Nemožnost investova na Zonky

Extrémní nedostatek investic pro manuální investování. Ani do rezervací už nějaký čas lautr nic nepadá. Vše sežerou roboti (RoboZonky, Zontify, apod.) zbytek si sežere investor Zonky. Buď se neprezentujte jako zprostředkovatel pro drobné investory, nebo se vzdejte své participace v jejich prospěch. Chováte se jako mega-investor nikoliv jako zprostředkovatel. Lidé půjčují lidem je už jen výkřik. Jdu jinam. Čas, který mi zabere snaha o příjem 6% p.a. již nelze nazývat pasivním příjmem. Je to dřina a zoufalství.

8 Likes

Souhlas, situace je tak mizerná, že ani robot moc nechytí, maximálně jeden příhoz za týden.

3 Likes

Je to ted velka bida, taky budu asi koncit…

2 Likes

Jsem zde chvíli, asi půl roku, ale co se děje cca od října je tragédie. V rezervacích většinou vše na 7 let za 2-4 procenta. No prostě bída. Asi vše rozprodám a skončím.

3 Likes

Já si nastavil rezervace od 6,99 a je to bída. Zvláštní je že když uplynou rezervace, tak se občas objeví něco nad 6,99 aniž by mi to skočilo do rezervace. Seznam investorů je super Zonky investor a rentiér 85% a zbytek po 200 rezervace. Kdyby si to snížili na 60% a třeba alespoň těch 40% hodili na rezervace a tržiště s tím že za hodinu by si zbytek do těch 85% shrábli kdyby nebyl zájem tak ok ale tohle je bída.

2 Likes

Hezký den všem,

nižší nabídka půjček je primárně způsobená pandemií Covid-19 a s tím celkově horší ekonomickou situací, která v ČR aktuálně panuje. Protože nechceme, a ani nemůžeme, slevit z našich kritérií pro žadatele o úvěr, zpřísnili jsme také některé rizikové parametry tak, aby se nestalo, že bychom klienty s půjčkou splácením neúměrně zatížili. Tím by se totiž zvýšila rizikovost Vašich investic. Na druhou stranu evidujeme stále rostoucí zájem ze strany investorů o participace.

Situaci okolo vývoje ekonomiky pečlivě sledujeme. Očekáváme zlepšení v prvním čtvrtletí tohoto roku, ovšem to vše závisí na tom, jaký vývoj bude mít pandemie Covid-19 a zda se podaří ekonomice rychlé zotavení.

Na Zonky máme dva druhy upozornění. První jsou notifikace na nově vystavené půjčky na Tržišti. Ty druhé jsou navázány na chytrý rezervační systém a informují Vás o nově přiřazené rezervaci dle Vámi předem stanovených kritérií.

Pokud Vám tedy přijde notifikace upozorňující na novou půjčku na Tržišti, neznamená to, že Vám v ní držíme participaci. Naopak v případě, kdy se k Vám dostane oznámení o nové rezervaci, jste přišli na řadu a máte 8 hodin na rozhodnutí, zda chcete do dané půjčky investovat, nebo ne.

Oba dva typy notifikací můžete spravovat v nastavení.

Pokud chcete mít větší nabídku půjček, doporučujeme zvážit změnu Vaší investiční strategie a zaměřit se na půjčky s delší dobou splatnosti. Půjčky od 60 - 84 měsíců aktuálně tvoří 74% procent naší produkce.

Pěkný den,
Kateřina

Ja jsem zvolil jinou strategii a ta mi funguje. Pomalu vytahuji penize pryc (momentalne cca 120 000Kc) a tlacim je tam, kde z nich neco je.

Hezký den Katko,
nižší nabídka půjček je jen částečný problém. Hlavním problémem je to, že v každé půjčce zbyde absolutní minimum k manuálnímu zainvestování.
Ještě zhruba před rokem se mi podařilo ručně zainvestovat aspoň půjčky nad cca 150.000 Kč. V posledních měsících však už nejde ani toto.
Byl jsem velký fanda Zonky, mám tam i dost peněz, ale pokud není možnost proinvestovat ani to, co se mi měsíčně vrátí, tak zkrátka asi není jiná možnost, než odejít. Portfolio půjček jsem už několikrát rozšiřoval. I tak však přistanou jen jednotky rezervací měsíčně. Takže při měsíčních splátkách kolem 15.000 zvládnu zpět zainvestovat tak 10%.
Nebo máte snad nějaké řešení jak proinvestovat aspoň to, co se mi měsíčně vrátí? Rád bych, ale zkrátka mi to neumožňujete a nutíte mě tím odejít.
Docela mě mrzí, že se Zonky vydalo touto cestou postupné likvidace a vytěsnění investorů. Asi jde o nějaké manažerské rozhodnutí. Škoda, Zonky byl zajímavý nápad, který je tímto zničen, čímž se z toho stává standardní poskytovatel úvěrů.

Roman

2 Likes

Přesně to sleduji také. Nemožnost investic a hromadění peněz v peněžence mi započalo přesně v době, kdy Zonky změnila taktiku a přesunula většinu částky z investice do rezervací. Je sice super, že mi rezervace chodí, ale většina jich je takových, do kterých investovat nechci (pro mě je třeba zásadní kritérium výše splátky) a lze investovat pouze 200 Kč. Takže je to spíš loterie, že na mě zrovna vyjde půjčka, do které jsem jinak v pohodě dříve zainvestována i vyšší částku. Více lze investovat pouze ve zbylé částce investice, která jde na normální tržistě, ale protože se ta částka razantně zmenšila, tak tam tam prostě zainvestuje jen pár lidí a většina má smůlu.

Dobrý den, @roman.macek,

minulý rok touto dobou, jsme měli kolem 3000 půjček, v současné době nejsme bohužel ani na polovině těchto půjček. Institucionální investor si i minulý rok držel stejný objem, bohužel zájem o půjčky je nižší a zájem o investování naopak vyšší a je potřeba aby si stále držel své široké portfolio a mohl dále fungovat v roli “market makera”.

Jak jsem již zmiňovala, očekáváme zlepšení v prvním čtvrtletí tohoto roku. Budeme moci částečně slevit z našich kritérií pro žadatele o úvěr a uvolnit některé rizikové parametry. Stále ale platí, že 74% všech schválených úvěrů se pohybuje mezi dobou splácení od 60 - 84 měsíců a proto doporučujeme změnu vaší investiční strategie. Máte možnost tyto participace po jednom roce prodat na sekundárním trhu bez poplatku.

Přeji hezký den,
Kateřina

Z velke casti nesouhlasim.
V prosinci jsem prisel o status superinvestora - jednoduse nebylo do ceho investovat, momentalne mi u Zonky lezi nekolik desitek tisic, ktere nejsem schopen uplacovat. V rezervacich se neobjevilo temer nic - nebudu za kazdou cenu investovat do veci, ktere mi v minulosti nefungovaly (ala matka samozivitelka s trema detma z usteckeho kraje, ktera pise velmi spatnou cestinou, jak chce refinancovat existujici dluhy - a do tri mesicu jde do oddluzeni).
Na sekundaru prazdno a evidentne je spousta pujcek vybirana investorskymi roboty - dvakrat se mi po manualnim refreshi objevila nova pujcka k investici, aby byla pryc driv, nez jsem si ji stihl vubec otevrit.
Zonky je v tuhle chvili nefunkcni. Ja chapu, ze situace na trhu je, jaka je - nicmene bych v tom pripade uvital alespon zmenu pravidel na Superinvestora, protoze jednoduse neni mozne podminky splnit.

Dobrý den, @noclaf,

zkuste se ještě podívat na Vaše nastavení rezervací, jak jsem psala v článku nad Vámi. Rozumím, že pro Vás některé půjčky nejsou relevantní a také je můžete odmítnout, nicméně 5 investic v měsíci není problém přes rezervace nakoupit.

Pro splnění druhé podmínky stačí, když si z peněženky pošlete peníze na Váš účet a poté zas zpět nabijete.

Hezký den,
Kateřina

Souhlas je to velká bída. Službu jsem používala jako drobný investor pro doplnění svých jiných investičních aktivit. Líbilo se mi na tom, že to bylo super rychlé a jednoduché, nechtěla jsem zkoumání nabídek věnovat zbytek svého mládí. Najít teď relevantní investici už je teda vyšší dívčí. Vybírám svoje peníze a investuju jinde …

Když čtu tyto příspěvky,tak je mi trochu smutno.
Všichni kdo se zonky začínaly jako správný investor věděli že vstupují do rizika začínající firmy a tím že ji podpoří se jim vysněný cíl splní.
Dnešní situace není způsobena chybou Zonky ale faktem malé poptávky po půjčkách.
Investoři kteří se potřebují dostat k zainvestovaným penězům tuto možnost bezpochyby mají a ti kteří věří v lepší zítřky vyčkají.
Kdyby tuto platformu nekryla tak silná společnost tak už Zonky dávno není!!
:slight_smile:

1 Like

Tak leden oproti prosinci sleduji u sebe mnohem více půjček do kterých se dá investovat a to půjčky opravdu probírám do kterých investuji nepůjčuji OSVČ, důchodci a nikomu kdo má u zonky 2 a více půjček.

Můžu potvrdit, můj měsíční objem investic je něco málo přes 2000Kč a vždy se mi podařilo tuto sumu proinvestovat (používám robozonky). Tento měsíc jsem si však všiml, že ze 14 participací jich bylo pouze 5 ze sekundáru. Předchozí měsíce se mi “novou” půjčku povedlo ulovit pouze velmi vzácně. Řekl bych, že se blýská na lepší časy. :slightly_smiling_face:

1 Like

Sleduji mírné zlepšení na tržišti i v rezervacích. Už na rezervaci nemusím čekat jak na smilování ale během dne se objeví několik rezervací a to jsem zúžil kritéria. Doufám že to není jen výsledek odchodu části investorů, ale že je to skutečně oživení.

Zlepšení na tržišti? Vždyť na tržiště nejde prakticky nic. Ze včerejších jednačtyřiceti půjček dali na tržiště nějaké drobky ze tří půjček. 38 jich tržiště ani nevidělo. Všechno jde do rentiéra a rezervací. Ukázková diskriminace jedné skupiny investorů. Neexistují žádná pravidla kolik procent půjde do rezervací, do rentiéra a na tržiště. Přitom mám takový pocit, že když před lety zaváděli rezervace nebo rentiéra, tak říkali, že vždycky bude část půjčky na tržišti.

No stále žádná sláva ale je to o chlup lepší než to bylo před měsícem. Zainvestuji teď všechno co se mi splatí ten den nebo do druhého dne. Před měsícem to bylo i na několik dní a to se mi tento měsíc vrátilo více než minulý

1 Like

Nezacala nova era? Za posledni 2 tydny je mnohem vice pujcek, ale nikde to nikdo nezminil. Kazdy z investoru asi hraje klikaci hru. :grinning:

2 Likes