Proč lidé tolik splácí?

Nemůžu si pomoct, hledal jsem, jestli se to tady už neprobíralo a jediné, co jsem našel byla spekulace @SAURON :
“Pominu-li teď odklady kvůli covidu, chodilo mi dvojnásob splátek než podle předpisu. Hlodal a stále ve mě hlodá červíček, zda Zonky od investorů nevykupuje půjčky tak, že prostě pošle oznámení o předčasném splacení a půjčku označí jako splacenou, připíše peníze do peněženky a investoři už jí vidí jako neaktivní a úroky jdou jen Zonky.”

Na to @Dominika-Zonky reagovala:
jak již bylo zmíněno dříve, tohle by nebylo v žádném případě možné.

Jsme pod přísným dohledem České národní banky a auditorů. Něco takového bychom si opravdu nemohli dovolit.
Dominika

Ale já nějak nechápu, že applikace mi říká, že k 10.11. by se mi na splátkách mělo nakumulovat cca 500,- a já mám v peněžence 30tis. Je naprosto normální, že se mi do peněženky za měsíc vrátí 2.5x víc, než jsou očekávané platby. To vypadá, že na Zonky existují jenom 2 typy půjček. Ty, co se komplet zaplatí předčasně třeba do 1 roku a problematické, které zdárně míří k zesplatnění.

Vůbec nechápu, jak je tohle možné… kdyby to bylo 20% tak si řeknu: ok, splácí se, jsem happy… ale 2.5x víc každý měsíc. KAŽDÝ! :thinking:

Nevíte někdo?

U mě ten poměr osciluje tak někde mezi 1,6 a 1,9 dlouhodobě (splaceno ku očekáváno), taky jsem si kolikrát říkal, že bych neočekával takový přetlak předčasného splacení.
K uvedeným 2 typům - předčasné splacení do 1 roku si dokážu představit jako vcelku časté, neboť si lidé půjčí na vykrytí dočasné nelikvidity, tedy např. pořizují byt a mají vázané peníze někde např. termínovaný vklad, státní dluhopis, stavebko nebo coby investor na Zonky (s výnosem okolo 7 %; nejedná se samozřejmě o Rentiery… :wink: ti jsou trochu jinde) a než aby rozpustili celé portfolio, Zonky jim půjčí za 4,9%, no a až se jim peníze uvolní (doběhne splatnost terminaku, apod.) tak půjčku splatí.
No a druhá skupina si půjčila, protože možná nikde takové peníze (rezervy) nemá a občas se stane něco nepředvídatelného (krach Bohemia Energy) a najednou se nějaká splátka opozdí… Ale nemyslím, že by všichni nutně mířili do defaultu, jen tím splácením projdou s nějakými šrámy.
Nicméně, i ta teorie o pře-výkupu od Zonky zní věrohodně… :thinking::smiley:

1 Like

https://forum.zonky.cz/t/po-1-11-prodej-pujcek/1073/31

Už dnes (11. 11. 2021 těsně po půlnoci, takže údaje jsou za 1. - 10. 11. → první třetinu měsíce) mám splaceno tolik, kolik bych měl dostat za celý listopad. Plus nějaké malé částky naúčtované do prosince, ledna i února (fakt už dneska Zonky ví, kolik mi bude skutečně zaplaceno v únoru 2022?). Dlouhodobě je poměr skutečně zaplacené/plánované mezi 2,5 a 3; konkrétně za říjen 2021 je to 2,6.

Taky mám splaceno skoro celý plán. Ale až tak mi to nevadí část se bude brzy hodt. Ale to placení na účet nějak vázne. Včera ráno jsem si zadal vybrání peněženky a dnes večer stále nic ale prachy jsou z účtu odepsané. Myslel jsem že Zonky je moderní a když už to pošlou, tak to pošlou okamžitou platbou a ne klasickou jak o před lety.

1 Like

Je to klasicka cesta, ale druhy den to mate…
Horsi by bylo, kdyby to odepsali, ale neposlali. Pri tom jejich pristupu bych se ani nedivil.

Lukas

Spousta lidí si také nastaví maximální dobu splácení i když vědí že budou posílat mnohem větší splátku. Předčasné splácení je zdarma a kdyby měli výpadek příjmů tak stačí že zaplatí to plánované minimum.

1 Like

Jelikož jsem investor i ten co si půjčil, tak posílám svou zkušenost.
Po cca 1,5 letech bezproblémového splácení s úrokovou sazbou 4,99% mi bylo ze Zonky nabídnuto refinancování s úrokovou sazbou 3,99%. Po spočtení bych na úrocích ušetřil pár stovek a to z celkové částky a po započtení poplatku za půjčku a za předpokladu, že úvěr nesplatím předčasně.
Pokud nad tím nikdo nepřemýšlí, nebo je pro něj pár stovek (za celou dobu) stěžejních, tak zvolí refinanc, jehož důsledkem je, že:

  • ušetří pár stovek (pokud nesplatí předčasně)
  • Zonky vyinkasuje nový poplatek
  • investor přijde o zisk z budoucích plateb a úvěr se splatí předčasně

Nevím, jestli to je záměr v Zonky nabízet refinanc, nicméně může to být jeden z důvodů.

4 Likes

moc díky za vhled i z druhé strany!

1 Like