Aktualizace rizikových nákladů

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli máte v plánu průběžně aktualizovat výši rizikových nákladů, které uvádíte v tabulce v častých dotazech investorů. Před nedávnem jste je poměrně výrazně upravili, tak mě zajímá, jestli v tom budete pokračovat i v budoucnu, pokud budou Vaše data ukazovat, že se rizikové náklady mění. Je to pro mě docela důležitý ukazatel, podle kterého se řídím při investování, tak bych byl vděčný, kdyby co možná nejvíce odpovídal realitě.

A související dotaz: pokud by náhodou v budoucnu došlo k tomu, že se investice do některých ratingů kvůli růstu rizikových nákladů přestane vyplácet (výnos u nich bude kvůli riziku nižší než u méně rizikových ratingů), jak budete postupovat? Budete zvyšovat úrokovou sazbu, nebo snížíte poplatek, aby daný rating zůstal i nadále atraktivní pro investory?

Díky za odpovědi :slight_smile:

1 Like

“Aktualizace” rizikových nákladů směrem vzhůru je průšvih a selhání risku. Ano, hodnota může částečně fluktuovat, ale v podstatě by to mělo být jasné cílení a v případě, že to začne stoupat je třeba jednoznačně zpřísnit pravidla poskytování úvěrů u daného ratingu a ne “aktualizovat” rizikové náklady. Propad je akceptovatelný (a opět jen dočasně) jen při výrazném zhoršení ekonomické situace a ne při bezprecedentním ekonomickém růstu.
Zonky si bere poměrně slušný podíl zejména u vysokých ratingů a to je akceptovatelné, pokud je schopno taky doručit adekvátní kvalitu dlužníků. Pokud ne, tak je těžké zdůvodnit takovou progresi poplatků.
Další, co by bylo možné akceptovat, je pokud by oznámili změnu cílení do budoucna (pak se mohu rozhodnout, jestli chci s takovým rizikem investovat), ale v případě, že selhali, tak nějak (třeba z poplatku) kompenzovali selhání úvěrů originovaných do té doby.

2 Likes

@miloslav.divis Rozumím Vaší námitce, a v ideálním světě by to tak být mělo. Na druhou stranu chápu Zonky když říkají, že dříve neměli vlastní data, na jejichž základě by rizikové náklady mohli spočítat. Osobně mě to pro jednou nevadí, do Zonky jsem šel když to byl nový projekt a chápu, že novinky jsou spojeny s určitým rizikem, že budou v průběhu času kalibrovat výchozí údaje.

Proto se ale ptám nyní, když první poměrně výrazná úprava proběhla, jak budou postupovat dál. I po aktualizaci platí, že se i nejvíce rizikové ratingy zatím vyplácí, ale pokud dojde k další podobně vyrazné aktualizaci řekněme příští rok, tak už to platit nebude.

Mne by možná spíše zajímalo, jaké je cílování rizikových nákladů pro jednotlivé ratingy (podobně jako je cílování inflace). Tzn. znát pásma, kde by se rizikové náklady měly pohybovat. Potom souhlasím s @miloslav.divis, že Zonky platím poplatky (mimo jiné) proto, aby zajistili riskové náklady v těchto pásmech (pokud možno v těch lepších). :wink:

Hezký den všem,

omlouvám se, že odpověď trvá déle, čekám na vyjádření šéfa risku, jak ho budu mít k dispozici, napíši.

Zebra-Iva

1 Like

Krásné páteční odpoledne,

předávám Vám odpověď od osoby nejpovolanější.

Nemáme v plánu rizikové náklady průběžně aktualizovat, mají ukazovat dlouhodobý průměr rizikovosti a přesně jak píšete, je to ukazatel, podle kterého by se investoři měli rozhodovat při investování. Nedávná úprava rizikových nákladů měla svoje historické a businessové opodstatnění - původní rizikové náklady se nastavily na samém počátku života Zonky, v roce 2015, v době, kdy ještě Zonky neposkytlo ani jednu půjčku. Šlo o odhad stanovený na základě zkušenosti z jiných businessů, přičemž v té době nikdo přesně nemohl vědět, jak se budou půjčky v Zonky portfoliu chovat. Nyní už máme nasbíráno dost historických dat na to, abychom mohli realitu konfrontovat s původním odhadem. A nějaké rozdíly tam samozřejmě byly. V tu chvíli jsme se mohli rozhodnout, jestli začneme být přísnější při schvalování rizikovějších ratingů (které vycházely o něco hůře než v odhadech) a srovnat jejich dlouhodobý průměr na úrověň původního očekávání, a nebo jestli raději poupravit očekávání. A protože zpřísnění schvalování by znamenalo více zamítání = méně půjček na tržišti, a to převážně u ratingů, které investoři nakupují nejraději, rozhodli jsme se pro druhou variantu - pro-businessově držet vysokou nabídku a lehce upravit očekávání ohledně dlouhodobé průměrné rizikovosti.
Ona ostatně ta aktualizace rizikových nákladů není změnou jednostranně k horšímu - jak je vidět, pro první 4 ratingy jsme byli v prvotních odhadech spíš konzervativní - data ukazují, že skutečnost je zatím lepší. Pro poslední 4 ratingy pozorujeme opak - prvotní odhad byl spíš optimistický, na datech je vidět, jak se projevuje vysoká volatilita. Při dostatečné diverzifikaci přes všechny ratingy by investoři neměli pocítit rozdíl v očekávaných výnosech - pokud na celkovém portfoliu Zonky napočteme celkové očekávané rizikové náklady za pomocí původních hodnot pro jednotlivé ratingy (váženým průměrem přes aktuální balance v jednotlivých ratinzích), vyjde nám 1,45%, zatímco při použití nových, aktualizovaných nákladů vyjde 1,51%.

Současné nastavení chceme dlouhodobě držet a cílovat na něj. K případné další aktualizaci bychom přistoupili jen v případě významné změny na celém trhu - například pokud by došlo k plošnému zhoršení ekonomiky a úrokové sazby na spotřebitelských úvěrech by vzrostly na dvojnásobek, pak bychom takovou situaci asi reflektovali v očekávaných rizikových nákladech na nově prodávaných půjčkách.

Spolu s tím bychom samozřejmě zvýšili i úrokové sazby jednotlivých ratingů. Změny by se týkaly nově prodávaných půjček, již stávajícím aktivním půjčkám se již parametry měnit nebudou. Očekávané rizikové náklady jsou totiž počítané jako dlouhodobé průměry. Například současná skutečná rizikovost nejlepších 4 ratingů je mnohem nižší než očekávaný rizikový náklad (i ten nový, aktualizovaný).

Za Zonky Zebra-Iva

1 Like

@Zebra-Iva Ivo, děkuji za podrobnou odpověď! Chápu, že Zonky musí brát v úvahu zájmy investorů, žadatelů o půjčky, i své vlastní, občas se nedá zavděčit všem. Jsem rád, že znám podrobnosti, jak se rozhodujete, umožní mi to vidět trochu více do budoucna :slight_smile:

Hezký víkend!

1 Like

@Strycek rádo se stalo :slight_smile:

Krásný vstup do nového týdne přeji, Zebra-Iva

1 Like