Výkonnost portfolia a nové ratingy

Výkonnost portfolia

Výkonnost portfolia je jediné číslo, které ukazuje v procentech váš realizovaný i budoucí výnos očištěný o realizované i očekávané ztráty za celou historii vašeho investování na Zonky. Jde o nejpřesnější možnost, jak zjistit výkon vašeho portfolia. Nahrazuje tak dvě čísla, která jste doteď ve vašem investorském portfoliu viděli - očekávaný a aktuální výnos.

Kdy počítáme výkonnost portfolia?

Výkonnost portfolia jsme schopni napočítat a zobrazit vám v investorském prostředí ve chvíli, kdy pro alespoň 50 aktivních participací ve vašem portfoliu platí, že je máte ve svém držení déle než 90 dní.

Jak výkonnost počítáme?

Nejprve se díváme, kolik jste za celou dobu Vašeho života na Zonky nainvestovali, a kolik jste z participací dostali zpět do peněženky. Pak zjišťujeme, kolik by se Vám v budoucnu dle parametrů participací, které jste získali (př. výše participace, zbývající počet splátek), mělo vrátit. Protože se jedná i o pohled do budoucnosti a u žádného úvěru si nemůžeme být jisti jeho řádným splacením, musíme pracovat s pravděpodobností. Do výkonnosti se započítávají i již doplacené půjčky, narozdíl od aktuální výnosu, kde jsme počítali jen výnos jen z aktivních investic. Jaký je pro výpočet konkrétně vzorec se můžete podívat v našich častých dotazech.

Proč měníme aktuální a očekávaný výnos za výkonnost?

Dokázali jsme vyrůst a v současnosti máme dostatek historických dat, podle kterých jsme schopni být v nápočtu přesnější a transparentnější, to i díky tomu, že ve výpočtu dokážeme napočítávat výkonnost vašeho portfolia na základě pravděpodobnosti, že se problémové (po splatnosti) participace díky našemu oddělení vymáhání vyléčí. Bereme v potaz i pole ztraceno a půjčky, které už byly doplaceny. Výpočty budeme s rostoucím portfoliem nadále aktualizovat a zpřesňovat.

Výkonnost portfolia reaguje pružně na vývoj stavu vašeho investorského portfolia a přepočítává se denně.

Ratingy

Nové značení ratingů, kde jsme přešli z písmenek na výši roční úrokové sazby, jsme připravili i proto, abychom mohli snadno přidat nové úrokové míry. Od nových ratingů si slibujeme, že dokážeme připravit férovou nabídku pro více zákazníků. Pro vás to znamená, že by se na Tržišti mělo každý den objevit ještě více příležitostí k investování.

Zároveň se díky novým ratingům mění u jednotlivých úrokových sazeb očekávané rizikové náklady i investorský poplatek.

Přinášíme vám přehledně tabulku se změnami ratingů - přidání dvou úrokových měr, změnu rizikovosti a úpravu poplatku.


28. března 2019 pak došlo ještě k přidání třetí úrokové sazby 2,99 % p.a., abychom byli stále nejlevnější na trhu a měli stále možnost ho měnit.

Proč došlo ke změně očekávaných rizikových nákladů?

Naše výpočty neustále zpřesňujeme. Ze začátku naše odhady byly expertní v kombinaci s daty ze skupiny PPF, v tuto chvíli je naše portfolio širší a tak můžeme pracovat přímo s interními daty. K posunu nákladů došlo na obě strany, u nižších ratingů se snížily, u vyšších stouply.

Zebra-Iva

2 Likes

Dobrý den,

znamená to tedy pro mě rebalancování portfolia, což nějakou dobu zabere při mém počtu participací - což asi nevidím jako problém, ale mám důležitější dotaz. Dle změny v očekávaných rizikových nákladech to vypadá, že jste nejen přidali dvě nová pásma, ale že jste rebalancovali celý risk a to znamená, že D včera a D dnes jsou odlišné skupiny žadatelů. Můžete prosím toto potvrdit či vyvrátit?
btw. poslední odstavec jsem četl, jen bych se rád ujistil

Dobrý den,

tudíž nejste schopni někomu, kdo má méně jak 50 aktivních investic spočítat alespoň hrubý orientační roční zisk? Chápu, že to pro většinu nebude asi tak těžké dostat se na 50 aktivních investic. Ale například já tomu spíše říkám spoření s dobrým zhodnocením, než investování, jelikož jsem stále studentem a nemám takové prostředky. Další věcí je, že začínajícímu investorovi nedáte absolutně žádnou zpětnou vazbu, jak si vede, pokud si to sám nevypočítá, protože na 50 investic se nedostane za 3 měsíce.

Chápu, že je to určitě krok dopředu, že počítáte s více investicemi a dokážete tak dát investorovi přesnější odhad, ale jak už jsem psal, všichni ostatní nemají žádnou zpětnou vazbu. Klidně byste mohli nechat starý výpočet pro tyto investory, protože aspoň něco je lepší jak nic, s velkým upozorněním, že výpočet je pouze hrubě orientační a při 50 investicích tento výpočet bude daleko přesnější.

Dobrý den, díky za oznámení změn! Pokud se dívám správně, u participací s úrokem 8.49 % se snižuje poplatek z 2.5 na 2.2 %. Platí to pro všechny, tj. i již investované, participace, nebo pouze pro nové investice s tímto úrokem? Díky za odpověď!

3 Likes

@Fessy Můžete si to spočítat sám pomocí nástroje Stonky - není to oficiální, ale funguje to slušně. Více info https://www.facebook.com/groups/204405453512737/

Děkuji za informaci, určitě se na to podívám. I tak je to stále nějaké externí řešení a Zonky v podstatě odepsalo informovat malé investory o tom, jak si vedou.

Dobrý den, @Tomme,

D - 19,99 % p.a. včera a D - 19,99 % p.a. dnes nejsou odlišné skupiny žadatelů, nezměnili jsme postoj k riziku, D klienti schvalovaní dnes jsou stejní jako ti včera. To, co jsme změnili, je výhled do budoucna. Rizikový náklad totiž odráží předpokládané ztráty z rizika za celou dobu existence půjčky (anualizované jako procento z investované částky), což vzhledem k až 7-letým dobám splatnosti znamená, že musíme dělat nějaké předpoklady o budoucím vývoji. Díky již nashromážděným datům jsme si teď mohli dovolit naše očekávání budoucích ztrát odhadovat přesněji, než jsme byli schopní při spuštění služby - jak jsem právě v posledním odstavci psala, zpočátku byly odhadované ztráty kombinací expertního odhadu a externích dat (jinak to ani nešlo, když jsme žádná Zonky data ještě neměly). Po vybudování dostatečně velkého portfolia a napozorování skutečných delikvencí na realizovaných půjčkách jsme teď mohli naše čísla zpřesnit. I tak ale obsahují složku předpokládaného budoucího vývoje - například momentálně pozorované delikvence na dvou nejlepších ratinzích jsou téměř nulové, přesto očekáváme, že se v budoucnu nějaké objeví.

Zebra-Iva

2 Likes

Dobrý den, @Fessy,

nápočet chceme mít co nejvíce přesný, u menšího počtu participací by byl až příliš volatilní, tedy nestálý. Zároveň každému investorovi doporučujeme mít minimálně 122 participací a mít v každé participaci stejně vysokou částku - dostatečně širokým portfoliem, investováním napříč ratingy a stejnými částkami nejlépe ochráníte své portfolio.

Aktuální výnos byl jiný úhel pohledu, tento výpočet je daleko přesnější, ale chceme pracovat s většími daty. Na výkonnost se nyní díváme jinak a tak jsme i počet aktivních participací upravili tak, aby nebyl výpočet extrémně náchylný ke změnám.

Zebra-Iva

Krásný den, @Strycek,

rádo se stalo. Ano, přesně tak, od nyní kupujete participace v ratingu 8,49 % levněji, starých se to netýká. Na sekundárním trhu ale budeme počítat pro nového majitele participace menší poplatek.

Zebra-Iva

1 Like

Dobry den,
ani tak nemam vyhrady k presnejsi metodice ale proc nezachovate udaj “aktualni vynos” a udajem a nazvem “vykonnost portfolia” nenahradite “ocekavany vynos” ? Diky temto dvema udajum rada z nas balancovala na rizikovosti a videl jsem jak jsem na tom za aktualniho stavu a stavu s vyhledem do budoucnosti… Proste 2 udaje jsou vice nez jeden.

@dytrych Pro mě osobně byly ty dva údaje zavádějící - ani jeden z nich neodrážel realitu, protože nebraly v úvahu nesplácené půjčky v mém vlastním portfoliu. Aktuální výnos bral v úvahu jen splácené půjčky, a výkonnost portfolia byl odhad pro globální portfolio, ovšem bez ohledu na to, kolik mých půjček bylo spláceno. Srovnával jsem oba s výpočtem výnosu ze Stonky (který počítá výnos z mých vlastních dat, včetně mých nesplácených půjček), a oba údaje od Zonky byly postupem času stále více mimo. Pravděpodobně proto, že postupem času se zvyšuje podíl zesplatněných půjček. Takže chápu, proč je zrušili, a nahradili něčím, co více vypovídá o skutečnosti, protože to bere v úvahu moje konkrétní portfolio, ne jen globální odhad.

Hezký den, @dytrych a @Strycek,

je to přesně, jak píše/te @Strycek - výkonnost je ten nejpřesnější údaj, jakého jsme schopni. Bere v úvahu jak i již doplacené půjčky, tak i delikventní a zesplatněné a výpočet probíhá denně na základě příchozích plateb, kde jsou neustále porovnávány finanční toky.

Chtěli jsme investorům dát to nejlepší číslo, které reálně zobrazuje výkon jejich portfolia. Očekávaný výnos a aktuální výnos byl jeden úhel pohledu, zobrazení jednoho čísla je ale daleko více vypovídající.

Zebra-Iva

1 Like

Dobry den,
@Strycek, tak mate pravdu, ze to byly zavadejici udaje . Ale aktualni vynos byl udaj, ktery ukazoval stav za idealnich podminek. Samozrejme nebudeme se tady bavit, ze idealni podminky nemuzou byt nikdy splneny (tj vsichni budou platit radne a vcas).

Ano, a co vic by jste chtel nez platby minus odepsane pujcky?

Pockat, to si pletete s ocekavanym vynosem ne? Vykonnost portfolia nasadili vcera. Pokud jste to zamenil za “ocekavany vynos” tak ano… Na workshopech jsme se o tom nekolikrat bavili, ze to je presny soucet nepresnych cisel. :wink:
Ja take chapu proc zrusili " ocekavany vynos" ale nechapu proc ten aktualni vynos. Cim vice cisel budeme mit k dispozici tim lepe… Jen styl tady zainvestujete a pokud chcete videt nejaky cisla, tak pouzivejte aplikace tretich stran.

@Zebra-Iva o tom co ma reflektovat vykonnost se nechci dohadovat. To je rozepsane v prvnim postu… Me jde o to proc zrusite 2 udaje a nahradite ho jen jednim. Ja treba podle aktualniho vynosu investoval (samozrejme ne jen podle tohotu udaje). Preci jen, kdyz zainvestovate mesicne do 150+ pribehu, tak si to chce zjednodusovat a nekoukat jen na kolac, ktery jste take zrusili.
Jinak otazka trochu mimo. Neplanujete do grafu zohlednovat i zaplaceny urok? Zajimavy udaj, kterym by jste nahradili aktualni vynos.

Jenom dvě věci, mít investováno více jak 1% v jedné participaci není příliš rozumné a pokud nemáte alespoň na 100 participací poohlédl bych se spíše po jiných investičních příležitostech. Stejně tak jakýkoliv výkonnostní údaj bude podléhat silné fluktuaci protože třeba u 20 participací výpadek jedné jediné znamená 5% zásah do výkonnosti portfolia a zbývající participace nemají příliš možnost to napravit. Proto i jakékoliv odhady výkonnosti budou značně nepřesné a co platí dnes nemusí platit zítra.

1 Like

@dytrych pokud nějaký údaj byl více referenční a vypovídající, byl to očekávaný výnos, nikoliv aktuální.

Je pravda, že koláčový graf ze začátku hodně investorům chyběl, ale rozhodli jsme se ho zrušit, protože po přidání dalších ratingů by byl nepřehledný. Otázka pak je, podle jakého dalšího údaje jste své investice řídil, když jste vedle aktuálního výnosu měl ještě jiné metody? Obecně se dá říct, že vyšší úroky jsou více volatilní a ne tolik stálé jako úroky nižší a tak investoři, kteří mají zainvestováno spíše ve středu versus spíše vpravo mohou mít velmi podobný výnos. Tím chci říct, že investování je určité riziko a hraje roli statistika, ale najdete pochopitelně i investory, kteří investují rizikověji, ale nemají žádné neplatící klienty. Z hlediska velkých dat - mají štěstí.

Graf je tak třeba brát orientačně, stejně jako jste bral očekávaný i aktuální výnos. Naopak výkonnost je co nejpřesněji napočtený údaj, jakého jsme schopni. V tomto údaji pracujeme i s očekávanými ztrátami.

Co se grafu týká, předám ráda podnět dál, jinak v exportu peněženky máte každou přijatou platbu rozepsanou na jistinu a úrok.

Zebra-Iva

1 Like

Tady bych se Zonky zastal. Aktuální výnos byl zavádějící a v podstatě nepravdivý, protože by platil jen v případě, že byste mohl zbytek portfolia okamžitě prodat za zůstatkovou jistinu. Protože to ale není možné (a ani v budoucnu nebude, protože nikdo nekoupí problematickou půjčku za cenu jistiny), tak ve skutečnosti byl aktuální výnos nižší, protože jste sice dostal 10.000 na úrocích z vašich 100k a tak to ukazovalo krásných 10%, ale v investovaných participacích byla ukrytá ztráta 2.000, takže ve skutečnosti jste už v tom momentě měl výnos jen 8%.
Mluvilo se jinak o možnosti prodat celé portfolio na sekundáru s tím, že Zonky nastaví prodejní ceny podle reálné rizikovosti - tak jak je nyní počítán aktuální výnos. V praxi to bude znamenat, že v momentě prodeje se vaše výkonnost změní v aktuální výnos. Takže v praxi výkonnost portfolia JE aktuálním výnosem.
Souhlasím ale s tím, že by bylo dobré vidět očekávaný výnos spočítaný na základě dlouhodobě očekávané ztrátovosti ratingů, aby si mohl člověk porovnávat jak dobře/špatně na tom je, oproti konzervativnímu očekávání.

1 Like

Na Stonky ale pozor, má trochu zavádějící výpočet, protože snižuje výnos o neúročený zůstatek na účtu Zonky. Takže pokud si tam držíte nějakou hotovost, nebo nechávate doběhnout portfolio a nevybíráte okamžitě, jak peníze přijdou, tak to začně ukazovat hrozné nesmysly.

1 Like

@miloslav.divis Díky za upozornění, toho jsem si vědom, i když v mém případě to nehraje příliš velkou roli. Ale budu radši, když bude výnos podstřelovat, než když ho bude uvádět nerealisticky vysoký, což byla i má hlavní výhrada vůči výnosům uváděným dříve v dashboardu Zonky. Teď po zavedení nového ukazatele výnosnosti na Zonky už nemám moc důvod Stonky používat, protože detailní údaje o portfoliu obvykle nepotřebuji.

Řekl bych, že další krok k větší realističnosti ukazatele výnosnosti bude doladění výše oprávek (očekávaných ztrát) v závislosti na tom, jak vysoká bude návratnost zesplatěných půjček, tam bych předpokládal, že Zonky stále nemá dostatek dat, protože většina vymáhacích řízení se asi dost vleče, a tipnul bych si, že ty, které se podařilo rozhodnout rychle, budou relativně více výnosné, než ty, u nichž to trvá déle, ale to je jen můj “neexpertní” odhad.

Dobrý den, na stránce Moje investice je položka „Vyděláno“ s vysvětlením, že jde o součet přijatých úroků a pokut očištěný o poplatky a ztracené investice. Jenže pod tím jsou řádky „zaplacený úrok“ a „zaplacené pokuty“ – a součet zaplacených úroků a pokut je nižší, než částka „vyděláno“! Tak asi ta vysvětlivka u „vyděláno“ není správná?

V tom informačním okénku u vyděláno je napsáno, že se jedná o údaj “za celou dobu investování na Zonky”. Kdežto řádky níž se pojí k aktivním investicím. Když sečtete zaplacený úrok a zaplacené pokuty na této stránce, přejdete do “Čísla, jak si vedu”, tak by vám ten součet měl dát číslo, které se tam uvádí jako “zaplacený” v tabulce “Úrok v Kč celkem”. Je pravdou, že je to poměrně zavádějící, označovat aktivní investice slovem “celkem”.