Zrušení reprezentace ratingů

S novou aktualizací webu a appky jste zrušili písmenkovou reprezentaci ratingů. Celkem to chápu, protože může být dost matoucí rozdíl ve všech pěti Áčkách. Vidím i snahu o zvýraznění rizikovosti pomocí barev (od A nahoru jste posunuli o jeden stupeň barevné rozlišení a přidali karmínovou k D). Jak si to ale máme překládat:

  1. jde jen o designovou záležitost a návodnost pro začínající investory, aby měli více vyrovnané portfolio a ne tolik investic do rizikovějších ratingů (relativně rizikové Ačko bylo zelené a je žluté)?

  2. připravujete se na nadcházející ochlazení ekonomiky a potenciální zhoršení kvality úvěrů v jednotlivých ratingách - tzn. promítnutí zhoršení riskového modelu?

a teď s více fantazií

  1. připravujete změnu výše úrokých měr u jednotlivých ratingů?

  2. plánujete přidat více ratingů a písmenka už nestačí? :slight_smile: či snad dynamické úrokové míry “na míru”?

předem díky za odpověď

P.S.: pro člověka s pamětí na barvičky je to celkem nepřijemná změna, protože si úplně přesně nepamatuji úrokové míry ratingů a když nemám písmenka, tak jsem se pár prvních participací orientoval podle barvy, než jsem zjistil, že i ta se změnila :wink:

2 Likes

Hezký den, @Tomme,

děkuji za otázky a Vaši fantazii, kterou ale v tuto chvíli musím nechat ještě pracovat…:slight_smile:

Změna označení ratingů i jiná barevnost (je mi líto, že to na začátku bylo matoucí, ale jistě si zvyknete :slight_smile: ) nesouvisí s designovou stránkou, ale písmenkové označení se nám již nezdálo dostatečné. Chtěli jsme jít více směrem k transparentnosti, byť nijak poplatek netajíme, ale tato změna umožnila dát ihned investorovi najevo, jaký poplatek se s jakou úrokovou sazbou pojí.

Tím, že jsme přešli přímo na číslicové označení, si zároveň necháváme prostor do budoucna a můžeme pružněji reagovat na změny na trhu.

Mějte krásný víkend :slight_smile:

Zebra-Iva

A to jako barevné označení je lepší a přehlednější? To ty modré a oranžové jsou opravdu přehlednější. Jo v kanceláři to vypadá vše bezvadně. Jste opravdu koumáci! Děkujeme!

Dobrý den, @patrol01,

není to jen barvené označení, to je grafické rozlišení. Změnilo se označení ratingů s písmen na čísla, úroky, které dostávají klienti. Tento údaje jste znal i předtím, nebyl ale na první místě.

Hezkou neděli,

Zebra-Iva

Dobrý den,
ještě by bylo daleko přehlednější, kdyby se ta informativní hodnota „po odečtení poplatku“ mohla zaokrouhlit, tj. 10 % místo 9,99 %. Nevím, zda pro někoho z investorů má ta setina procenta nějaký praktický význam.

Hezký den, @JiriMacek,

uvádíme čísla tak, jaká jsou ve skutečnosti :slight_smile:

Zebra-Iva