Připravujeme nové riskové statistiky

To zni dobre, pocitam, ze pouzivate agilni metodiku na vyvoj software.

Mohli by jste zverejnit ukazku loanbooku, tak abych na ni mohl dat feedback, na zaklade ktereho muzete provest pripadne upravy drive nez bude vse implementovano.

Co myslite?
V

Pokud byste se u nás chtěl stavit případně na kafe cestou kolem, budete vítán a rádi se s Vámi poradíme :slight_smile:

Zebra-Iva

Dobrý den,

vidím, že jste dnes aktualizovali riskové statistiky (https://zonky.cz/risk/).

Mohl bych poprosit o kontrolu dat v tabulce / grafu - “Podíl půjček, které nikdy nebyly po splatnosti”?

Úplně se mi nezdá reálné meziměsíční zlepšení. Např. pro řádek pro rating 19,99% minulý měsíc bylo DPS 90 - 88,1 %, DPS 60 - 85,7 %, DPS 30 - 81,6 %…

Hezký den, @Tec,

velmi děkujeme za kontrolu a upozornění. Máte pravdu, čísla jsou odlišná - stalo se tak spuštěním jiného scriptu, který nezohledňoval pouze jistiny, ale i další části půjčky. Vše opravíme. Moc se omlouváme a pokud objevíte opět nějaký nesoulad, budeme rádi, když nám dáte vědět.

Zebra-Iva

Dobrý den Ivo,

děkuji moc za rychlou reakci a úpravu. Nechci být za věčného nespokojence, ale i nadále mi přijde meziměsíční zlepšení až nereálné, především pro vyšší ratingy.

Pokud opět vezmu příklad rating 19,99%:
Minulý měsíc - DPS 90 - 88,1 %, DPS 60 - 85,7 %, DPS 30 - 81,6 %…
Nyní - DPS 90 - 91,0 %, DPS 60 - 88,6 %, DPS 30 - 84,2 %…

Pro hodnoty v příkladu se tak jedná o téměř 3 % zlepšení. V porovnání s meziměsíčními změnami, které měly opačný trend (zhoršení) obvykle v desetinách %, je to minimálně podezřelé.

Napadají mě příčiny např. změna způsobu výpočtu, zavedení nějakého nového způsobu vymáhání nebo chybná data.

Mohu Vás tímto požádat o vysvětlení, případně opětovnou kontrolu dat.

Hezký den, @Tec,

nyní to již naprosto v pořádku odpovídá - do portfolia vstupují nové půjčky a nesplacené jistiny - stabilní odliv a příliv půjček se dá očekávat až za pár let, i data tedy budou více stabilní až poté.

Krásný víkend, Zebra-Iva

Dobrý den Ivo,

vývoj těchto ukazatelů sleduji od svého vstupu na Zonky před cca 1,5 rokem. Z mého pohledu je toto největší meziměsíční rozdíl hodnot, navíc ne zcela očekávaným směrem. Snažil jsem se s Vaší pomocí najít nějaké relevantní vysvětlení, ale bohužel se ho takto nedokáži dopátrat. Proto prosím pochopte, že k poskytnutým datům zůstávám skeptický.

Přeji i Vám hezký víkend.

Kolegu, co to má na starosti, jsem poprosila, aby se s Vámi spojil a vysvětlíte si to, počítejte během příštího týdne.

Zebra-Iva

Super. Děkuji moc, Ivo. Opravdu oceňuji Vaše nasazení.

Rádo se stalo, mějte krásnou neděli, a také děkuji za pochvalu :slight_smile:

Zebra-Iva

Hezký den, @Tec,

kolega byl tento týden bohužel velmi vytížený, zkraje příštího týdne se Vám ozve.

Mějte hezký víkend, Zebra-Iva

Dobrý den, Ivo,

mohu potvrdit, že Váš kolega mne dnes kontaktoval a danou situaci diskutujeme.

Ještě jednou díky.

Hezký den, @Tec,

děkuji za potvrzení, ráda jsem pomohla.

Zebra-Iva

Dobry den,

tak jsem hledal odkaz na ten novy loanbook, o kterem jste psali v newslettru, a porad ho nejak nemuzu najit. Poradite mi?
Diky V

Hezký den, @vvvlc,

loanbook na stránky risku budeme už brzy přidávat, je mi líto, že to z newsletteru přímo nevyplynulo. V tuto chvíli finišujeme testování.

Mějte krásný den, Zebra-Iva