Urok a pokuta v pripade opozdene splatky


#1

Dobry den,
muzete popsat co se deje v situaci, kdy klient neposla splatku vcas?

  • Jak se to projevi na urokach
  • Jak urcujete vysi pokuty (je to jen urok z nesplacene jistiny?

Dekuji


#2

Co si pamatuju, tak

  • Na úrocích se to neprojeví nijak.
  • Výše pokuty je max 500 CZK nebo zbývající jistina, pokud je to méně než 500 CZK. Jestli je pokuta udělena a jestli je část pokuty prominuta záleží na rozhodnutí Zonky.

Ve výsledku při zpoždění bez pokuty dostanete stejnou částku, ale o něco později, takže ty peníze můžete zainvestovat o něco později. Takže ve výsledku v takovém případě mírně ztrácíte. V případě pokuty můžete na zpoždění teoreticky i něco málo vydělat.


#3

Dekuju za odpoved, znamena to, ze se v pripade opozdene platby,
a) vypocitava urok z nesplacene jistiny za kazdy zpozdeny den?
b) Nebo uroky za zpozdenou platbu jsou zahrnuty v pokute, kterou je mozno odpustit.

V


#4

@vvvlc Díval jsem se do smluvních podmínek a tam se u zpožděných půjček nic extra o úročení nepíše, takže předpokládám, že úrok běží dále ve sjednané výši i po dobu zpoždění, a pokuta je účtována nad rámec úroků. Krom toho investoři u zpožděných půjček neplatí poplatky, to by se v té výsledné kalkulaci asi taky mělo objevit.

A pro úplnost, podle těch podmínek je rozdíl mezi “jen” zpožděnou a zesplatněnou půjčkou. U zesplatněných se účtuje pokuta (3 % nesplacené půjčky a úroků), normální úrok a navíc úrok z prodlení (aktuálně 9.75 % p.a.). Mínus náklady Zonky na vymáhání, což by měla být maximálně třetina vymožené sumy. Ovšem nejsem právník, takže nevím, jak je to s vymáháním jistiny a příslušenství, jestli se obojí vymáhá zároveň, nebo má jistina přednost a na příslušenství dojde až jen když něco zbude.


#5

že úrok běží dále ve sjednané výši i po dobu zpoždění

Pokud si dobře vzpomínám, tak nikoli. Říkal to tuším někdo na workshopu o vymáhání. Ono by to bylo i prakticky problematické z dalšího hlediska – dlužník se zpozdí se třeba o den nebo dva (např. kvůli víkendu), pak dojde částka, ale nebude to stačit. Takže na toto slouží pokuty.

Krom toho investoři u zpožděných půjček neplatí poplatky, to by se v té výsledné kalkulaci asi taky mělo objevit.

To upřesním citací z FAQ:

Jestliže se splátka na některé investici v portfoliu zpozdí o více než 36 dní, úrok i poplatek budou za toto období u půjčky nulové.

Mínus náklady Zonky na vymáhání, což by měla být maximálně třetina vymožené sumy.

Je to 30 %, ne třetina.


#6

Diky @v6ak za dohledani detailu.
V