Historická data o splácení půjček

Zdravím
Zajímal by mě data o splácení půjček, abych se mohl lépe rozhodnout zda do konkrétní půjčky investovat.
Ideální by byla data ve formátu
Popis půjčky z tržiště, rating, délka splácení, výše splátky, a potom kolik splátek přišlo než byla půjčka splacena, nebo dlužník přestal splácet.
Kde tato data mohu získat?

Hezký den, Arlane,

myslíte konkrétní informace u Vašich půjček či půjček obecně?

Jak si vede naše portfolio celkově můžete sledovat na následující stránce:

https://zonky.cz/risk/

Zebra-Iva

Zajímá mne to obecně, abych mohl například zjistit jestli je větší pravděpodobnost, že bude splacena půjčka na auto, nebo na byt, nebo že vůbec nezávísí na tom na co je půčka použita.

Pokud se bavíme obecně, u nás je půjčka bezúčelová a tedy informace o tom, zda je lépe splácená půjčka na auto či byt, v našem portfoliu nehraje roli - klientovi dáváme úrok v souhrnu několika desítek různých parametrů, neposuzujeme, na co si klient peníze půjčuje.

Nicméně zeptám se, zda si takové údaje nevedeme. Z hlediska bezpečnosti toto ale při přípravě nabídky nahraje roli, nám je jedno, na co si klient peníze poptává, když víme, že bude moci bez potíží půjčku splácet. Sám si ale můžete vyfiltrovat půjčky po splatnosti a podívat se, na co byly peníze dle příběhu určeny.

Zebra-Iva

Počítám s tím, že určení peněz si zjistím z textu příběhu. Vraťme se k původní otázce:
Kde mohu získat následující data (ideálně ve formátu csv nebo podobném) pro všechny půjčky (i ty do kterých jsem neinvestoval)?

@arlan v exportu investic si můžete vyfiltrovat problémové půjčky. Nemůžete si ale vyfiltrovat, kdy se jednotlivé půjčky přestaly splácet. Dle přezdívky si ale půjčku můžete najít na dashboardu a podívat se přímo do detailu s informacemi o vymáhání zde.

Data pro všechny půjčky jsem Vám již poskytla výše, jsou na stránce věnované Risku a Vymáhání, nemáme je rozdělené dle kategorií.

Zebra-Iva

Předpokládám, že export investic zahrnuje pouze mé investice (nikde jsem jej nenašel nejspíš proto že jsem ještě neinvestoval). Mne zjímají data pro všechny půjčky (i ty do kterých jsem neinvestoval), ne agregované jak je tomu na https://zonky.cz/risk/, ale pro každou půjčku zvlášť (aych si například mohl ověřit čísla na https://zonky.cz/risk/ nebo spočítat riziko pro konkrétní složení a velikost portfolia).

Co se týče kategorií, tak na tržišti je volba [Zobrazit další filtry], takže by data měla obsahovat i hodnoty těchto filtrů.

Vy byste tedy chtěl mít u každé půjčky historicky dohledatelné, kdy a jak byla splácena?

A ano, exporty si stáhnete jen u svých investic, toto je export vždy daného investora.

Zebra-Iva

Ano. A v pripade ze nebyla splacena, tak kolik a za jak dlouho se podarilo vymoci a kolik z toho se dostalo zpet mezi investory.

Tak už si rozumíme :slight_smile:

V brzké době na výše uvedenou stránku přibude anonymizovaný loanbook, kteří investoři již delší dobu chtěli a který jsme jim i na workshopu společně s nimi slíbili. Nechci říkat přesné datum, ale tam najdete data, která budete pro své účely moci využít.

Přeji hezký den, Zebra-Iva