Testování sekundárního tržiště 2.0

Hezký den, @Petr8,

zjistím to u kolegů a dám Vám co nejdříve vědět.

Zebra-Iva

Hezký den, @zonkz666,

aktuálně ještě nový sekundární trh testujeme. Pravda je, že se nám vydání přes jiné priority, licenci PSD2, úpravu smluvní dokumentace a spuštění Rentiéra posunulo, ale do pár týdnů budou moci prodávat všichni investoři.

Pěkný večer,

Zebra-Iva

Zdravím. V seznamu “bez poplatku” vidím půjčku s poplatkem. :slight_smile: Sice jen 0,01 Kč, ale pořád to není čistá nula. Chybička se vloudila?

1 Like

U některých půjček “nejdéle 1 den po splatnosti” mi to v detailu oznamuje poplatek za prodej, i přesto že je zde shodně vyčíslena částka zbývající jistiny a prodejní cen. Co se týká filtru, “bez poplatku” zde bych dal jen opravdu půjčky možné prodat bez poplatku, zobrazjí se mi tu i půjčky s poplatkem, tedy půjčky které byly v minulosti po splatnosti

Pro behal.martin: Asi jste si popletl některé pojmy - poplatky za prodej participací na sekundárním trhu jsou 1,5 % ze zůstatku jistiny, a to v případě, že je má prodávající investor v držení do 12 měsíců, po této lhůtě se uvedený poplatek nehradí. Jestli je nějaká půjčka po splatnosti nebo není, nemá na výpočet uvedeného poplatku vliv.

1 Like

@triceo moc děkuji, nahlášeno :slight_smile:

Zebra-Iva

Zdravím, úplně se to asi netýká jen nového sekundáru, ale chybí mi možnost prokliknout se na náhled “zobrazit na tržišti” (to už tu někdo myslím i zmiňoval). Pokud se na nakoupenou participaci následně dívám přes peněženku, tak se mi rovnou zobrazí pohled tržiště, tj. už jednoduše nezjistím, kolik zbývá zaplatit na jistině. Jde to sice zjistit přes přehled, ale tam zase nevidím, kolik jsem za participaci zaplatil. Shrnuto: nikde už zpětně neuvidím na jednom místě vedle sebe zbývající jistinu a nákupní cenu. Mluvím o mobilní apce /android.

Hezký den, @majk.2005,

detail půjčky koupené přes sekundární tržiště 2.0 v aplikaci vypadá takto:

V exportech také vidíte částku, za kterou jste půjčku koupil. Můžete mi poslat ideálně printscreen, kde ještě byste částku chtěl vidtě a chybí Vám to?

Moc díky,

Zebra-Iva

Omlouvam se, toto jsem prehledl. Zbyva tedy jen prvni bod. Diky :slight_smile:

1 Like

Dobrý den, otestováno na PC, vše bez problémů.

1 Like

Hezký den, @Petr8,

k rozeznání jsou půjčky ve chvíli, jakmile atribut “deliquent” začne posílat hodnotu “true”, viz dokumentace níže https://github.com/DominikMostek/zonky-api/blob/smp-api/apiary.apib - ||delinquent| NO | NO | true or false. If this field is send by the client canBeOffered flag will behave based on the old rules and will be false even for investments that are now possible to be sold. This is to maintain compatibility with old clients because for delinquent investments the price is not equal to remaining principal, but must be computed by separate request to smpSellInfo ||
| — | — | — | — | — | — |
|||loanHealthInfo| NO | YES | Possible values CURRENTLY_IN_DUE, HISTORICALLY_IN_DUE, HEALTHY.|

Mějte hezký den,

Zebra-Iva

právě jsem nakoupil na sekundáru 1000377286, se slevou:
image
V Jak půjčku zachraňujeme je každý měsíc “Uzdravení”. 16.12. má “Prodlení” a druhý den “Uzdravení”, tj. před čtyřmi dny.
image
Koukal jsem na jiných asi osm problematických a tam to víceméně odpovídá. Nezkoumal jsem to podrobně, ale vypadá to jako by se číslo “od posledního problému” počítalo od události “Hrozba pokuty.” A ne od “Prodlení”.

(ještě jedna poznámka: v appce a na webu se ty události jmenují různě: “Uzdravení klienta” x “Vyléčení klienta”, “Prodlení” x “Notifikace o prodlení”, “Notifikace o hrozbě udělení smluvní pokuty” x “Hrozba pokuty”.)

Zajímalo by mě, jestli lze nějak zobrazit s jakou slevou jsem danou půjčku zakoupil v minulosti, ano lze si to vypočítat ručně ale je to dost nepříjemné. Bylo by fajn to případně do přehledu půjčky zakomponovat.

Hezký den, @gulliver,

v expotech transakcí vidíte, jaká sleva na dané participaci byla.

Přeji hezký den,

Zebra-Iva

1 Like

@UsainBolt hezký den,

děkuji za zaslazní a osvětlím to. Počítáno je vše v pořádku - DPD 1 z hlediska risku nic neznačí, systémově je to tak stále DPD 0 (notifikace ale samozřejmě chodí, to na věc vliv nemá). 93 dní je tak počítáno od chvíle, kdy byl klient alespoň DPD 2 - a to byl naposledy 20. září.

Mějte krásný den,

Zebra-Iva

Dobrý den,

plánujete přidat do detailu při kupování participace na sekundárním tržišti úrok, který zbývá zaplatit? O víkendu jsem zkoušel prodat 2 participace, kde byl očekávaný úrok méně jak 1 koruna. Ihned mi přišla notifikace o jejím úspěšném prodeji, za což předpokládám může robot, který ji na základě pravidel koupil. Zároveň, pokud byste takovou funkci přidali, bych se rád zeptal @triceo, zda by to bylo možné přidat do robota. Na základě nějakých nastavených hodnot, případně poměrů k době splatnosti, ratingu a očekávanému úroku. Protože nevidím důvod, proč bych měl chtít takovou participaci koupit.

Ještě bych se rád zeptal, co se následně děje s participacemi, které nikdo nekoupí. Zda mi zůstanou, nebo je automaticky odkoupí Zonky.

Děkuji za odpověď.

V současné době pracuji na přepracování podpory pro sekundární trh v RoboZonky. Nicméně tyhle korunové záležitosti mě štvaly už nějakou dobu, takže už v příští verzi bude robot půjčky se zbývajícím zůstatkem kolem koruny ignorovat úplně.

2 Likes

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s naběhlým úrokem mezi splátkami. Tzn. koupím participaci 7/1/2020 a je tam napsáno, že příští splátka je např. 8/1/2020, takže za jeden den dostanu úrok za měsíc? Nebo je zůstatková cena - prodejní cena na úrovni předchozího měsíce? Samozřejmě předpokládám, že se jedná o prodej participace bez slevy. Děkuji Petr

Dostanete logicky takovou část úroku za leden, kolik dní v lednu jste participaci držel. V tomto případě tedy za 24 dní. Zbytek dostane ten, kdo participaci do 7.1.2020 držel.
8.1.2020 dostanete 1/31 z měsíčního úroku, zbytek po další splatce v dalším měsíci.

Za zpětnou vazbu děkuji, předala jsem kolegům, že byste rádi viděli očekávaný úrok.

@PetrM a @petrburza celý úrok připadne novému investorovi. Jako nakupující tak dostanete všechny úroky za celý měsíc.

Pěkný den,

Zebra-Iva

1 Like