Výpočet výkonnosti portfolia

Zdravím,

bylo by možné změnit už konečně ten výpočet výkonnosti portfolia v tom smyslu, aby započítával poplatky na denní bázi a ne na měsíční?
Myslím, že toto číslo by mělo být víceméně konstantní a ne, že den před odečtením poplatků vyšplhá nahoru, aby o den později slétlo nesmyslně dolů a to dost výrazně.

Fakticky ve vašem podání jediný den, kdy to číslo má reálnou vypovídací hodnotu je ten den, kdy se odečtou poplatky, zbytek měsíce je to virtuální nicneříkající nesmysl.

Osobně neznám žádný jiný investorský nástroj, který by se takto choval, Zonky je naprostý unikát.

1 Like

Nevím Petře,

Ale pokud jsem si zkoušel počítat výnosnost portfolia z denních pohybů (vč. poplatku)
vyšlo mi zhruba následující křivka.

2 Likes

Já popravdě nevím, jak to Zonky počítá, každopádně ten efekt lítavé výkonnosti nevypadá dobře u investičního nástroje.
Jen kvůli tomu výdělku tu všichni jsme a mě zajímá jedno konstantní číslo. Když to dokáže Mintos a další platformy, Zonky určitě taky a je mi popravdě jedno, jak toho docílí.

1 Like

Dobrý den, @PetrM,

děkujeme za konstruktivní kritiku, problematikou jiného způsobu výpočtu investorských poplatků se intenzivně zabýváme, jedná se však o zásadní zásah do celého systému a tak Vás prosím o trpělivost při čekání na implementaci dané funkcionality.

Dominika

2 Likes

Zajímavé zhodnocení - bez komentáře :slightly_smiling_face:
(stává se to po nákupech ze sekundárního tržiště)

Bez těch dalších zamazaných údajů je to fakt bez komentáře.

Jde o to, že takové zhodnocení není snad ani teoreticky možné…
EDIT: Večer se to srovná na cca 6%.

Myslím, že nejde ze splátek, které chodí měsíčně počítat něco na denní bázi tak, aby vyšla rovná čára. Z principu to oscilovat musí. Denně účtované poplatky to vyžehlí jen trošku. To by musela chodit denně i splátka.
Jestli někdo jiný umí spočítat číslo, které neosciluje, tak ho počítá jen jednou měsíčně.

Myšlenkový experiment: Jakou máte výkonost den před splátkou a jakou den po splátce?

Samozřejmě, že to lze a jiné platformy to dokáží. V tomto ohledu výmluvu neberu, to číslo výkonnosti je to, proč tu všichni jsme, jde přeci “jen” o peníze a abych 29-30 dní v měsíci koukal na číslo, které je špatně vypočítané je opravdu velký fail.
To se totiž ničím okecat nedá. Každá pořádná investiční platforma rozpočítává veškeré poplatky průběžně v čase, aby k takovým sekerám nedocházelo.

1 Like

Právě že normálně mám výkonnost kolem 6 % (ověřeno mým nezávislým výpočtem).
Po několika nákupech ze sekundáru se do vyhoupne třeba na těch 14 % (= nesmysl) a druhý den je tam zase kolem 6 %.

14% nesmysl? Zkuste jine platformy. Jde to uplne v pohode :+1:t2:

@prochy.88 - možná jste nepochopil, že zde nejde o to, jestli je 14 % dosažitelných nebo ne.

Dobrý den, @Fitzcarraldo,

před několika týdny se měnila databázová architektura a některé databázové operace změnily svou posloupnost. Toto mělo za následek, že se v některých případech změnilo časové pořadí ukládání datových vstupů, které chodí do nápočtu výkonnosti portfolia. Z tohoto důvodu mohlo v jednom dni, u některých investorů, dojít k výkyvu hodnoty výkonnosti portfolia. Problém je již opraven.

Dominika

Mě se třeba výkonnost portfolia přestala zobrazovat úplně :frowning_face:

Dobrý den, @grizela,

výkonnost portfolia jsme schopni napočítat a zobrazit ve chvíli, kdy pro alespoň 50 aktivních participací ve vašem portfoliu platí, že jsou ve vašem držení minimálně 90 dní.

Pokud Vám počet aktivních participací, které vlastníte déle než 90 dnů, klesne pod 50, tak výkonnost opět zmizí.

Pokud máte zájem, napište nám na investor@zonky.cz, podíváme se, kdy budete opět splňovat podmínky pro zobrazení výkonnosti.

Dominika