Po 1.11. - prodej pujček

Vážení,

kde od 1.11. bude možné prodávat “problematické pujčky” - sekundární tržiště také zaniká úplně?

Ne, jen jej prodáte přímo Zonky. Nemůžete si takovou problematickou ani žádnou jinou koupit na sekundárním tržišti.
Nevíte náhodou, zda mohu část svého portfolia prodávat na rentiérovi kdy chci, tak jako u manuálního investování?

Myslím, že tam můžete prodavat po půl roce…(pokud to nezmenili). Ty věčné změny jsou únavné…Rentier nevydělává ani na inflaci - smutný příběh.

3 Likes

Dobrý den, @Lukrativnimedved a @PepekM,

vaše stávající portfolio nebo portfolio, které si vytvoříte do 31. října 2021, budete i nadále moci kdykoliv odprodat. I přesto, že k 1. 11. 2021 bude sekundární tržiště pro produkt Zonky Investor uzavřeno, budete mít nadále možnost prodat Vaše participace. V případě zájmu o odprodej participace z Vaší strany budeme participace odkupovat přímo my.

Částečný výběr u Rentiéra zatím není možný, ale do budoucna o této funkcionalitě uvažujeme. Vystoupit ze služby můžete kdykoliv, nicméně doporučený investiční horizont je 2-3 roky.

Dominika

Pokud by někdo chtěl přejít na Rentiéra - bude možné vrácené peníze z manuálního investování převádět průběžně v nějakém intervalu (např. jednou za dva týdny) na platformu Rentiér?

Dobrý den, @RomanSvoboda,

peníze si můžete převést z manuálního investora do Rentiéra kdykoliv. Stačí v peněžence zvolit Vybrat → Rentiér účet.

Nad automatickým zasíláním vrácených prostředků do Rentiéra se zamyslíme.

Dominika

Dobrý den, Dominiko.

Chybí tu ale ta nejpodstatnější informace a tím je zveřejnění podmínek, za kterých to budete od nás odkupovat. A tím nemyslím jen “ideální” participace, které jsou včas spláceny (tam očekávám 100% zůstatkové hodnoty), ale jde především o slevy na těch “problematičtějších”, které byly v minulosti v prodlení nebo budou aktuálně v prodlení (již nyní jsou aplikovány poměrně vysoké slevy při krátkém prodlení). Stejně tak mě zajímá, zda bude uplatňován poplatek za “předčasný prodej”(nyní již žádné spekulace snad nehrozí) a případně, v jaké bude výši (nyní 1.5%). To jsou důležité informace, které aktuálně investorům chybí, protože pravidla hry jste jednostranně změnili, ale na dodatečné informace jste skoupí.

Sice zde zazněl tento příslib odkupů, ale očekával jsem zároveň zveřejnění podmínek odkupů po 1.11.2021. Vím, “v nejbližších dnech” bude uveřejněno ale to, že se vůbec stávající podmínky odkupu budou měnit ve mě budí jisté rozpaky a obavy.

Když umíte říci A (zrušení ručního investování) je potřeba umět říci i B (za jakých podmínek budete službu provozovat dál). Nyní je 2 měsíční vakuum, v kterém vybízíte investory k nákupu a doplnění stávajícího portfolia ale neříkáte, za jakých podmínek to budete provozovat po 1.11.2021 (myšleno pravidla odkupů SM nebo zůstane investorská sleva za objem investice?!?). Rozhodujete se snad podle aktuální reakce investorů nebo máte tyto věci promyšlené předem? Velmi neseriózní jednání ze strany Zonky!

PS: jaké možnosti pro odprodej mají ti investoři u nichž portfolio činí několik stovek či tisíc participací, aby se neuklikali k smrti? ( od února to probíráte s vývojáři… )

Děkuji za konkrétní a korektní informace.

8 Likes

Dobrý den, @comba,

podmínky se pro vás z finančního hlediska nemění. I nadále po 1. 11. 2021 budete moct nabídnout participace k odkupu. Jejich prodejní cena se bude určovat podle stejných parametrů jako dnes (viz Parametry sekundárního trhu, kde jsou zmíněny jednotlivá pásma slevy z prodejní ceny).

Pokud se rozhodnete prodat participace, které držíte méně než 12 měsíců, bude jejich odkup zpoplatněn poplatkem ve výši 1,5 % stejně, jak je tomu nyní.

Dominika

Já to uplně nechápu…budu mít problematickou pohledávku, třeba 15 dnů po splatnosti - dříve jsem ji hodil na sekundár a v 99 proc. si ji nekdo koupil, většinou do hodiny…když ji po 1.11. nabídnu Vám - jiná možnost není - tak co meritorně rozhodne, zda ji ode mne koupíte či nikoliv? Děkuji.

1 Like

Částečný výběr u Rentiéra zatím není možný, ale do budoucna o této funkcionalitě uvažujeme. - co konkrétně znamená do budoucna? Kdyby Vaší dceři někdo tvrdil, že uvažuje do budoucna , že si ji vezme…tak by Vám (a hlavně jí) taková mlhavá odpověd asi též nestačila, že?

2 Likes

Nezlobte se, ale to je opravdu nečestné. V tom případě jste zrušení manuálního investování měli oznámit aspoň rok dopředu, ne takhle překotně.

6 Likes

Dobrý den, @Lukrativnimedved,

participace budete moct i po 1. 11. 2021 prodat, a to za stejných podmínek jako je tomu na sekundárním trhu dnes. Jejich prodejní cena se bude určovat podle stejných parametrů jako nyní (viz Parametry sekundárního trhu, kde jsou zmíněna jednotlivá pásma slevy z prodejní ceny). Participace budeme odkupovat dle potřeby, jsme připraveni na odkup i na denní bázi.

Dominika

@Dominika-Zonky Dominiko, zdravím, můžete trochu více rozebrat to: “Budeme odkupovat dle potřeby”? Předpokládám, že podle “vaší” potřeby, tzn. může se stát, že po 1.11. půjdu na sekundár třeba s 5tis půjčkami… ale neudám nic, protože vy zrovna “nebudete mít potřebu”. Chápu to správně?

Myslím, že tímhle krokem spousty investorů půjde na sekundár odprodat své portfolio, takže nějaká fíčurka “hromadného odprodeje”, by byla rozhodně na místě :wink:

Dobrý den, @mares.matej, jak je zmíněno na našem oficiálním webu, participace budeme odkupovat my a to za stejných podmínek, které platí dnes. Jak jsem již zmínila, pokud bude potřeba, budeme participace odkupovat i na denní bázi. Dominika

Tzn. jestli to správně chápu, to “podle potřeby” si můžu vysvětlit, že Zonky VŽDY odkoupí a pokud bude nabídka na odprodej enormní, každý den prostě odkoupíte vše, co tam je…
Není to tedy “podle potřeby” vaší, ale podle nabídky na sekundáru.

Ono to “podle potřeby” totiž vyznělo dosti “vybíravě” :slight_smile:

Podle potreby, je podle jejich potreby. Tj. sekundar bude v zasade mrtvy.
Zvlast, az Rentieri zjisti, ze vynos, teda spis ztrata, neodpovida riziku.

Dobrý den, a můžete se prosím vyjádřit jasně, ve smyslu, pokud bude investor mít protřebu, odkoupíme to na denní bázi.
Nebo pokud bude mít zonky potřebu, odkoupíme to na denní bázi?

Protože pokud jde o potřebu zonky, nic to negarantuje. A z vašeho vyjádření mi to opravdu jasné není. Děkuji

1 Like

Pochopil jsem to tak, a kdyžtak mě @Dominika-Zonky opravte, že NEMŮŽE nastat situace, že půjdu po 1.11. na sekundár, švihnu tam 5tis participací a neudají se. Monžá se neudají hned (i když nechápu, na co by Zonky čekalo, když jako jediné může participace odkooupit), ale vím, že s čímkoliv na sekundár půjdu, to tam Zonky udám (podle pravidel odkupu na sekundáru).

tzn. pokud mám v porfoliu 5tis x 2.99 bez jediného dne po splatnosti, což je na sekundáru neudatelný mix a za normálních okolností by mi vlastně nezbývalo nic jiného, než je nechat “dojet” - Zonky secvakne půlky, zkousne zuby a 5tis x 2.99 do 24hod odkoupí.

Obavam se, ze ne. Ty pujcky jsou zainvestovany s reklamnim urokem, ktery je dnes dost mimo.
Nechaji to Vam, at to dojedete.
Mozna Vam daji nabidku, ktera se “neodmita” :wink: