Vylepšené sekundární tržiště 2.0

17. prosince jako vánoční dárek našim investorům spouštíme dlouho očekávané vylepšené sekundární tržiště.

Bude na něm možné prodávat vyléčené půjčky se slevou ve výši 0 - 50 %, jedná se o půjčky, které nebyly po splatnosti déle než 90 dní. Sleva je nastavena dle našich riskových dat.

Jak se počítá sleva při prodeji na sekundárním trhu?

Sleva je počítána pomocí modelu, který odhaduje pravděpodobnost, že u historicky delikventní půjčky dojde v budoucnu k dalšímu problému se splácením. V nápočtu pro slevu zohledňujeme úrokovou míru u půjčky, maximální historickou dobu po splatnosti, počet uhrazených splátek a dobu od poslední delikvence.

Půjčky jsou nabízeny tak, aby byla kupujícímu v odpovídající míře kompenzována zvýšená míra rizika v porovnání s půjčkami, které po splatnosti dosud nebyly.

O risku i vylepšeném sekundárním tržišti hovořil na společném workshopu i náš šéf risku, Aleš Černý. Na záznam se můžete podívat zde.

Zebra-Iva

1 Like

mám dotaz, nevím jestli se tu někdy o tom někdy mluvilo, ale nešlo by technicky nějak zajistit, že kdyby někdo prodával participaci např. za 5700 (původní 6000) že by se rozdělila na 30*190 a mohlo by do toho zainvestovat více lidí?

@Buzziczech tímto směrem se do budoucnosti vydat chceme :slight_smile: Je to ale vize, zatím to po technické stránce možné ani není.

Zebra-Iva

Video jsem zatím neviděl, možná to tam je vysvětleno, pokud ano tak se omlouvám za dotaz. Každopádně dotaz zní, ta sleva je počítána nějak analyticky (jak?) nebo nějak magicky? Protože si pod tím výše textem nedovedu představit jak ten model pro výpočet slev funguje. Jedná se mi o to aby si investoři mohli případně ten model i sami vypočítat a namodelovat jak bude třeba ta sleva klesat/zvyšovat při určitých událostech apod.

tak nejsem odborník, ale podle mě by to mělo jít určitě udělat systémem, který by půjčku rozdělil na 100korunové participace(kvůli rentierovi) v podstatě by to rozdělil dřív než by to došlo na tržiště a potom by to šlo nakupovat klidně i po stovkách ne? :slight_smile: otázka jestli jde jen o technickou stránku nebo jde i o něco jiného, protože kdysi jsem se ptal na investování třeba od 100kč… ale to se neplánovalo, ale rentiér to najednou dělá…
nevím jak je aktuálně nastavený systém rozdělování půjčky na menší část :slight_smile: ale kdyby se box60000 rozdělil na 600boxíků po 100koruně a jedem :smiley: pak by každý kupoval dejme tomu xboxíků a jelo by se dál ne?
otázka

• jak by to bylo schopné vyřešit IT oddělení no :smiley:
  • jak by to šlo zakomponovat do aplikace apod…

ale myslím že by to mělo jít

Hezký den, @gulliver,

přesná čísla s ohledem na interní data a nápočty dávat ven nechceme. Jedná se o analytický výpočet, který ovlivňují právě výše uvedené faktory. Informace o půjčce máte přímo k dispozici ve Vašem exportu a slevu ukazujeme při prodeji :slight_smile:

@Buzziczech systém takto právě zatím vůbec nastavený není. Zonky neustále vyvíjíme a na začátku Zonky se s dělením participací/pohledávek nepočítalo a tak na to prozatím nejsme připraveni, ale je to cesta, kterou jít chceme. Právě i s ohledem na Rentiéra, kde jednotlivé pohledávky dosahují vyšších částek, musíme zajistit do budoucna dostatečnou likviditu. Je to ale ještě vývoj na delší dobu :slight_smile:

Zebra-Iva

Dobrý den. V polovině prosince mi do mailu přistála informace od ředitele Pavla Nováka o vývoji prodeje aktuálně delikventních participací na sekundárním trhu. Prosím, je znám nějaký termín, aspoň v řádu měsíců, kdy toto začne být testováno superinvestory? Děkuji.

Vždyť už to dávno funguje viz. první příspěvek.

@orivin a @PetrM hezký den,

prodej aktuálně delikventních půjček je ještě projekt na několik měsíců, přesný termín tak zatím není znám.

Pěkný den,

Zebra-Iva