Podíl investora Zonky

Dobrý den,

vím, že se tento dotaz opakuje cca každý měsíc, rád bych ale věděl, zda by bylo možné snížit podíl investice investora Zonky. Do některých půjček v kombinaci s investorem Zonky rentiér dávají i přes 90 % hodnoty půjčky (samotný investor Zonky pak 50-75% hodnoty), zbytek rozeberou roboti a systém rezervací a tím pádem pro investory, kteří své půjčky chtějí zadat manuálně, nezbyde žádný prostor.

Sice množství půjček dle statistik neklesá, ale vzhledem k výše zmíněnému je tržiště většinu času úplně prázdné. Mám nastavenou notifikaci na novou půjčku a daří se mi jich manuálně i přes rychlou reakci zainvestovat tak 1/15 z celkového počtu, vždy pouze půjčky na 84 měsíců, u kratších nemám nejmenší šanci.

Bude tedy investor Zonky omezen? A je nějaký konkrétní termín, kdy se tak stane?

Děkuji

1 Like

Touto formou reaguji též opětovně. Nechci Zonky obhajovat, ale nějak se zapomíná na to, že jsou i půjčky 2,99% na 7 let, o které by malý investor ani hrábě neopřel. Zde investice od Zonky nikomu nevadí… Na druhou stranu, já osobně nechápu, proč u toho mini-zbytku Zonky prostě “nezarazí” loupeživé roboty? Nenapadá mne jeden jediný důvod, proč tomu tak je a proč tuto formu investování “od robolidí” Zonky vědomě a cíleně stále podporuje. Nemám problém proinvestovat měsíčně přes cca 20 litrů, ale z toho je 100% pouze přes rezervace, či náhodně odchycený sekundár. Běžnou participaci není v podstatě technicky možné odchytit. Měl bych nápad, jak snadno zpřístupnit více investic, ale je mi jasné, že toto by se zase naopak těm, co podporují roboty nelíbilo. Bohatě by stačilo omezit max. možnou výšku participace na např. 400,- Kč.

Závěrem dotaz na Zonky: Můžete prosím nejen mě jasnou formou odpovědět na dotaz, proč vlastně umožňujete využívání robotů?? Předem děkuji.

Dobrý den, @Vodovodnik,

dovolím si nesouhlasit s tvrzením, že množství půjček neklesá. Ještě minulý rok (touto dobou), jsme dodávali na Tržiště kolem 3 000 půjček každý měsíc. Nyní se pohybujeme pod hranicí 2 000 půjček za měsíc. Čím je tento pokles dán, už asi nemusím znovu opakovat.

Nicméně jsme zavedli nová pravidla, abychom investorům dodali více investičních příležitostí. Snížili jsme podíl institucionálního investora ve prospěch rezervačního systému a Tržiště a dále rezervační systém upravili tak, aby se dostalo na více investorů.

Ještě doplním, že třetina všech půjček a více jak polovina celkového objemu, který vystavujeme na Tržiště, je na 84 měsíců. Rovněž o ty krátkodobé a rizikové půjčky je ze strany investorů obrovský zájem. Pokud ale nechcete investovat na 7 let, tak můžete své participace už po jednom roce prodat na sekundárním trhu bez poplatku.

Co se týká poměru Zonky investora, tak ten aktuálně měnit neplánujeme.

@TOSEMJA, toto téma už jsme řešili v diskuzi “Proč se se Zonky loučím” a mám za to, že jste byl oné diskuze součástí. :slight_smile:

„Veřejně dostupné API pro obsluhu investic je od prvopočátku Zonky jedním z pilířů našeho fungování. Není tomu tak proto, že by představovalo rozhodující finanční přínos nebo proto, že katapultuje zákaznickou spokojenosti do nebeských výšin. Je to proto, že nadále tvrdošíjně zůstáváme věrni výchozímu P2P principu a proto, že chceme, aby aktivní komunita, která okolo našeho API vyrostla, dále zdravě konkurovala našemu vlastnímu vývoji a my tak neustále měli nastavené kritické zrcadlo a co nejvyšší laťku.

Zonky se vždy snažilo nalézt správnou rovnováhu mezi investory využívajícími oficiální kanály (web a mobilní aplikaci), ale zároveň poskytnout prostor pro kreativitu a inovace těm, kteří se pustí do vývoje vlastní aplikací a nástrojů s využitím našeho API.“

Ještě dodám na závěr, že omezení robotů, v době, kdy je méně půjček, jsme zvažovali, ale zatím nepadlo žádné rozhodnutí, který by roboty nějakým způsobem mělo omezit. V současné době doporučujeme využívat více rezervační systém, kde jsme navýšili objem, čímž jsme dali větší prostor manuálním investorům.

Dominika

2 Likes