Zonky jako investor?

Pěkný den, chtěl bych se Vás zeptat, proč firma Zonky investuje částky do všech příběhů (co jsem viděl tak vždy cca 25 - 40% z částky)?
Zabíráte tak místo ostatním investorům, kteří nemohou investovat do těchto příběhů.
Podotýkám, že se nejedná o situace, kdy cílová částka nebyla vybrána v požadovaný časový interval.

2 Likes

Dobrý den, zda Zonky investuje nebo neinvestuje by drobným investorům mohlo být celkem jedno, protože pokud by v podobných objemech investoval jiný silný investor, situace by byla stejná. Pro mne je míra participace Zonky taky jistým vodítkem, že …

Žádná odpověď od Zonky na jednoduchou otázku je taky odpověď. Já jsem si “obrázek” o Zonky udělal a jako investor jsem velmi rozhořčen. Zonky mě nepřesvědčili a proto své finační toky přesouvám jinam.
“Lidé půjčují lidem” … ha ha

Dobrý den,

omlouvám se za delší dobu, než jsme poslali odpověď. Nechala jsem si od kolegů vypracovat jeden graf, který je tomu odpovědí.

Investor Zonky slouží jako market maker. Tedy zaručuje to, že když si u nás někdo vezme půjčku, podepíše s námi smlouvu, tak vždy peníze dostane. Úplně na začátku to tak nebylo a když se investoři na někoho nesložili, nic nedostal. Jak jistě tušíte, stávalo se to našim nejlepším klientům, o které by se ostatní banky popraly. Tedy spolehlivým, kteří tvoří vždy základ dobrého portfolia. Proto jsme na tržiště uvedli k životu investora Zonky.

Nyní tedy investor Zonky má dvě funkce. První je ta, že dofinancovává všechny půjčky, na které se od investorů peníze nevyberou.

Druhá funkce je důkaz, že věříme vlastnímu risku a to u každé jedné půjčky, která jde na tržiště. Tím, že tam máme vlastí podíl říkáme, že se ani vy investoři nemáte čeho obávat.

S tím ovšem souvisí to, že portfolio investora Zonky je nutné řídit. I když si v současné době bookuje určitou část z půjček rizikových, tak stále je toto portfolio průměrně o 2,6 % nižší, než mají retailoví investoři. Je to dáno tím, kolik v jednotlivých ratinzích má zainvestováno a o tom hovoří tento graf.


Samozřejmě bychom byli mnohem radši, kdyby investoři investovali víc a brali výrazně větší podíl ze všech půjček na tržišti.

Doufám, že jsem vše vysvětlila a ještě jednou se omlouvám za tu dobu, než je zde odpověď. Za to je se vším všudy, včetně grafu.

1 Like