Univerzálnější dvou-faktorové zabezpečení

Zdravím, chci se zeptat, jestli by bylo by možné v budoucnu použít vlastní aplikaci pro dvou-faktorové zabezpečení/2FA pomocí telefonu.

Co tím myslím - mám v telefonu jednu aplikaci, která mi umí vygenerovat jednorázové přístupové kódy na mou firemní VPN, na Bitcoinové burzy, Dropbox, GitHub, PayPal a další. Každá další stránka/služba/aplikace je jen další záznam do této aplikace. Aplikace má vlastní přístupové heslo ještě nad rámec zabezpečení telefonu, nepotřebuje internet ani mobilní síť a na libovolné množství podporovaných služeb mi stačí jedna (například andOTP, ale jsou i jiné na stejném základě).

Pak jsou ty ostatní služby, které to takhle neumí - třeba Steam, nebo podle aktuálního příslibu Zonky. Tam potřebuju mít na telefonu nainstalovanou speciální aplikaci, abych mohl takový kód dostat, a upřímně - je to otrava. Jak jste správně potvrdili, SMS kódy taky nejsou všemocné, třeba na chalupě mám slušný internet a přitom mobilní pokrytí chytím až u sousedů. Navíc osobně Zonky dělám jen z počítače a mít na telefonu celou aplikaci by tak nemělo být potřeba.

Pokud plánujete krom SMS i podporu jednorázových kódů přímo z telefonu, šlo by i umožnit lidem použít vlastní generátor? Pokud to byly ochotné podniknout PayPal nebo Bitcoin burzy, které jsou taky o penězích, věřím, že žádný negativní dopad na bezpečnost nehrozí. Díky za zvážení.

2 Likes

K tomu bych se přidal. Používám hlavně Authy a z oznámení dvoufaktorového ověřování přes SMS jsem byl trochu zklamaný.

To je pravda, ale tech Authu je vicero druhu a nepouziva je moc siroka populace uzivatelu v porovnani s SMS. Tu umi kazdy. A Zonky potrebuje pokryt co nejvetsi uzivatelskou zakladnu s co nejmensimi naklady na implementaci. Taky bych za sebe rad Google Authenticator, ale neverim, ze by byl…

Hezký den,

prověřovala jsem tuto možnost u kolegů z produktu a vývoje a problém v tomto ohledu by byl v regulaci. Spadáme pod přísný dohled České národní banky a o druhém faktoru nechceme nechat rozhodovat aplikace třetí strany.

Zároveň se ale zamýšlíme nad cestami, jak dále přihlášení zjednodušit, zejména u mobilní aplikace, nejspíše se to ale nestihne do 15. září.

Vámi zmiňované služby pod regulaci nespadají, nejspíše proto je možné se přes Vámi zmíněnou aplikaci přihlašovat.

Mějte krásný víkend,

Zebra-Iva