Zonky podklady k daním 2020

V tom případě musím všem, kteří přemýšlí o investování prostřednictvím Rentiéra sdělit, že toto investování je značně nevýhodné, neboť si do nákladů nemůžete zahrnout jak vstupní poplatek, tak ani poplatky následné a ve výsledku to znamená, že zdaníte víc, než reálně vyděláte. Procentuální výpočet zisku je pak tedy rovněž velmi zavádějící, protože i když se vám zobrazuje zisk 5%, tak v reálu jste vlastně v mínusu. Názor na to ať si udělá každý sám. Pro přehlednost uvádím svůj příklad.
Do Rentiéra vloženo asi před rokem 100.000,- Kč. Vstupní poplatek 1.900,- Kč. Asi po roce žádost o odprodej celého portfolia. Prodalo se během jednoho dne vše, kromě půjček v hodnotě cca 300,- Kč, které jsou v současné době neprodejné. Celkově se půjčky prodaly za 100.666,- Kč. Takže za rok investování v Rentieru, který mimochodem ukazuje zisk cca 5% jsem reálně získal 666,- Kč, případně dalších 300,- Kč v případě, že se podaří prodat v této době neprodejné pohledávky. Následně do daňového přiznání mám dle platného nastavení uvést zisk cca 6700,- Kč, což dělá přibližně 1000,- Kč jako daň. Suma sumárum za rok investice 100.000,- Kč v Rentiérovi jsem reálně v mínusu 334,- Kč.
No musím uznat, že je to zajímavý investiční plán…

3 Likes

Dobrý den, mám jednoduchý dotaz, ale pro mě vlastně nejednoznačně zodpovězený. Mám pouze Zonky investor a mé příjmy byly daleko nižší než výdaje. Takže mi v daňovku vychází 0 jako dílčí základ daně. Chci se zeptat, jestli jsem tedy měla daňovko vyplňovat a nebo je to zbytečné? Asi jsem byla moc aktivní. Pokud to tak je, nemusím celou přílohu dvě uvádět? Jsem zaměstnanec a kdybych neměla Zonky, vyplní mi ho mzdovka. Díky moc za info, mějte se pěkně

Ano musíte - viz Návody pro lidi: Zonky a daně

Když mi vychází, že daň bude 0 tak nemusím podávat daňové přiznání?

  • Musíte. Není rozhodná výše daně, ale výše příjmů.

Musíte,pokud se vám během loňského roku vrátilo od Zonky víc jak 6000 Kč.

To si myslím nemusí být vždycky tak úplně pravda, v § 38g (zákon o daních z příjmu) se píše:

(1) Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Daňové přiznání je povinen podat i ten, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 15 000 Kč, ale vykazuje daňovou ztrátu.

Kde se v zákoně píše o 6000 Kč?
V §10 se mimo jiné píše:
(3) Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny
a) příjmy podle odstavce 1 písm. a), pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 30000 Kč;
Takže hranicí pro podání DP je příjem 6000 nebo 30000 Kč?

Tak ono by si to ten “odstavec 1 pism. a)” chtělo aspoň přečíct v tom zákoně:

§ 10

Ostatní příjmy

(1) Ostatními příjmy, při kterých dochází ke zvýšení majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 až 9, jsou zejména

a) příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného nájmu movitých věcí, včetně příjmů ze zemědělské výroby a lesního a vodního hospodářství, které nejsou provozovány podnikatelem, a příjmů z provozu výroben elektřiny, ke kterému není vyžadována licence udělovaná Energetickým regulačním úřadem,

Zonky asi tedy není příležitostná činost tudíž se na to nevztahuje příjem do 30k.

To je pravda, já regovala na paní, která je normálně zaměstnaná, takže její příjem je určitě vyšší než 15k ročně.

§ 38g odst. 2:

“… Podmínkou je, že poplatník učinil u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč. …”

Pokud tedy máte příjmy např. od zaměstnavatele a dále přijmy, které spadají do § 7 až 10 přesahující 6 000 Kč tak musíte dávat DP.

Příjem ze Zonky je příjmem podle §10. Podle kterého odstavce tedy, když ne podle 1a)?

A ještě mimochodem - zopakuji svůj předchozí dotaz, na který nikdo neodpověděl:
Jaký píšete do DP "druh příjmu " ze Zonky? A-příležitostná činnost nebo F-jiné ostatní příjmy?
A jaký píšete “slovní popis”?

Zdravím.
Já píšu pouze: “F-jiné příjmy”
Toť vše. Tři roky po sobě takto podáno a zatím se nikdy nic nedělo.

Tak to je hodně vostrý…
Jako na druhou stranu chápu, že ten produkt je designovaný jako dlouhodobější investice, takže ukončením v prvním roce vlastně jdete proti proudu.
Ale jsem v velmi podobné, leč poloviční situaci. Prostě jsem zkusil Rentiéra za 50k - a po 4 měsících jsem -700 a to jsem ještě nedanil :smiley:

Ja jsem z toho trochu zmateny, pokud jsem zamestnany, mam pouze zonky kde za 2020 mam prijem 1620kc a vydaje 5121kc, spadam do kategorie ze to do DP psat nebudu, nebo tim ze vydelam v zamestnani vic nez 6000 zonky jiz zminovat musim?

Predem dekuji za informaci

Nezaleží kolik vyděláš v zaměstnání,ale jaký máš příjem mimo. Pokud tedy jen 1620Kč,tak nepřiznáváš nic a DP za tebe muže udělat zaměstnavatel.

Jen bych chtěl upozornit, spousta lidí si to plete. Nejedná se o “Přiznání k dani z výdělku”, ale o “Přiznání k dani z příjmů”.
Až následně se za případný výdělek z těch příjmů, které přiznáváte v daňovém přiznání, musí zaplatit daň. Příjmy jsou vlastně splátky od dlužníků, a teď si nepamatuji přesně tu hranici (asi 6000,-), kdy se přiznání ještě podávat nemusí. Howgh.

Všechno jsem už pochopil, jen nevím, jak budou koukat na přílohu o 21 stranách na FÚ

To máte příjmy z tolika platforem nebo jim tam vložíte k té jedné příloze od Zonky ještě omalovánky :thinking: ?

Od Zonky mě přišel v rámci podkladů pro daně docela dost papíru a ano kecám, je jich jen 12, ale i tak.

Vy ale do DP vyplnite jen prijmy a vydaje z te male horni tabulky…jako jen dve cisla, teda tri, jeste rozdil ktery byva casto nulovy.

1 Like

Příloha k DP bude pouze jeden list, PŘÍLOHA Č.2
To co jste dostal od Zonky je pouze pro Vás a možná kdyby pak přišla kontrola z FÚ a chtěla to pitvat…