Dotaz na neplatiče

Dobrý den, nejsem v tomto oboru moc zběhlý, chtěl bych se zeptat Vás zkušenějších co z tohohle plyne pro mě jako investora ?

Hezký den, @strejdared,

majetkovou podstatu tvoří peněžní prostředky, věci movité a nemovité, akcie, podnik, obchodní podíl aj.

Bude tak probíhat další řízení, které určí, jak daný klient bude pod insolvenčním správcem splácet. Nelze ale říci, jaká konkrétní výše dlužné částky se vymůže zpět.

Je to ale rozhodně dobrá zpráva, že se vymáhání posunulo k dalšímu kroku.

Mějte hezký den,

Zebra-Iva

Zdravím. Chci se zeptat na klienta 1000331764 a jeho půjčku “Novou koupelnu a kuchyň”. Klient už má myslím 4. měsíc posunutou splátku. To je nějaká protekce, nebo co se děje? Pochopím odložení jednou, ale proč tolikrát? Díky za bližší informace.

@minimaxa hezký den,

klient má nárok na odklad splátek i v případě, kdy nedojde k plnění pojistné události. Tento benefit klientům umožňuje přestát delší období s výpadkem příjmu. Na půjčku jsem se dívala a odklady jsou zadávány v pořádku.

Nutno ještě připomenout, že v případě odkladu splátky Vám jako investorovi neúčtujeme na dané půjčce poplatek.

Mějte hezké odpoledne,

Zebra-Iva

1 Like

Díky, Ivo, za vysvětlení. Mě osobně odklad splátek nevadí, jde o malé počty klientů, a pokud jim to pomůže, je to lepší, než aby půjčka spadla do zpožděných/zesplatněných. Předpokládám, že se vzhledem k posunu splácení také přepočítají úroky, tzn. klient platí úrok odpovídající skutečné době splácení, nikoli jen původně plánované době splácení?

@Strycek hezký den,

jsem ráda, že na to takto nahlížíte.

Ohledně úroků - ty nepřepočítáváme. Platí stejné, jako by se odklad splátky nekonal, za danou dobu odkladu tedy nepřičítáme úroky. Za půjčku klient přeplatí stejně, jakoby splácel dle standarního splátkového kalendáře, jen v něm má pauzu.

Pěkný den,

Zebra-Iva

1 Like

Díky za info. Maximální počet odkladů je kolik?

@minimaxa 12 :slight_smile:

Hezký večer,

Zebra-Iva

Je jasné, že jde při odkladu splátek o “drobné” ale nepadlo tu ani slovo o tom, že se v tu chvíli jedná o peníze “mrtvé”, tedy bez jakéhokoliv výnosu. Tzn. že bez pokuty za odložení splátek se tímto snižuje celkový výnos z půjčky.

2 Likes

To je pravda, i když vzhledem k počtu případů (mám 1000+ participací a měsíčně jde u mě řádově v průměru o 5 případů odložených splátek) to bude mít vliv v řádu zanedbatelných zlomků procenta.

Z jiného úhlu pohledu - pokud mají problém se splácením, tak se nebavíme o volbě mezi splatit včas vs. odložit, ale spíše o volbě mezi odložit vs. dostat se do prodlení/zesplatnit. V takovém případě může být odložení výhodnější i pro investora, protože při zesplatnění nejen že nemáte jistotu, že se vymůže vše, ale ještě z vymáhané částky zaplatíte část Zonky jako poplatek za vymáhání.

Samozřejmě ani při odložení nemáte jistotu, že klient časem nespadne mezi zesplatněné, a ano, bylo by lepší, kdyby za dobu odložení klient platil normálně úroky, na druhou stranu, pokud to není masová záležitost, tak mě to opravdu moc netrápí.

1 Like