doinvestovat vsechny neatraktivni pujcky, jelikoz uz davno poslal klientum penize na ucet. A prisla prvni zmena. Zrusil se jednotny poplatek 1%, a zavedla se progresivni struktura, kterou dodnes mame. Nastavili poplatky tak, aby investor mohl realne v prumeru dosahnout kolem 5,5% (realna sazba = skutecna sazba - poplatek - riziko). Zmena mela asi dva duvody: 1) Zonky potrebovala nejakym zpusobem zafinancovat pujcky s nizkymi uroky, 2) Zonky jeste porad bylo v minusu. Kazdopadne to byla prvni velka zmena, a to rozhodne nebyla v prospechu nas investoru.

Ale i tohle nebylo dost pro spolecnost Zonky. Zonky Investor (ted asi tusime, ze to bylo Air Bank), zacalo vzit pred zverejnenim pujcky automaticky 70% hodnoty z lepsich pujcek, a jeste do toho zacal Rentier. Dohromady vzali v prumeru 85% z techto pujcek, a manualni investori proste meli smulu. Opet zmena ze strany spolecnosti Zonky, a opet rozhodne nebylo v nasem prospechu. Ale asi ocekavana zmena, jelikoz porad byla spolecnost ve ztrate (zrusena expanze, atd.).

Pak zrusili manualni investovani uplne - huraaaaah do Rentiera! Takze dnes kdyz spolecnost Zonky neni ochotna davat do obchodnich podminek vetu, ze opravdu odkoupi bez zbytecneho odkladu vsechno na SM, jen tezko lze jim verit, ze opravdu jeste 10 let budou odkupovat vsechno. Jelikoz uz nekolikrat ukazali, ze se neumi chovat ferove vuci investorum, nelze ocekavat, ze se to zmeni v budoucnu. Takze odprodavam vsechno co lze bez poplatku, a vsechno, co bude 30 dni po splatnosti i s poplatkem, a za rok bych mel mit jenom tech par zesplatnenych.

1 Like

Nechci dělat advokáta Zonky, jejich rozhodnutí z poslední doby se mi taky nelíbí a taky se chystám na svůj Zonky-exit, ale dá se na to dívat i z druhé strany: v době kdy začínali byly p2p půjčky v Česku pole neorané, zkusili nastavit podmínky, zjistili, že na malém českém trhu se při omezené základně investorů a konkurenci ze strany bank i nebankovních půjček v čisté podobě p2p nikdy neuživí, tak z toho zkusili udělat takový divný hybrid, jenže ten byl ze své podstaty nestabilní (pokud investoři můžou, budou si vybírat kvalitnější půjčky, a na institucionálního investora zbyde to, co nikdo jiný nechce), takže ukončení manuálu byl celkem logický krok.

Ten nový model “Rentiér only” je taky problematický (Zonky se dostává do konfliktu zájmů, protože jsou tvůrcem trhu i investorem zároveň - to bylo i před tím, ale to si kdo chtěl ještě mohl vybrat, které půjčky se mu zdají ok - teď musí člověk spoléhat na to, co mu Zonky nasype, a Zonky má pochopitelně zájem samo investovat do lepších půjček). Takže Rentiér jako produkt pro mě osobně taky není, ale asi se najde dost těch, kterým ty 3 procenta budou stačit, a že jim přibývají zesplatněné půjčky, to jim možná dojde až za pár let, pokud vůbec… Když Zonky tenhle postup zájem na trhu dovolí (a zdá se, že zatím jo) a není to nelegální, proč by to neudělali.

Mozna spatne pocitam, ale 7,36%-1.41% (risk) je 5,95%. -2.9% fee je 3.05% pro investora ale PRED dani, (samozrejme, ta se bude tykat jen vetsich investoru) a pro ty to bude krasnych 3.05%-(5,95%*15%)=~2.15%. Takze budto byt hodne malej rentier, nebo nevim…

No pokud se bavíme o někom, kdo je spokojen s 3 procenty ve světě 4 procentní inflace, tak něco jako rozdíl mezi výnosem před a po zdanění bude pravděpodobně pod jeho rozlišovací schopnosti…

Ono taky jde i o to, jestli si ti lide uvedomuji, ze jeste k tomu budou muset podavat danove priznani.

1 Like

A proč přiznání, budu rentiér přece :joy: :joy: :joy:

1 Like

5 Likes

Saurona v klobouku vidim poprve. :grin: :laughing: :innocent:

3 Likes

No jo vlastně. Budeme rentieři :joy:

Tak panove hodne zdaru a potkame se v Karibiku!

3 Likes

Tam bude ale narváno :rofl: :rofl: :rofl:

2 Likes

Nejsem charita. Takže jsem své portfolio včas prodal a jsem v pohodě…