Námět na doplnění mobilní aplikace a aplikace na webu o oblíbené položky

Tak proč lezeš na P2P forum taky? :rofl: Stačí, že prudíš tady. Možná bys měl být aktivnější na garáži a měl bys méně času na blbosti.
Kolik je těch větších (za ty považuji investory s portfoliem 200k a víc) investorů. Bude to jen kolem 5%. Nad 100k imho třeba 20%. Důležité ale je, jaký drží objem z celkových prostředků zainvestovaných na Zonky a to bych se nedivila, že bude klidně 50%. A proto si je nebudou chtít vyštvat.

2 Likes

Jsem jen laik a nerozumím většině řečí okolo časově náročné Captchy a jiných způsobů ověření. Fakt je ale ten, že rezervace jsou celkem dost záhadně (ne)fungující systém a řekl bych, že jde spíš o věc formální, nežli užitečnou. Nicméně, v každém telefonu je dnes možnost zapnutí užitečného oznámení od aplikace ve smyslu “Hej - chceš investovat? Mám tu jednu super a roboti maj 10 min. smůlu!” Při dnešním stavu jde o věc lidsky neodchytitelnou. Jaký by byl problém, v případě výskytu ´mnou zafiltrované půjčky, aby např. prvních pět až deset minut bylo nutné po vyskočení notifikace provést nejen ověření pro vstup do apky, ale i opětovné ověření toho, že jsem člověk a ne robot, právě za pomoci rychlého otisku prstu a nikoliv Captchy? Je to hned, je to spolehlivé a dostatečně autentizující. Omlouvám se za primitivní názor, ale fakt je ten, že bych taky rád občas investoval tak jak chci a nikoliv jen paběrkoval.
Napadá mě v této souvislosti ještě jedna myšlenka. Zcela jistě by se zpětně dalo statisticky velmi snadno vyhodnotit, které půjčky jdou na dračku, resp. stačí 1 min na kompletní zainvestování. Proč třeba neumožnit v kategorii “šlágru” investici pouhých 200,- Kč/ na investora ? :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 Likes

Asi jste to ještě nepochopil…
Já také ne, ale už se s tím smiřuju…
Vždyť přece:
Zonky je o příbězích…
Lidé půjčují lidem…
A proto tu jsou ti roboti…

1 Like

Zkuste zaměřit svůj hněv jinam. Například můžete chvíli řešit, proč si Zonky nechává pozici 15 - 40% ve všech půjčkách. Vždyť bere prostor pro investování řadovým investorům. :v:t2:

2 Likes

Popravdě toto, co píšete, ani moc nesleduju. Vím, že Zonky vždy doinvestovával to, co by zůstalo ležet a nezainvestovalo se a že toho málo nebylo.
Od dob, co je to tak, že žadatel dostane vyplaceno a pak se investoři skládají, tak je to tak, že od vystavení půjčky už má Zonky investováno a asi do všeho.
Ale popravdě jak, kolik a jestli do všeho, to opravdu nesleduju. Nesleduju všechny půjčky…
Rozhodně se tu nechci na foru s někým napadat :blush:

OK, tak něco lehčeji stavitelného. Z pohledu ručního investora, který investuje skrze aplikaci nebo web, se nová služba Zonky Rentiér, chová naprosto stejně jako roboti - má absolutní přednost a sežere jakoukoliv půjčku. V případě většího využívání této služby se potom nemusí některé půjčky dostat ani na tržiště, tím pádem ani k robotům, ani k ručním investorům. To vám nevadí?
Někteří si tady stěžují, že po zavedení Rentiéra, signifikantně ubylo množství půjček na tržišti. To já nemohu posoudit, ale možné to je a do budoucna ještě pravděpodobnější.
Navíc je třeba zdůraznit, že uživatelé robotů se primárně zaměřují na půjčky statisticky méně delikventní, což rozhodně nejsou krátkodobé půjčky s nízkou výpůjční částkou. Preferují půjčky, které visí na tržišti ladem i celé dny. Samozřejmě někteří jedou krátkodobé, ale v žádném případě nejde o pravidlo. Když to vezmu podle sebe, tak 90% půjček, které mi robot vezme, najdu na tržišti ještě druhý den.

Můj osobní závěr ze včerejšího setkání investorů v Zonky v Praze (i když se někteří členové managementu báli to potvrdit) … individuální investor je zřejmě přežitek a cesta, kterou se to bude ubírat je Rentiér. Malí investoři pro Zonky nejsou zajímaví (ale to pro Rentiéra také), velcí už dávno jedou na robotech a zbytek nechť přejde na Rentiéra (pro ty je zase nezajímavý Rentiér). Zonky pak nebude potřebovat ztrácet čas na “normálních” investorech, řešit opravy chyb a nedostatky tržiště, dashboardu, mobilních aplikací apod. a zbyde více času na vývoj a optimalizace samotné služby.
Mě osobně to čím dál víc zapadá do sebe. My nejsme pro Zonky ten správný vzorek, co by oni chtěli. Spíše jsem si připadal jako koule na jejich noze … však také debata skončila na tom, že není o čem debatovat ať jdu investovat jinam (čteno mezi řádky).

4 Likes

:+1: Co dodat… Snad jen, že já teda jdu…

2 Likes

Mě to mrzí, ale pro mě osobně je Zonky v tomto formátu také nepoužitelné. Ale podle sebe těžko soudit ty davy dalších “aktivních” investorů, co se tu nachází.

Dobrý den,
reaguji na vaše komentáře k Rentiérovi a Rezervačnímu systému… a včerejšímu workshopu
Přikládám graf toho, jak v listopadu investovali retailoví investoři přes jednotlivé kanály:


mobilní appka, web, rebtiér, roboti…

  1. Rentiér za listopad investoval pouze 15% objemu z objemu retailových investorů… institucionál musel doinvestovat cca 300mio CZK, víceméně pro nezájem investorů o dlouhé splatnosti a nízké riziko…
  2. nelze říci, že by Rentiér něco “vyžíral”, naopak investuje do všech délek splatností a do všech ratingů, primárně do těch méně žádaných (dlouhých) a méně rizikových:
  3. nemohu souhlasit s vaším tvrzením, že debata skončila “na tom, že není o čem debatovat ať jdu investovat jinam” - naopak jsem prosil o zpětnou vazbu k novým dashboardům a nahlášení chyb v exportu. Ano, některé věci už rozvíjet opravovat nebudeme (starý dashboard…), ale na jiných pracujeme - nový dashboard a nová mobilní appka…
  4. Retailových investorů chceme více, proto Rentiér, který je pro většinového retailového investora v ČR, který zná pouze podílové fondy srozumitelnější a chceme i klasické investory, proto nová appka, srozumitelnější nové dashboardy a třeba expanze i do zahraničí s klasickou investorskou službou a ne Rentiérem…
    Budeme vám i nadále prezentovat naše data a záměry, za kterými si stojíme, nicméně chápu, že to některé pocity a očekávání nemusí naplnit - nestavíme službu pouze pro analytické typy, ale chceme investování zpřístupnit bezpečně všem a změnit bankovní trh…
    Hezký den,
    Jirka Humhal
6 Likes

Mě by zajímalo, proč institucionální investor investuje i do půjček, které by se celé zainvestovaly z peněz retailu?

1 Like

@Jejinak hezký den,

i institucionální investor, dokud investuje, musí mít vyvážené portfolio. I on tak potřebuje půjčky s vyššími úrokovými sazbami.

Zebra-Iva

Dobrý den, pane Humhale,
graf máte hezký, ale znovu to je potvrzuje, že každý mluvíme o něčem jiném a Vy jste byl zřejmě natolik otráven kritikou některých částí Zonky z mé strany, že jste nebyl ochoten přijmout nějakou konstruktivní debatu.
Ten graf vůbec nijak nerozporuje, ani nepodporuje to, o čem jsem chtěl včera mluvit. Každý jsme byli evidentně na jiné lodi a buď jste měl poslouchal jen napůl a nebo vůbec … omluvou budiž, že bylo již pozdě večer a viděl jste se asi raději doma, než u vás v kanceláři. Používáte nicméně v této debatě (stejně jako včera) data a údaje, která nekorespondují s tím, o čem píšu já.

  1. Rentiéra nerozporuju, já se jen ptal jak moc do budoucna “ohrozí” spolu s institucionálním investorem retailové investory. Pokud vám záměr s Rentiérem projde, to riziko tu vnímám, ale odpovědi jsou mlhavé. To ale asi uvidí až čas, těžko teď predikovat úspěšnost čerstvého produktu v tom nastavení, jak je udělán (a to není kritika)
  2. to jsem neřekl, ale navazovalo to na můj dotaz z bodu 1) a zároveň bych rád měl ty možností, co má Rentiér z hlediska investování. A to bohužel nemám.
  3. upřímně pochybuji, že někdo dává v poslední době tolik zpětných vazeb a oznamuje tolik chyb, jako já. Jen nevím, co se s nimi děje poté, co je @Zebra-Iva pošle dál. Zatím se totiž s žádnou nestalo vůbec nic. A ano, mám jich tu hromadu dalších, otázka je, proč se mám snažit o nějaký další feedback, když vidím jaká je úspěšnost těch předchozích. A pro správné pochopení, nemluvím ani tolik o nových featurách, ale o zjevných chybách v datech apod. Což je pro mě jako investora fatální, když se nemohu spolehnout ani na těch pár prezentovaných dat, co uvádíte v dashboardu (ve starém i novém). Přeci jen nejde o nic méně, než o peníze a když mi dva členové managementu Zonky do očí řeknou, že se s tím mám smířit, že je to na úkor rychlého vývoje, tak se mi tomu nechce věřit. Nechal byste si v bance zobrazovat na účtu nesmysly s odůvodněním, že to je díky agilnímu vývoji? Těžko. Proč to chcete po investorech? To že většina investorů ty chyby nevnímá (a raději nedomýšlím proč někoho nezajímá, co se s jeho penězi děje) není omluva, ani polehčující okolnost.
  4. s retailovými investory by to chtělo mnohem více práce. Ano, chápu, oni vám nic nevydělávají, takže jakákoliv minuta strávená s nimi je v podstatě ztráta času a tudíž peněz. Ale je asi dobré se zamyslet nad tím, proč je aktivních investorů tak málo, proč lidé nejsou ochotni investovat nad rámec hodnoty Superinvestora, proč následně odprodávají čerstvě nabyté půjčky po prvním měsíci na sekundáru. Chybí zde opravdová motivace investory natáhnout a komunikovat s nimi na vyšším levelu a dokud bude tento kšeft dotovat PPF pomocí institucionálního investora, nebude to jiné.
    Ano, máte pravdu, že pro analytické typy to tu není, to jsem pochopil i já a jsem smířen s tím, že na dashboardu uvidím jen minimum informací. Ostatně v tom detailu vás dokonale zastoupí projekt Stonky, který je pro mě osobně dostačující a kde je vidět, že i v minimu času se dá dělat maximum věcí a netřeba na to drahého vývojáře. Ono by možná stačilo těm kolem aspoň neházet klacky pod nohy tím překotným vývojem a chybami, které tam vznikají. Jak jsem ale psal výše, i v tom málu neočekávám zjevné chyby.

V případě zájmu rád vysvětlím mimo veřejné emoce co jsem včerejškem zamýšlel, neboť evidentně ve vaší přesile vůbec nedošlo k pochopení té situace z Vaší strany, ani ze strany vašeho kolegy (mimochodem, jeho rozsah portfolia moc ukázkový nebyl, na to že u vás vede risk management). Kdyby byl zájem, rád si na Vás udělám někdy čas dle Vašich možností. @Zebra-Iva na mě kontakt pro tento případ má.

S přáním hezkého dne,
Petr M.

3 Likes

@jiri.humhal Díky za ten přehled, to jsou opravdu zajímavá data.

Moc nerozumím, o čem se tu přeme. Myslím, že je to nastavené spravedlivě.

Asi se shodneme, že institucionální investor je potřeba, protože z hlediska provozu platformy je nutné, aby žadatelé o půjčku byli uspokojeni nezávisle na zájmu investorů (jinak půjdou jinam). To, že i institucionální investor musí mít vyvážené portfolio je také nasnadě.

Všichni ostatní investoři jsou ale přece ten zmiňovaný retail. Jde jenom o to, jakým způsobem investují:

  • buď věřím Zonky risku, dám si s tím trochu práce, sestavím strategii a pustím si robota
  • také věřím Zonky risku, ale nechci se zatěžovat správou robota, tak si trochu připlatím a použiju službu Rentier
  • nebo si chci vybírat investice ručně, pročítám si příběhy na tržišti a rozhoduju se individuálně (tady mi pomáhá rezervační systém, aby se na mě dostali z mého pohledu “lukrativní” půjčky)

Takže všem skupinám se snaží Zonky vyhovět a myslím, že je to správné. Jediné čím by se dalo hýbat, je např. procento z půjček, které jdou k rezervaci.

Podotýkám, že nejsem ze Zonky, i když jsem spokojený. Patřím mezi větší investory investující přes robota. Zároveň nemám pocit, že neodpovídám sloganu “Lidé půjčují lidem” jenom proto, že za mě dělá tu práci robot.

2 Likes

Souhlasím se vším, co uvádí uživatel Zonek v předchozím příspěvku. Nevím, jestli bych spadal do kategorie “větší” investor (mám nainvestováno přes 1 mil Kč v cca 7000 participacích), přesto investuji ručně bez robota. Každý investor bude mít jistě jiné požadavky, všem se asi zavděčit nelze.

2 Likes

To znamená, že i kdyby ze dne na den retail zainvestoval, plácnu, 95% objemu a vyhýbal se už jen podinflačnímu výnosu, tak Homecredit si stejně podrží minimálně současnou úroveň investic, aby měl vyvážené portfolio. To si troufnu věštit, že nikdy nedojdete ke stavu, který jste kdysi prezentovali jako váš cíl, aby retail zainvestoval úplně vše.

@Jejinak do budoucna chceme fungovat i plně bez institucionálního investora, prozatím poměr snižovat. Proto jsme přišli s Rentiérem. Ale i insitucionální investor, který je součástí skupiny PPF, pak musí mít něco i na těch nejžádanějších půjčkách, aby měl diverzifikované portfolio. Většinou si bere zejména dlouhodobé půjčky s nižšími úroky.

Pěkný den,

Zebtra-Iva

Bere už i na Rentiéra, takže je to i 60%…:frowning:

Tak já nevím, někdo říká více institucionálních investorů, někdo říká úplně bez. Tohle byste si měli vyjasnit asi nejdřív uvnitř firmy a pak to teprve komunikovat ven.

Hezký den všem, a @PetrM,

odvolávám se na rozhovor s naším CEO Pavlem u příležitosti sputění Rentiéra.

„Poptávka po investování je nižší než po půjčkách. Stojím si za tím, aby bylo sto procent půjček zainvestováno soukromými investory a aby to nikdy nebylo míň než padesát procent. Dnes je to kolem třiceti procent,“

@fojtikpetr, jakých 60 % prosím máte na mysli?

Zebra-Iva