Vylepšené sekundární tržiště 2.0

17. prosince jako vánoční dárek našim investorům spouštíme dlouho očekávané vylepšené sekundární tržiště.

Bude na něm možné prodávat vyléčené půjčky se slevou ve výši 0 - 50 %, jedná se o půjčky, které nebyly po splatnosti déle než 90 dní. Sleva je nastavena dle našich riskových dat.

Jak se počítá sleva při prodeji na sekundárním trhu?

Sleva je počítána pomocí modelu, který odhaduje pravděpodobnost, že u historicky delikventní půjčky dojde v budoucnu k dalšímu problému se splácením. V nápočtu pro slevu zohledňujeme úrokovou míru u půjčky, maximální historickou dobu po splatnosti, počet uhrazených splátek a dobu od poslední delikvence.

Půjčky jsou nabízeny tak, aby byla kupujícímu v odpovídající míře kompenzována zvýšená míra rizika v porovnání s půjčkami, které po splatnosti dosud nebyly.

O risku i vylepšeném sekundárním tržišti hovořil na společném workshopu i náš šéf risku, Aleš Černý. Na záznam se můžete podívat zde.

Zebra-Iva

1 Like

mám dotaz, nevím jestli se tu někdy o tom někdy mluvilo, ale nešlo by technicky nějak zajistit, že kdyby někdo prodával participaci např. za 5700 (původní 6000) že by se rozdělila na 30*190 a mohlo by do toho zainvestovat více lidí?

@Buzziczech tímto směrem se do budoucnosti vydat chceme :slight_smile: Je to ale vize, zatím to po technické stránce možné ani není.

Zebra-Iva

Video jsem zatím neviděl, možná to tam je vysvětleno, pokud ano tak se omlouvám za dotaz. Každopádně dotaz zní, ta sleva je počítána nějak analyticky (jak?) nebo nějak magicky? Protože si pod tím výše textem nedovedu představit jak ten model pro výpočet slev funguje. Jedná se mi o to aby si investoři mohli případně ten model i sami vypočítat a namodelovat jak bude třeba ta sleva klesat/zvyšovat při určitých událostech apod.

tak nejsem odborník, ale podle mě by to mělo jít určitě udělat systémem, který by půjčku rozdělil na 100korunové participace(kvůli rentierovi) v podstatě by to rozdělil dřív než by to došlo na tržiště a potom by to šlo nakupovat klidně i po stovkách ne? :slight_smile: otázka jestli jde jen o technickou stránku nebo jde i o něco jiného, protože kdysi jsem se ptal na investování třeba od 100kč… ale to se neplánovalo, ale rentiér to najednou dělá…
nevím jak je aktuálně nastavený systém rozdělování půjčky na menší část :slight_smile: ale kdyby se box60000 rozdělil na 600boxíků po 100koruně a jedem :smiley: pak by každý kupoval dejme tomu xboxíků a jelo by se dál ne?
otázka

  • jak by to bylo schopné vyřešit IT oddělení no :smiley:
  • jak by to šlo zakomponovat do aplikace apod…

ale myslím že by to mělo jít

1 Like

Hezký den, @gulliver,

přesná čísla s ohledem na interní data a nápočty dávat ven nechceme. Jedná se o analytický výpočet, který ovlivňují právě výše uvedené faktory. Informace o půjčce máte přímo k dispozici ve Vašem exportu a slevu ukazujeme při prodeji :slight_smile:

@Buzziczech systém takto právě zatím vůbec nastavený není. Zonky neustále vyvíjíme a na začátku Zonky se s dělením participací/pohledávek nepočítalo a tak na to prozatím nejsme připraveni, ale je to cesta, kterou jít chceme. Právě i s ohledem na Rentiéra, kde jednotlivé pohledávky dosahují vyšších částek, musíme zajistit do budoucna dostatečnou likviditu. Je to ale ještě vývoj na delší dobu :slight_smile:

Zebra-Iva

Dobrý den. V polovině prosince mi do mailu přistála informace od ředitele Pavla Nováka o vývoji prodeje aktuálně delikventních participací na sekundárním trhu. Prosím, je znám nějaký termín, aspoň v řádu měsíců, kdy toto začne být testováno superinvestory? Děkuji.

Vždyť už to dávno funguje viz. první příspěvek.

@orivin a @PetrM hezký den,

prodej aktuálně delikventních půjček je ještě projekt na několik měsíců, přesný termín tak zatím není znám.

Pěkný den,

Zebra-Iva

chápu to dobře, že na sekundárním tržišti není možné koupit půjčku do které jsem již dříve investoval?
u některých je místo tlačítka investovat napsáno: V tomto příběhu již máte investici
jsou k tomuto nějaké rozumné důvody nebo se jedná o chybu?
děkuji za upřesnění

Hezký den, @bibiskin,

je to tak, v současné chvíli není možné na sekundárním tržišti koupit půjčku, do níž již máte jednou zainvestováno. Tato náprava je bohužel netriviální a v současné chvíli úprava nemá prioritu. Nestává se tak často, že investor na takovou participaci na tržišti narazí, pokud pro to v budoucnu bude více prostoru, podíváme se na to.

Přeji hezký den,

Zebra-Iva

Dobrý den. Na sekundáru bych velmi ocenila filtraci půjček do určité částky. Také by bylo fajn dát možnost zbývajícího počtu splátek třeba 0-36, tzn. 0-12 a 12-36 zároveň. Co mě nepříjemně překvapilo u první půjčky na sekundáru, kterou jsem koupila, bylo, že je trvale problematická, dlužník je v prodlení každý druhý měsíc. Z údajů, které dáváte na sekundáru k dispozici, to nebylo možné poznat a já jsem pak jen koukala, co jsem to koupila. Informaci, kolikrát už byla půjčka po splatnosti, by bylo fajn ke stávajícím údajům také dávat. A ještě k oběma tržištím - u filtrace úrokových sazeb by bylo fajn mít křížek, kterým se od-označí všechny zvolené sazby. Teď se musí ručně klikat na všechny označené, když chci vidět všechny ú§jčky, nebo třeba zase jen jednu sazbu.

Ohledně “kvality” splácení si myslím, že je celkem dobře ošetřeno. Kolikrát, jak nejdéle, kdy naposledy. Dle mého názoru dostačující. S možností filtrování naprostý souhlas.

Hezký den,

je nám jasné, že v době výprodeje není sekundární tržiště přehledné, je to ale nenadálá situace a naše vývojové kapacity jsou napjaté a na nových filtrech na sekundárním tržišti nyní nemáme prostor pracovat. Na webu již nyní můžete využít filtr Splácené včas a V minulosti po splatnosti či Aktuálně po splatnosti, v aplikaci zatím nikoli. Do budoucna se nám nápad líbí. Zároveň můžete využít filtr Pouze s možností investovat a zobrazí se Vám půjčky do zůstatku Vaší peněženky.

Jak půjčku zachraňujeme bude opraveno v nové aplikaci, potřebujeme nyní prostor na vývoj a bohužel se k opravě nyní nedostaneme. Sleva ale právě zohledňuje zvýšenou rizikovost participace, která je vypočtena na základě daných parametrů naším riskovým oddělením.

Mějte hezký den,

Zebra-Iva

Boxíky po stovkách jsou super nápad. Obzvláště s tím nepořádkem,co je na sekundárním trhu teď … napočítal jsem tam minimálně cca 2000 položek,přičemž určité kusy se opakovaly ( osobně mám na tržišti 3 půjčky a asi u 5ti položek jsem viděl,že v nich mám investici) … kdyby každá půjčka byla rozdělená na boxíky,tak by je pak bylo možné na sekundáru sloučit a nabídnout u jedné investice k nákupu více boxíků => byl by tam větší pořádek a zároveň by člověku mohlo být umožněno prodat část participace.

A k nepořádku na tržišti : nebylo by možné jej vyčistit třeba rentiérem ? Je tam dost půjček co jsou v pohodě a rentiér místo toho pomáhá obsazovat půjčky,kde je po 20ti minutách na trhu obsazeno 85% => půjčka se skoro určitě prodá sama … a rentiérovi je to jedno jestli má něco ze sekundáru nebo je to z primáru, ne ?

Hezký den, @sladek.pavel,

s touto funkcionalitou u Rentiéra v řádu měsíců počítáme, ale zatím to takto dělat nejde.

Musí se pak i stanovit podmínky, za jakých přesně by půjčky na sekundárním tržišti Rentiér vykupoval.

Mějte hezký den,

Zebra-Iva

Zdravím @Zebra-Iva ,já nemyslel programovat to jako funkcionalitu,ale vyřešit tím akutní převis nabídky na sekundáru. Jinak pokud máte nějak naprogramovaného Rentiéra,tak když ho vypustíte na sekundár na zdravé půjčky,tak jediný problém,který může vzniknout bude ten,že si Rentiér nebude moci ukousnout násobek stokoruny :slight_smile: , což teda nevím jestli Rentiér zvládl poskládat za současného stavu. ( ale to by šlo vyřešit tím,že by i Zonky Investor využíval i Rentiéra :smiley: ) .A když se zbaví sekundár byť jen zdravých,tak se dost odlehčí :slight_smile:

Pokud Zonky nasadí na sekundární trh Rentiéra, tak (až poleví současné výprodeje) vyluxuje všechny sekundárně prodávané půjčky právě Rentiér a ostatní investoři již na sekundárním trhu nic nenakoupí. Na druhou stranu, pokud bych participace prodával, měl bych jistotu, že se prodej bude realizovat.

Ano, je to něco za něco. V současné situaci to asi dává smysl, ale za normálních okolností bych raději Rentiéra na sekundáru neviděl. Mohlo by se stanovit pravidlo, že např. Rentiér může (ale nemusí) koupit pouze půjčky, které jsou na sekundáru vystavené déle než dva nebo tři dny. Jinak hrozí že až se věci vrátí do normálu bude sekundár pro nakupování pro běžné investory v podstatě bez významu.