Vylepšené sekundární tržiště 3.0

Krásný den všem investorům,

máme pro Vás další skvělou zprávu, která opět zvýší likviditu Vašeho portfolia.

Nově budeme umožňovat i prodej aktuálně delikventních půjček.

Podmínkou je, že nemohou být zesplatněné a delikvence nesmí přesáhnout 89 dní po splatnosti.

U výpočtu slevy u aktuálně delikventních půjček jsou zohledněny jak historické problémy, tak aktuální počet dní po splatnosti. Pro každý z těchto případů vypočítáme výši slevy zvlášť.

U historických problémů používáme model, který jsme vám popisovali v minulých newsletterech i zde na Foru:

Sleva je počítána pomocí modelu, který odhaduje pravděpodobnost, že u historicky delikventní půjčky dojde v budoucnu k dalšímu problému se splácením. V nápočtu pro slevu zohledňujeme úrokovou míru u půjčky, maximální historickou dobu po splatnosti, počet uhrazených splátek a dobu od poslední delikvence.

U půjček, které mají aktuálně problémy, slevu určíme pomocí očekávané míry nesplácení, která se určuje dle interního modelu.

Následně porovnáme oba modely a na danou participaci aplikujeme tu výši slevy, která je vyšší. Smyslem výpočtu slevy je, aby byla kupujícímu v odpovídající míře kompenzována zvýšená míra rizika v porovnání s půjčkami, které po splatnosti dosud nebyly.

Zebra-Iva

1 Like

Díky, to je skvělá zpráva.

Pokud by byla likvidita podpořena ještě vstupem institucionálního investora na sekundární trh s odkupem nějakých půjček, které se v limitu neprodají, tak bych byl úplně spokojen. Přece jenom je za současné situace dobré mít rychlejší přístup k hotovosti.

Až uvidíte slevy 50-90 procent, tak Vás to nadšení přejde :joy:

3 Likes

Dobrý den,

velmi vítám nové možnosti sekundárního trhu. Nicméně na funkčnosti jsou dvě vady na kráse, jedna větší a druhá spíše drobnost:

  • nelze koupit podíl v investici, do které jsem již investoval na primárním tržišti a zvýšit si tak podíl v investici. Nějak mi uniká smysl tohoto omezení a i mi to docela vadí.

  • filtr nejstarší a nejmladší půjčky funguje jinak, než bych očekával, datum se bere od jejich vystaveni na sekundární tržiště. Čekal jsem, že to bude spíš od vzniku půjčky samotné.

Chápu, že systém je v neustálém vývoji a ne vše je dotaženo k naprosté dokonalosti a už vůbec nejde vyhovět všem. Ale pokud nemůžu investovat do dosud bezproblémové půjčky na sekundárním trhu - to asi nebude vadit jen jednomu investorovi, tedy mně. Nebo se mýlím?

Přeji hodně zdaru a energie do dalších vylepšení a děkuji.

1 Like

Dobrý den, k Vašemu prvnímu bodu mi bylo vysvětleno, že to je proto aby abychom nemohli zainvestovat více jak 5000,-Kč. Taky bych ráda některou takovou participaci odkoupila. To přeci musí jít nějakým programem ohlídat.

Všimněte si, že pokud třeba nějaký blázen dá do jedné participace 20 000,- , a takto to udělá u 10 půjček a pak mu dojde, co udělal a hodí to na sekundár, lze si dle “investoři, kteří pomohli” dohledat kdo to prodává.
Pokud to odkoupíte, v seznamu se pouze vymění Nick investora.
Systém zřejmě není schopen u participace, kde už v seznamu investorů je třeba Sauron, koupit participaci třeba od Airbus, protože Sauron by tam byl dvakrát a ani není schopen to sečíst a Airbuse vymazat ze seznamu a změnit počet investorů.

Už se na to někdo ptal rok zpátky. Prý je to hodně práce pro IT oddělení a nemá to prioritu.

Děkuji za odpovědi. Hm, tak on už je to rok starý problém…prima alespoň vědět. Třeba za další rok už možná bude po problému, lidi se s tím smíří. Nebo bude nová aplikace, kde nás bude sejřit něco jiného. :slightly_smiling_face:

A až si budete moci z té participace odkoupit třeba jen půlku, to by byla teprve pecka :wink:

No, tak to už si ani snad nedokážu představit! S rychlostí s jakou se řeší stávající chyby a vznikají nové…to tak možná za dvacet let při optimistickém vývoji! :smile:

1 Like

Zdravím Ivo.
Chtěl bych se zeptat, jak se bude vypočítávat položka vyděláno po tom, co se na sekundárním tržišti dají koupit půjčky se slevou ?
Doteď je to tak, že:
-webová verze seznamu vlastněných participací ukazuje půjčku za nakoupenou cenu (od zbývající jistiny je odečtená sleva)
-mobilní verze ukazuje plnou cenu (celkovou jistinu), ikdyž jsem zakoupil třeba za polovinu.
Zajímalo by mě také, když teď vidím položku Aktuálně investováno, zda je to konkrétně, ohledně participací nakoupených se slevou, součet zbývající jistiny nebo součet reálně zaplacených částek za veškeré participace.
Pro příklad:
Nakoupím půjčky se zbývající jistinou v hodnotě 10 000,-, ale nakoupím všechny s 50% slevou, takže za ně zaplatím pouze 5 000,-
Položka Aktuálně investováno bude 5 nebo 10 tisíc ?
Vím, že jste ten sekundár teď předělávali asi hodně narychlo.
Taky by mě pak zajímala výkonnost portfolia, co bude ukazovat, když nakoupim za 5 000,- a vrátí se celých 10 000,- i s úroky ? Teoreticky.
Poslední věc, která mi vadí, že v mobilní Appce nefunguje odkaz Jak zachraňujeme půjčku.

Hezký den, @SAURON,

ve webové verzi je chyba, kterou musíme opravit - máme ukazovat zbývající jistinu, nikoli nákupní cenu. V Aktuálně investováno tak máme správně ukazovat zbývající jistinu, mohu to zkontrolovat, pokud mi pošlete přehled Vašeho dashboardu. Tam by vše mělo ale být zobrazováno korektně, ráda to případně přímo na Vašich datech ověřím.

Ve Vašem příkladu by tak Aktuálně investováno mělo být 10 000 Kč. Pokud mi na iva@zonky.cz pošlete printscreen obrazovky, přesvědčíme se.

Do výkonnosti portfolia pak počítáme výši jistiny, nikoli cenu, za kterou jste investici koupil (uměle by to navyšovalo výkonnost). Výkonnost tak počítáme tak, jako počítáme u půjčky, kterou máte zakoupenou na primárním tržišti (je tedy jedno, zda jste máte půjčku od začáku nebo jste ji zakoupil na sekundárním tržišti - výkonnost bude v obou případech totožná).

Na opravě Jak zachraňujeme půjčku pracujeme :slight_smile: Bohužel ale neřeknu přesně, kdy to bude opravené.

Mějte krásný den,

Zebra-Iva

Ještě jeden dotaz k tomuto konkrétnímu příkladu:
Pokud tedy nakoupím půjčky s jistinou 10 000,- a zaplatím jenom 5 000,- a teoreticky by došlo k řádnému splácení celých jistin, bude položka vyděláno fungovat jak ?
Zobrazí pouze úroky a nebo i těch 5 000,- což je vlastně zisk, pokud jsem to nakoupil za polovinu ? Jde mi o to, že jste prodeje se slevou zavedli nedávno a zda jste mysleli i na toto, jak to bude systém vypočítávat.
To samé bude platit v položce ztraceno, pokud půjčka ve slevě bude ztracena…

A ještě další detaily mě napadají:
Pokud koupim čistě teoreticky jako nový investor jednu jedinou půjčku na sekundárním tržišti, dejme tomu s jistinou 20 000,-(ikdyž nový investor nemůže vložit do jedné participace 20tisíc. nevim teda, zda to plati i na sekundáru) a koupim ji se slevou 50%.
Tudíž vlastním participaci v hodnotě 20 000,- ale zaplatil jsem za ní 10 000,-
Jelikož se délka splácení nezmění a klient, co si půjčku vzal, bude platit přesně podle předpisu, tak mi v první splátce přijde úrok z 20 tisíc korun za jeden měsíc a přijde i jistina. Jistina bude vzhledem k nákupu participace za polovinu dvojnásobná a tedy by mě zajímalo, zda se to započítá jako předčasná splátka do jistiny (což by dle mě nemělo) a nebo se započítá do položky vyděláno, ikdyž to v žádném případě není úrok.
Další a velmi podstatná věc je ta, že pokud budete v participaci zobrazovat pouze zbývající jistinu a ne nákupní cenu, doufám, že se nezapomnělo na to, že se bude také platit poplatek pouze poloviční. Nebo se pletu ?
Zajímalo by mě, jak jste se poprali z mechanismem výpočtu, jak je nastaven, když jste teď spustili prodej půjček se slevou.
Děkuji za odpovědi :slight_smile:

4 Likes

Hezký den, @SAURON,

děkuji za dobré otázky, vše ověřím a dám Vám vědět :slight_smile:

Zebra-Iva

Dobrý den,

nevyhovuje mi filtrování půjček na sekundárním tržišti ve webové verzi.
Chtěl bych filtr - dle krajů, dle investované částky, možná by byl dobrý i filtr, kolik již proběhlo splátek.

Když mi to ukazuje půjčky, kde proběhla pouze 1 platba, není to tak přínosná informace, jako když již proběhlo 10 a více plateb v pořádku.
Investovat na sekundárním tržišti do 1 půjčky 1000-2000 Kč se mi také nechce.
Chtěl bych vyfiltrovat např. půjčky 200-400 Kč. Půjčky z “Ústecký kraj” bych nechtěl ani zobrazovat.

Děkuji za odpověď.

Filtry jsou v Zonky sprosté slovo

1 Like

Hezký den, @Tomas72 a @PetrM,

rozšířenější filtry na webovém sekundárním tržišti budou k dispozici až s novými dashboardy, na kterých pracujeme. V tuto chvíli nemáme prostor pro vytvoření nových filtrů na starém přehledu, kapacitně jsme plně vytíženi parametrizací systému na odklady splátek.

Poté se zaměříme na to, abychom Vám dali možnost zjistit si, kolik půjček ve Vašem portfoliu je odložených, případně se řeší v souvislosti s odkladem COVID-19.

Děkujeme za pochopení,

Zebra-Iva

1 Like

Děkuji za informaci. Možnost filtrovat na primárním a sekundárním tržišti bude pro investory přínosem.

Zdravím Ivo.
Tak už jste něco ověřila ?