Vládní omezení výše úroků

Dobrý den,
jaký vidíte dopad vládního omezení výše úroků spotřebitelských úroků ?
Konkrétně: mám většinu z mých investic mimo Zonky (spravované profesionály), na Zonky proto úmyslně volím výnosnější a rizikovější portfolio pro část mých investic. Jak se omezení úroků promítne do výnosnosti / rizika ?
Děkuji.

https://forum.zonky.cz/t/zonky-a-covid-19/

@Mila_s hezký den,

je rozhodující, do jakých půjček u nás investujete. Záleží, jak velké portfolio máte, jaké částky investujete a do čeho. Pokud investujete do rizikovějších půjček, pak se dá očekávat, že Vám výnos spadne více než v případě diverzifikace i napříč úrokovými sazbami.

Obecně se investory snažíme ale informovat, jak situace postupuje, doporučuji tak naše Forum sledovat.

Mějte hezký den,

Zebra-Iva

Pokud vím tak dlužníci žádali odklad splátek na 3 měsíce. O snížení úroků na Zonkách čtu prvně. Tohle vše by se mělo ukázat na moje problémové půjčky.

@najivka,

jedná se o zákonné snížení úroků, respektive maximální možný úrok po dobu odkladu (aktuální Repo sazba navýšená o 8 %).

Investorům jsme psali e-mail, https://forum.zonky.cz/t/aktualni-informace-ze-zonky-v-souvislosti-s-covid-19-4-2020/643, zároveň zde na Foru máme založené vlákno, kam dáváme aktuality týkající se současné situace, Zonky a COVID-19.

Je samozřejmé, že se nás omezení výše úroků týká,poskytujeme spotřebitelské úvěry a jsme pod dohledem ČNB.

Zebra-Iva

Je tedy jasné, že udávaná výnosnost u půjček (těch rizikovějších) je nyní úplně nesmyslné číslo.
Chápu, že správně spočítat to asi nejde.
Moje reakce je taková, že zastavuji nové investování, své pozice postupně zlikvidňuji.

To Mila_s:
Milý pane, připadáte mi jak z jiného světa. Psalo se to tu dávno a Vy o tom nevíte… Ve sdělovacích prostředcích se několikrát informovalo, že to není plošné opatření a asi toto taky nevíte…
Tak hlavně že investujete, o tom víte asi hodně.
Procenta u půjček jsou stále tak, jak jsou. To samé to může ukazovat nesmysly, pokud půjčka, ta Vaše výnosnější a rizikovější, půjde do kopru.
Jak reagujete Vy, je Vaše věc. Máte-li potřebu se stáhnout, vyházejte ty Vaše rizikové půjčky na sekundár a oni se prodaj, věřte mi.

1 Like

Úroky se budou stropovat pouze u odložených půjček podle nově platné legislativy, půjčky, které jsou v současné době vystavovány na tržišti, jsou úročeny standardně podle přiděleného ratingu.

2 Likes