Problémové půjčky ze sekundárního trhu

Dobrý den,
mám dotaz … vím že na sekundárním trhu lze prodat/koupit pouze zdravé půjčky, ale teprve dnes jsem zjistil, že jsou tam půjčky zdravé, ale i “zdravé”.
Teprve po nákupu jsem zjistil, že jsem koupil participaci na půjčce, kde byl každý měsíc problém se splácením, byť vždy nakonec splátka dorazila a pak se tváří, jako že nebyl problém se splácením. Ale vědět to dopředu, asi bych do toho nešel.
Neplánujete nějak takové půjčky odlišit nějaký tagem tak, aby byly rozpoznatelné od těch, kde nikdy žádný problém se splacením nebyl?

Děkuji,
Petr

Krásný den, @PetrM,

na tržišti jsou nyní prodatené půjčky, které byly maximálně 1 kalendářní den po splatnosti - z hlediska risku je taková půjčka úplně stejná jako ta s DPD0, zde se jedná jen o den později nastavený příkaz, pravděpodobně. Ze statistického hlediska je půjčka s 1 dnem po splatnosti úplně stejně bezpečná jako ta s žádným.

Brzy nicméně chystáme úpravu sekundárního tržiště, kde bude možné prodávat i půjčky vyléčené, které byly po splatnosti déle, nicméně ty budou odlišené slevou na jistině, která bude demostrovat vlastně větší rizikovost než v den originace půjčky.

Mějte krásný den,

Zebra-Iva

Dobrý de, @Zebra-Iva,
pokud se jedná o půjčky s takovým prodlením, potom nemám problém a je to za mě v pořádku včetně toho návrhu nového řešení :wink:

PS: omlouvám se možná za zbytečné dotazy, postupně se snažím pročítat celé forum a je možné, že to tu někde bylo zmíněné, ale těch informací je na začátku strašně moc.

Petr

1 Like

Hezký den, @PetrM,

jen se ptejte, od toho tu Forum je a žádný Vás dotaz zbytečný rozhodně nebyl :slight_smile:

Zebra-Iva