posledních několik měsíců pozoruji snížení objemu poskytovaných úvěrů ve všech kategoriích 10.99+. Můžete nám lehce ozřejmit čím to je? Jde mi primárně o informaci, zda jde o poptávkový problém (nižší přirozený objem, snížený marketing na cílovou skupinu, apod.) nebo jde o změnu na úrovni konfigurace risku (čili obecné zpřísnění podmínek a snížení objemu/podílu rizikovějších úvěrů v celkovém portfoliu)? Nebo existuje nějaký další důvod?
děkujeme za dotaz. Primárním cílem Zonky je kultivovat finanční trh a tak být levnější, než jsou banky. V posledních měsících i banky velmi zlevnily a my tak sledujeme trh. Jakmile půjde trh nahoru, půjdeme i my.
Situaci s vývojem úrokových sazeb můžete sledovat i v našem loanbooku, kde každý měsíc statistiky aktualizujeme:
Zároveň náš investor Lukáš Petrovický přehledně statistiky zpracovává do grafů, na kterých je patrný i Vámi zmíněný vývoj, konkrétně graf skladba úrokových měr v čase:
Tento vývoj pouze odráží vývoj celého bankovního trhu a je dočasný v souvislosti s výše zmíněným důvodem, je to konkurenční boj a my zkrátka chceme být levnější.
takže vaše reakce je, že potvrzujete mé zjištění. A díky za odkaz na loanbook, odkud myslíte, že ta data čerpám
Tento vývoj pouze odráží vývoj celého bankovního trhu a je dočasný v souvislosti s výše zmíněným důvodem, je to konkurenční boj a my zkrátka chceme být levnější.
Znamenají tedy tato poslední slova, že jste uvolnili risková pravidla a např. část těch, co by dříve dostali 10.99, nyní dostávají 9.49?
Je potřeba si uvědomit, že v tomto byste měli být transparentní, jelikož všichni máme nějakým způsobem nastavené portfolio a změny v risku se do dat promítnou až po několika měsících a tak tedy my, řadoví investoři, můžeme na tyto nezveřejněné změny doplácet.
Jste z pohledu informací dominantním hráčem oligopolního trhu a proto byste měli být co možná nejvíce otevření, protože vaše největší komodita vůči investorům je důvěryhodný risk. Pokud v něm bude docházet k významnějším a nekomunikovaným změnám, důvěra je pryč…
reakci na tento vývoj jsme řešili i na Facebooku ve skupině Investor na Zonky.
Jde o souběh několika faktorů, z nichž každý přispívá k posunu podílu půjček ohodnocených jako vysoce rizikové na schvalovaném objemu. Cca od dubna registrujeme větší počet žadatelů o půjčku s kvalitnějším rizikovým profilem. To se dá poměrně objektivně měřit - například medián kreditního skore na schvalovaných žádostech byl ještě v březnu 405 bodů, v dubnu to bylo už 426 bodů; medián disponibilního příjmu napočítaného schvalovaným žadatelům byl v březnu 10 495 Kč, v dubnu to už bylo 11 000 Kč. Současně jsme zavedli pár změn ve schvalovacím procesu, které jsou vstřícnější k lepším klientům a přísnější k těm horším (například rekalibrace limit managementu tak, aby lepší klienti mohli mít schvalované vyšší částky, horší klienti naopak nižší; nebo přísnější posuzování nadměrného sázení nebo mikropůjček, což jsou jevy, které se vyskytují u vysoce rizikových klientů). Díky tomu například approval rate ratingů C a D klesl od dubna o třetinu oproti období od začátku roku do konce března. Celkově jsme tedy schválili méně rizikových klientů, zatímco těch s lepším profilem a) přišlo v absolutním počtu více, a b) z toho většího absolutního počtu se nám podařilo i relativně více žádostí překlopit na půjčku, protože parametry nabídky byly pro klienty atraktivnější. A zároveň je to i reakce na vývoj trhu.
Informace o změnách ve schvalovacím procesu je přesně to, co by bylo fajn vědět když se to stane - klidně i jen takhle pár řádek.
Pokud se tak stalo na Facebooku, potom se omlouvám, ale zároveň vás požádám, zda byste nezvážili i nějaké jiné místo (třeba zde na Foru), kam aktuality sdělovat.
Kolegům dám vědět, abychom na informování investorů v tomto ohledu mysleli v měsíčních newsletterech. Transparentnost je pro nás podstatná, zároveň ale výsledky vidíme také až s několika měsíčním odstupem. Drobné úpravy a změny v procesu schvalování půjčky pak přidáváme v podstatě každý den, ale rozhodně se budu snažit o to, abychom aktivně změny, které jsou více ve složení našeho portfolia vidět, komunikovali.
@Zebra-Iva Dobrý den, Ivo, vítejte zpátky Děkuji za odpovědi. Ze zvědavosti by mě zajímalo, jak je to s tím sázením - to se žadatelů o půjčku ptáte, jestli a kolik sází? Nepředpokládám, že existuje nějaká databáze sázkařů, do které by Zonky mohlo při schvalování úvěru nahlédnout…
Máme své metody, jak to zjistit, oficiální sázkařská alince žel neexistuje :), nicméně jak konkrétně toto zjišťujeme je už z hlediska našich operačních metod jednou z věcí, které nechceme šířit, aby nebyly ze stran uživatelů zneužitelné. Samozřejmě se nedá vždy zjistit, kdy klient sází a kdy ne. Ráda bych Vám sdělila více, ale v tomto ohledu by to pro Vás jako investora mohlo být opačný efekt. Pravidla risku neustále vylepšujeme, přidáváme kontroly a zlepšujeme cílení každým dnem.
Mrzí mě, že nemohu více říci, ale jistě mi to v tomto případě odpustíte.