Testování sekundárního tržiště 2.0

Ivo Vážně se mi nelíbí, že se mi D půjčky nezobrazují vůbec a někdo jiný je normálně vidí. To budete chtít další peníze za zpřístupnění D půjček?

@najivka dobrý den,

na toto téma jsme společně již několikrát hovořili. Po zavedení Rentiéra bylo nutné každou půjčku zcela jednoznačně identifikovat, a přezdívka tímto identifikátorem nebyla, protože klient může mít více půjček. Chápu, že každá změna s sebou nese nutnost si zvyknout na jiný ukazatel, ale přezdívku jako takovou nevrátíme. Na čem musíme zapracovat, je sjednocení zobrazení.

Jak myslíte, že někdo vidí a někdo půjčky nevidí?

Co se zainvestování půjčky týká, je důležité myslet na to, že poskytujeme půjčky nízko rizikovým klientům. Obecně je na tržišti málo půjček s tímto úrokem.

Marceli, také bych chtěla poprosit, abychom se v tomto vlákně drželi tématu sekundárního tržiště, můžete založit případně vlákno nové.

Děkuji.

Pěkný den přeji,
Zebra-Iva

Hezký den všem,

děkuji moc za zpětnou vazbu, na filtry i příběh se ještě podíváme. Kolegům na vývoji podněty předávám, moc si ceníme zpětné vazby.

Zároveň bych na rovinu chtěla říci, že cestou, kdy investor sám určuje, za kolik danou participaci koupí či prodá, se nevydáme. Důvody jsou nasnadě. Z našich dat víme, jak ocenit zvýšenou rizikovost investice, detailní přehledy žádný investor k dispozici nemá a nám by se rozhodně nezdálo fér, aby na sekundárním tržišti vznikla spekulativní bublina, která by nebyla čestná pro obě strany.

Půjčky budeme naceňovat my a to spravedlivým diskontem.

Krásný den,

Zebra-Iva

Pěkný den, zajímá mě, zda se participace na vyléčených půjčkách nabízené na sekundárním trhu objeví v API, a pokud ano, jak je rozeznám. Zatím vidím u půjčky atribut “discount”, který není v dokumentaci (https://github.com/zonkyio/zonky-api/blob/master/apiary.apib). Půjde zjistit i detaily, tj. kolik dní byla půjčka nejdéle v prodlení a kdy naposledy to bylo? Děkuji

Dobrý den,
kdy bude přístup na nový trh pro všechny a ne je ty se superschopnostmi ? E-mail, který zmiňoval tuto novinku jsem obdržel již někdy v srpnu myslím.

Hezký den, @Petr8,

zjistím to u kolegů a dám Vám co nejdříve vědět.

Zebra-Iva

Hezký den, @zonkz666,

aktuálně ještě nový sekundární trh testujeme. Pravda je, že se nám vydání přes jiné priority, licenci PSD2, úpravu smluvní dokumentace a spuštění Rentiéra posunulo, ale do pár týdnů budou moci prodávat všichni investoři.

Pěkný večer,

Zebra-Iva

Zdravím. V seznamu “bez poplatku” vidím půjčku s poplatkem. :slight_smile: Sice jen 0,01 Kč, ale pořád to není čistá nula. Chybička se vloudila?

1 Like

U některých půjček “nejdéle 1 den po splatnosti” mi to v detailu oznamuje poplatek za prodej, i přesto že je zde shodně vyčíslena částka zbývající jistiny a prodejní cen. Co se týká filtru, “bez poplatku” zde bych dal jen opravdu půjčky možné prodat bez poplatku, zobrazjí se mi tu i půjčky s poplatkem, tedy půjčky které byly v minulosti po splatnosti

Pro behal.martin: Asi jste si popletl některé pojmy - poplatky za prodej participací na sekundárním trhu jsou 1,5 % ze zůstatku jistiny, a to v případě, že je má prodávající investor v držení do 12 měsíců, po této lhůtě se uvedený poplatek nehradí. Jestli je nějaká půjčka po splatnosti nebo není, nemá na výpočet uvedeného poplatku vliv.

1 Like

@triceo moc děkuji, nahlášeno :slight_smile:

Zebra-Iva

Zdravím, úplně se to asi netýká jen nového sekundáru, ale chybí mi možnost prokliknout se na náhled “zobrazit na tržišti” (to už tu někdo myslím i zmiňoval). Pokud se na nakoupenou participaci následně dívám přes peněženku, tak se mi rovnou zobrazí pohled tržiště, tj. už jednoduše nezjistím, kolik zbývá zaplatit na jistině. Jde to sice zjistit přes přehled, ale tam zase nevidím, kolik jsem za participaci zaplatil. Shrnuto: nikde už zpětně neuvidím na jednom místě vedle sebe zbývající jistinu a nákupní cenu. Mluvím o mobilní apce /android.

Hezký den, @majk.2005,

detail půjčky koupené přes sekundární tržiště 2.0 v aplikaci vypadá takto:

V exportech také vidíte částku, za kterou jste půjčku koupil. Můžete mi poslat ideálně printscreen, kde ještě byste částku chtěl vidtě a chybí Vám to?

Moc díky,

Zebra-Iva

Omlouvam se, toto jsem prehledl. Zbyva tedy jen prvni bod. Diky :slight_smile:

1 Like

Dobrý den, otestováno na PC, vše bez problémů.

1 Like

Hezký den, @Petr8,

k rozeznání jsou půjčky ve chvíli, jakmile atribut “deliquent” začne posílat hodnotu “true”, viz dokumentace níže https://github.com/DominikMostek/zonky-api/blob/smp-api/apiary.apib - ||delinquent| NO | NO | true or false. If this field is send by the client canBeOffered flag will behave based on the old rules and will be false even for investments that are now possible to be sold. This is to maintain compatibility with old clients because for delinquent investments the price is not equal to remaining principal, but must be computed by separate request to smpSellInfo ||
| — | — | — | — | — | — |
|||loanHealthInfo| NO | YES | Possible values CURRENTLY_IN_DUE, HISTORICALLY_IN_DUE, HEALTHY.|

Mějte hezký den,

Zebra-Iva

právě jsem nakoupil na sekundáru 1000377286, se slevou:
image
V Jak půjčku zachraňujeme je každý měsíc “Uzdravení”. 16.12. má “Prodlení” a druhý den “Uzdravení”, tj. před čtyřmi dny.
image
Koukal jsem na jiných asi osm problematických a tam to víceméně odpovídá. Nezkoumal jsem to podrobně, ale vypadá to jako by se číslo “od posledního problému” počítalo od události “Hrozba pokuty.” A ne od “Prodlení”.

(ještě jedna poznámka: v appce a na webu se ty události jmenují různě: “Uzdravení klienta” x “Vyléčení klienta”, “Prodlení” x “Notifikace o prodlení”, “Notifikace o hrozbě udělení smluvní pokuty” x “Hrozba pokuty”.)

Zajímalo by mě, jestli lze nějak zobrazit s jakou slevou jsem danou půjčku zakoupil v minulosti, ano lze si to vypočítat ručně ale je to dost nepříjemné. Bylo by fajn to případně do přehledu půjčky zakomponovat.

Hezký den, @gulliver,

v expotech transakcí vidíte, jaká sleva na dané participaci byla.

Přeji hezký den,

Zebra-Iva

1 Like

@UsainBolt hezký den,

děkuji za zaslazní a osvětlím to. Počítáno je vše v pořádku - DPD 1 z hlediska risku nic neznačí, systémově je to tak stále DPD 0 (notifikace ale samozřejmě chodí, to na věc vliv nemá). 93 dní je tak počítáno od chvíle, kdy byl klient alespoň DPD 2 - a to byl naposledy 20. září.

Mějte krásný den,

Zebra-Iva