Splatnost půjček

Dobrý den,
Mohu se zeptat, jak se stane, že první splátka půjčky vychází na více než měsíc dopředu?
Pro příklad, mám půjčky, které jsem zainvestoval v říjnu, ale první splátku mají až na prosinec.
Co způsobí takovou prodlevu?
I nyní vidím v seznamu půjček takové, které mají splátku třeba na 20.12.2019 a nechápu, proč není první splátka naplánována už na 20.11.2019.

Děkuji

Krásný den, @PetrM,

datum první splátky lze nastavit tak, aby minimální počet dní od podpisu smlouvy do první splátky byl 22 dní, maximum je poté 22 + počet dní v daném měsíci minus 1. Je to z toho důvodu, aby na první splátce již byly splacené i úroky. Záleží tedy, kdy smlouvu podepisujete a na kdy si nastavujete datum první splátky, které je nastavitelné mezi 1. až 25. dnem v měsíci. Pokud je tedy 14. září a datum splátky zvolíte na 1., bude první splátka 1. listopadu, ale pokud na 25., bude 25. října.

Mějte krásný večer,

Zebra-Iva

1 Like

Možná to s tímto tak úplně nesouvisí, ale osobně vůbec nerozumím tomu, proč po třech letech a celkem více jak 2000 investicích je “přítok” peněz na účet tak strašně nevyvážený. Na přelomu měsíce je cca 10 dní, kdy “nepřitéká” téměř nic a od jednoho data se přikulí v 10 dnech většina splátek. Reinvestuji pravidelně vše téměř obratem, každý měsíc přilévám další finance, ale situace s plynulým vracením peněz je velmi nerovnoměrná. Po takové době bych očekával téměř stabilní přísun financí zpět. Čím je to způsobeno?

Tak to souvisí jen s tím, jaký den mají lidé nastavený pro splátku a v jaký den pak také reálně pošlou peníze. Já mám třeba na půjčce splátku k 5. dni v měsíci, ale posílám 1. takže peníze se investorovi připíšou 2.

2 Likes

Zdravím. Trošku mě překvapuje, že jste to za 3 roky nevykoumal :face_with_hand_over_mouth:
No je to tím, jak napsal PetrM.
Nejvíce lidí má nastavenou splátku na 20. v měsíci. Potom na 15. a 25.
Takže v tomto pásmu přitéká investorovi nejvíce prostředků.
Od 26. dne do konce měsíce už zrejmě nejde nastavit splatnost splátky a tak chodí už jen opožděné platby.
Takže poslední a první týden v měsíci je na příchozí platby chudý, ale zvládnete zase lépe zainvestovat žádanější půjčky, protože jsou investoři bez prostředků, naopak při “žních” mezi 15.-25. je to boj :mechanical_arm::mechanical_leg:

1 Like

Zdravim, pripojuji se k Sauronovi. Take me to u 3 leteho investora prekvapuje.:thinking:

Hezký den, @TOSEMJA,

je to přesně tak, jak uvádí PetrM i SAURON, klienti si nejčastěji nastavují datum splatnosti mezi 15. a 25. dnem v měsíci, proto lze v tomto období očekávat nejvyšší přísun splátek a nejvyšší Výkonnost portfolia.

Pěkný den přeji,

Zebra-Iva

1 Like

Děkuji Dytrychu za podnětný příspěvek, na který se pokusím zareagovat. Investoři se podle mne dělí na dvě hlavní skupiny. První je ta, kde tito každý týden balancují a vyhodnocují kdeco, sledují každý finanční pohyb a chtějí mít o všem více než maximum informací. Excelový přehled s vyhodnocením výnosu každého dne je pro ně vším. Já patřím do skupiny druhé. Prostě a jednoduše sem strkám volné peníze a pouze za použití selského rozumu je investuji. Nepřemýšlím nad chodem Zonky, nezajímá mě proč nějaká investice stále leží u soudu. Prostě platím a nestarám se jako většina ostatních. Důvod proč jsem se zeptal byl jen ten, že jsem selským rozumem předpokládal, že termín splátek se automaticky nastavuje v přímé vazbě na datum získání úvěru. To, že si klient stanovuje termín splátek sám (což mi nepřijde zrovna logické) jsem prostě nevěděl, jelikož jsem se po této informaci nikdy nesháněl. Toť vše.

2 Likes

OK @TOSEMJA,
souhlasim, ze investori se deli na nekolik skupin… A asi to byl muj spatny odhad, kdyz nekdo napise, ze tu je 3 roky a proinvestoval minimalne 400.000 Kc a nevi jak sluzba v principu vlastne funguje. Takze ano, u 3 let a 2000 investic opravdu prekvapuje.

3 Likes

Mne to neprekvapuje. Znam lidi, co maji cely zivot mobilni telefon a netusi, ze je uvnitr SIM karta. Kazdy jsme proste nejaky.

Teda, nechtěl jsem se zapojit, ale tohle srovnání myslím není úplně dobré. Pokud někam investuji nemalé peníze a jsem finančně gramotný, tak mě zajímá, co se s těmi penězi děje, což v tomto případě vyžaduje vědět, jak služba kam jsem ty nemalé peníze vložil funguje.
Srovnání se SIM kartou není relevantní, neboť tam o nic zásadního nejde.

Chapu vas, ale nesouhlasim. Ten detail, do ktereho chcete jit, je preci individualni. Kolik lidi, kteri investuji do jinych financnich produktu, vi veskere detaily o deni na pozadi? Napr. u akciovych trhu?

Každý je asi jiný, mě vždy zajímá, kam cpu svoje peníze. Ale to tu nevyřešíme, hezký den :wink:

Zareaguji na téma ještě jednou, jelikož jsem se nejspíš špatně vyjádřil. Než jsem před třemi roky začal investovat, velmi dlouho a důkladně jsem zvažoval rizika a zajímal se o princip fungování P2P a o solidnost ZONKY. Samozřejmě tedy od počátku vím, jak Zonky funguje, ale nejsem blázen, abych kvůli penězům nespal a stále řešil poplatky, výnosy, případně jejich přesuny jinam - jako mnozí jiní. Za mne to funguje stabilně, přes 6% výnosu je tam trvale, dále proto neřeším, nezkoumám, investuji a neztrácím čas nepodstatnostmi… Ale jelikož jsem nikdy nebyl na “druhé straně”, tak jsem k údivu Vás ostatních opravdu netušil (zřejmě jako jediný :grimacing:), že volbu termínu splátek si může dlužník zvolit.
Tak když už jsem v tom psaní, ještě doplňující dotaz : Pokud si dlužník půjčí třeba 5 den v měsíci a zvolí termín splátky 26., tak platí první splátku už ten samý měsíc, nebo až o měsíc později, tzn. za více než 1,5 měsíce? To si taky může vybrat? :question:

@TOSEMJA
odpověď na ten doplňující dotaz máte ve druhém příspěvku tohoto tématu, kde to Iva vysvětluje.

Přečtěte si PetřeM prosím dotaz znovu…

@TOSEMJA
Váš dotaz:
“Pokud si dlužník půjčí třeba 5 den v měsíci a zvolí termín splátky 26., tak platí první splátku už ten samý měsíc, nebo až o měsíc později, tzn. za více než 1,5 měsíce? To si taky může vybrat?”

Odpověď Ivy, na kterou jsem odkazoval:
“Datum první splátky lze nastavit tak, aby minimální počet dní od podpisu smlouvy do první splátky byl 22 dní, přičemž datum první splátky je nastavitelné mezi 1. až 25. dnem v měsíci”

Prosté počty: 22 + 5 = 27.
Odpověď na Vaší otázku: Ten samý měsíc nemůže protože:
a) protože jak píše Iva, si může vybrat max. datum splátky k 25. dni v měsíci
b) protože jak píše Iva, minimum dní do první splátky je 22 od podpisu smlouvy

Potřebujete ještě něco vysvětlit?

2 Likes

Díky za vysvětlení. První příspěvek Ivy jsem si očividně v mobilu špatně přečetl. Omlouvám se, sem to ale trdlo :smirk: