Paušální odklad splátek?

Jen krátky dotaz. Uvažujete o nějakém plošném odkladu splátek po vzoru bank, nebo se pojede dál dle zvyklostí?

1 Like

@TOSEMJA hezký den,

neuvažujeme, není pro to důvod. S každým klientem budeme jednat individuálně a individuálně jeho situaci posoudíme.

Mějte hezké odpoledne,

Zebra-Iva

1 Like

Dobrý den,
názor mne jako investora: s nějakým odkladem splátek bych i souhlasil. Zkuste si představit, že dlužník od ledna rozjížděl novou restauraci, nebo je nuceně doma na karanténě s 60% mzdy, nebo mu za pár měsíců zkrachuje zaměstnavatel a najde si maximálně tak o kus horší práci. Byť se ten člověk choval zodpovědně, měl rezervy, splátku rozumně nízkou, za současnou krizi fakt nemůže. To, co přichází, fakt nikdo nemohl nečekat…

Ano, můžeme být sobci a trvat na platbách hned. Ale uvědomme si: my investoři jsme povětšinou v pohodlné pozici, kdy své volné prostředky někde investujeme, někomu půjčujeme. My ty peníze povětšinou nyní nepotřebujeme. Ale ii dlužníci je často budou setsakra potřebovat… Přidávat těm lidem ještě problémy s hrozbou třeba insolvence “protože Zonky”, to mi přijde trochu neetické.

A kupeckými počty obecně asi i nevýhodné - z insolvence takového zlomeného člověka toho nikdo moc nezíská. Odložením splátek o řádově měsíce mu umožníme stabilizovat příjmy (ekonomika se zase nakopne), a pak ten dlužník bude rád splácet v původní výši.

Samozřejmě jsou dlužníci, kteří odklad splátek nebudou potřebovat, takže plošný odklad by byl “zbytečný”. Na druhou stranu, individuální odklady zase můžou znamenat velké personální nároky ze strany Zonky - nedokážu posoudit, co je výhodnější.

Situace je navíc trochu komplikovanější i o to, že nějakému investorovi se (třeba ten paušální) odklad splátek u “jeho” dlužníka nemusí líbit - má Zonky právo takový odklad prosadit? Nevím, nejsem právník a snažit se to pochopit ze smluv se mi kvůli tomu zase nechce.

2 Likes

Zonky může odložit splátky (bez úroku navíc). Žádný souhlas investora nepotřebuje.

1 Like

Přesně tak.
Stejně jako banky, umožní klientům odklady. Sice tedy asi bezúročně, což se mi moc nezamlouvá, ale je to nejméně bolestivé pro všechny.
Sice podle toho, co psala Iva, mohou odložit 12 splátek, což dle mého názoru platí pro půjčky na 84 měsíců.
Na 6ti měsíční půjčku asi nejde dát 12 měsíců odklad, to bych moc nevydělal…

1 Like

On investor na Zonky může něco vydělat? :grinning::grinning:

Možná se pletu, ale měl jsem zato, že v případě přechodného nedostatku peněz to u třeba bank funguje tak, že jsou po domluvě splátky rozloženy do delšího časového období takovým způsobem, aby to dlužník stíhal splácet a zbytečně ho to nezatížilo. Samozřejmě mu tím ale zcela logicky naroste celková konečná zaplacená suma. To mi osobně přijde fér a trochu nerozumím tomu, proč by měl být úplný odklad několika měsíců bez jakékoliv, nazvěme to ošklivým slovem - “sankce”. Vždyť tu jde přeci JEN o peníze.

Banka to asi zadarmo nedá, při běžném odkladu, ale nevím, jak to bude teď v těchto mimořádných časech.
Je jasné, že pokud nám při odložené splátce neúčtují poplatek, má klient “tento měsíc” peníze vlastně zdarma, bezúročně.
Pokud by ale teď nastal nějaký nárůst, třeba 10 procent půjček na 3 měsíce odklad, to už by nebylo málo.
Uvidíme, jak se vše bude vyvíjet dál.

1 Like

Hezký den všem,

shrnu zde, co odklad půjčky pro investora znamená. Myslím, že v této situace se všichni vzájemně musíme podržet.

Věříme, že možnost odložit splátky bude ve výsledku výhodou i pro Vás. Sníží se totiž reálné riziko nesplacení půjčky klientem nebo dílčích splátkových výpadků. Je lepší dát zákazníkovi prostor se s aktuální situací během několika měsíců vypořádat, aby pak mohl další splátky uhrazovat v termínu. Horší variantou by bylo, kdyby se klient zamotal do kolotoče dluhů a splácení. Funkce odložení splátky proto výrazně zvyšuje ochranu Vašich investovaných peněz.

Během odkladu splátky Vám samozřejmě neúčtujeme poplatek na dané participaci. Půjčka není prodatelná na sekundárním tržišti, opět začne být až poté, co se naváže na splátkový kalendář.

Klient po ukončení odkladů naváže tam, kde přestal, úroky navíc mu neúčtujeme. Neděláme to tak ani v případě odkladu při využití pojištění. Považujeme za maximálně korektní klientovi neúčtovat úrok, který nehradí nic z jistiny a celou půjčku prodraží.

Splátky půjdou odložit na 1-5 měsíců a to pokaždé až po individuálním posouzení klientovy situace. Plošné odklady splátek nechystáme.

Mějte krásný den,

Zebra-Iva

2 Likes

Děkuji za informaci. Podporuji myšlenku odkladů splátek po individuálním posouzení klientovy situace, nikoliv plošného odkladu splátek.

2 Likes

Také děkuji za oznámení předpokládaného dalšího průběhu. Vzhledem k celé té situaci je to pochopitelné a po tomto období “návratu” věřím, že se postupně zane vše vracet k řekněme normálu i když asi úplně normální nebude.

Tak on možná bude o 6 měsíců.

ovsem ale zminila, ze uroceni by melo byt, sice jen symbolicke, ale melo by byt…

Zonky v současné době v případě schválení odkladu splátky celkovou splatnou částku půjčky nepřepočítává, to znamená, že v případě odkladu splátky nemá investor po uvedenou dobu žádný výnos. Pokud bude schváleno moratorium podle návrhu ministryně financí na 6 měsíců, bylo by vhodné, aby byly nějaké úroky klientům účtovány. Také doufám, že za dobu odkladu splátek podle moratoria nebude Zonky investorům účtovat poplatky z objemu investic. Nyní půjčka s odloženými splátkami ani nejde v době odkladu odprodat na sekundárním trhu.

1 Like