Po splatnosti versus vydelano. Kolik vam to vychazi?

Jiz nejakou dobu pozorne sleduji castku po splatnosti, ktera samozrejme narusta s mnozstvim investovanych penez. V mem pripade je ale zajimave, ze jsem jiz 2x zmenil strategii, ale proporce narustu polozky po splatnosti se nezmenila. Rad bych nejake srovnani s ostatnimi investory. A abychom nemuseli sdelovat primo cisla, podivejme se na procenta, tedy pomer cisel:

“po splatnosti” / “vydelano”

Kolik vam to vychazi? Mne to vychazi 0.37, tedy 37% je ukrojeno z vydelku castkou po splatnosti. Ztraceno mam 0.

Ivo, je mozne ze Zonky dostat nejaka cisla, jaky je treba median? Pamatuji se, ze nam kdysi zonky ukazalo v grafu vsechny vykonnosti portfolia, kde bylo mozne si udelat obrazek, co je jeste standardni a co je nadprumerny nebo podprumerny vynos.

Dekuji.

Každému nám každý den vyjde úplně jiné číslo podle toho kolik je po splatnosti. K čemu to bude?

Kazdy den vam vyjde jine cislo vykonnosti portfolia, aktualne investovano, pocet investic, vraceno i vydelano, tak proc to vubec v aplikaci mebo na webu uvadet, ze? :slight_smile:

Jenže to jsou moje čísla, ty má smysl sledovat, ale ne je porovnavat s jinou sadou náhodných čísel. K čemu to bude, že to porovnám s ostatními.
Já vám řeknu, co by mělo smysl. Někdo by měl portfoliu složené ze stejných typu půjček ve stejném složení a pak na cenu porovnat, kdo měl šťastnější ruku při výběru.

V mém případě je to cca 33 %. Ztraceno zatím také 0.

V minulosti jsem investoval do rizikovějších půjček, které momentálně ještě dojíždí, takže ta částka po splatnosti stále mírně roste, ale pomaleji, než v minulosti. Odhadem bych řekl, že půjčky v mém portfoliu obvykle kolabují, když je splaceno cca 25 %, což je zhruba ve druhém roce splácení. Ze zesplatněných se část rozplatí, ale poměrně dlouho to trvá.

1 Like

Diky. Zacatek jsem obdobne propalil i ja.

Ja zase vidim, ze nebyvale mnozstvi mych pujcek nema provedenou ani prvni splatku.

1 Like

Dobrý den,
nárůst částky po splatnosti s rostoucím portfoliem mám samozřejmě také, ale nikdy jsem uvedený poměr nepočítal. Podle uvedeného vzorce mi dnes vychází poměr cca 21 % (také ztraceno 0), což samozřejmě denně kolísá a přes víkend nepatrně narůstá, kvůli “víkendovým posplatnostem”.
Překvapuje mne, že mám ten poměr ve srovnání s Vámi tak nízký, neboť jsem se domníval, že mám ptf vcelku rizikově zaměřené (výnos dle ukazatele na dashboardu kolísá tak 6,5 - 7,1 %).
Na Zonky jsem od 4/2018.

Gratuluji! Mate velmi pekna cisla. :star_struck:

Díky, očekávám, že s příchodem recese / krize (dlouho se o ní mluví, ale nikdo reálně neví, kdy přijde), tak čísla se zhorší…

Ta částka “po splatnosti” závisí na více věcech, ne jen na výši ratingu, ale např. na tom, jak “staré” v průměru půjčky ve vašem portfoliu jsou (pokud máte většinu půjček z poslední doby, tak třeba ještě nedošlo k jejich zesplatnění, protože to trvá i několik měsíců) nebo jestli je máte pojištěné (kde lze vyjednat odklad splátky v určitých případech, a ta se pak nepočítá do těch “po splatnosti”), jestli jste investoval spíše do krátkodobých, nebo dlouhodobých půjček (u krátkodobých je větší rotace peněz, takže máte větší pravděpodobnost, že časem investujete do něčeho, co bude zesplatněno, u dlouhodobých většinou pokud překonáte první dva roky, šance na zesplatnění jsou podstatně menší) apod. Ale jinak to jsou ve vašem případě hezká čísla, to jo :grinning:

1 Like

No, chtěl jsem oponovat, že v těch po splatnosti nejsou jen zesplatněné, avšak teď na to koukám a jejich expozice tvoří hrubým odhadem 90 % částky po splatnosti.
Ohledně stáří - jak jsem psal, jsem tu necelé 2 roky, takže většina (krom těch koupených na sekundáru) je mladších 2 let. Někde jsem četl (na Zonky) , že jakmile půjčka přežije 1. rok (nikoliv 2), tak šance na zesplatnění výrazně klesá.
Investuji v drtivé většině do půjček do 60 měsíců.
Asi bych se zeptal zase já Vás - zase někde jinde na Zonky (bohužel nevím kde), jsem viděl, že je zesplatněna každá 50. půjčka (asi na nějaké průměrné portfolio - ano, definice průměrného ptf asi neexistuje). Jak je to u Vás? U mě cca 70.
Jo a investujete přes roboty, já zatím jedu ručně.
Mějte se!

Ten podíl zesplatněných investic bude záležet na tom, z jakého celkového počtu investic to počítáte. Když to spočítám jako podíl zesplatněných na aktivních investicích, tak mi to vychází cca 2,5 %, tj. zhruba každá 40. Když to vezmu jako podíl na investicích celkem (tj. včetně splacených a prodaných) tak cca 1,7 %, tj. každá 60.

Pokud si chcete porovnat, jak si stojíte ve srovnání s celým portfoliem Zonky, můžete se podívat sem: https://zonky.cz/risk/ (ale to asi znáte)

V minulosti jsem používal Zonkoid, a zkoušel jsem Robozonky, ale momentálně investuju jen ručně.

Ja mam zesplatnenou kazdou 62. z aktivnich investic a kazdou 78. ze vsech investic.

1 Like

Hezký den, @Wazowski,

spočítat číslo, které máte na mysli, by technicky sice šlo, ale nedává to smysl, ukazatel nebude vypovídající. V porovnání s ostatními investory byste nevěděl, o jaké stáří portfolia se jedná, do jakých půjček (jakých splatnosí, jakých sazeb) investor investuje. Investor, který např. investuje do kratších splatností, bude mít Váš poměr vyšší.

Podíl nesplácených není vhodnou metrikou, na kterou se dívat. Zvlášť pokud budete nesplácené půjčky vztahovat k aktivním půjčkám (nikoliv ke všem historicky vlastněným), pak můžete mít klidně 100% podíl nesplácených a přitom mít skvělý celkový výnos - například pokud prodáte všechny zdravé půjčky a necháte si jen ty nesplácené.

Jak zde již zaznělo, čísla můžete sledovat na stránkách věnovaných risku, případně se můžete podívat na zpracovaný a každý měsíc aktualizovaný loanbook z pera našeho investora.

Na tomto grafu je vynesena výkonnost portfolií všech investorů, kteří mají více jak 50 aktivních investic, v závislosti na počtu jejich investic

Na dalším grafu pak můžete vidět default rate podle objemu a počtu půjček.

Default rate představuje standardní metriku používanou v bankovnictví, která říká, kolik procent půjček za posledních 12 měsíců zdefaultovalo z těch, co byly před 12 měsíci v portfoliu a v defaultu nebyly (default = selhání, prodlení se splátkou o více jak 90 dní, po kterém následuje zesplatnění).

Přeji hezký den,

Zebra-Iva

1 Like

Díky, Ivo, za sdílení, to jsou zajímavá data k porovnání.

1 Like

Na grafu ‘Annual investors profit’ mne neprestava fascinovat investor co ma cca 1300 investic a vynosnost cca -3%. To bude asi ‘zajimave’ portfolio pujcek v kontrastu s investorem, ktery je jeho protipolem nad 10% vynosnosti s podobnym poctem investic. Tento graf je akutalizovany nebo je to ten stejny, ktery se ukazoval na setkani s investory?

@Wazowski na vodorovné ose je celkový počet investic, historicky, ne pouze aktuálně a co se Vaší otázky na mínusovou výkonnost týká - tento případ nastane ve chvíli, kdy investor prodá všechny zdravě splácené participace na sekundárním tržišti a v portfoliu mu zůstanou jen ty nesplácené.

Zebra-Iva

mně osobně vychází 0,005

Tak to mate problemovou tak max jednu dve pujcky, ne? To je hodne pekny vysledek. :muscle:

V “po splatnosti” se mi točí asi 20 půjček,ale mimo splátek, co vyjdou na víkend,tak tam sedí max dvě půjčky - většinou max 7 dnů,ale mám i experta,co zvládl udělat 35 dnů :smile: