Sekundární tržiště březen 2020

Dobrý den všem,

množí se nám zde dotazy spojené se sekundárním trhem. Ne všechny informace, které se v posledních dnech šíří, jsou pravdivé, a proto jsme se rozhodli vám je přehledně sepsat:

Základní pravidla:

Aktuálně lze prodávat půjčky, které momentálně nejsou v prodlení. Znamená to, že je možné vystavit i půjčky, které historicky byly v prodlení, ale maximálně 89 dnů. Tyto půjčky jsou prodávány se slevou v rozmezí 0 - 50 %.

V současné chvíli také finalizujeme možnost prodávat půjčky, které jsou aktuálně v prodlení maximálně 90 dnů. Půjčka však nesmí být zesplatněna. I tyto půjčky budou prodávány se slevou. Sleva představuje vyčíslené riziko, které je spojené s půjčkou. Výši slevy na Zonky počítá oddělení risku a její výši poté uvidíte u každé participace na sekundárním trhu v Zonky aplikaci.

Institucionální investor na sekundární trh nevstupuje a rozhodně neplatí, že odkoupí vše, co se do 2 dnů neprodá. V současné chvíli ale uvažujeme, že by institucionální investor vstoupil ve vybraných případech na sekundární trh a pomohl investorům s přístupem k likviditě.

Zároveň uvažujeme o prodloužení doby, po kterou je půjčka vystavena na sekundárním tržišti, a to ze 2 dnů na 3-4 dny. Důvodem jsou víkendy, kdy si investoři, kteří mají zájem investovat, nemohou nabít peněženku, ani se jim nepřipíšou splátky z již vlastněných participací.

Obecná pravidla:

Prodatelné jsou pouze ty participace, u kterých došlo alespoň k jedné splátce.

Půjčka nesmí mít aktuálně odloženou splátku, v takovém případě ji nelze prodat.

S prodejem na sekundárním tržišti je spojen poplatek ve výši 1,5 % ze zbývající jistiny v případě, že půjčku držíte méně než 12 měsíců, dále pak již bez poplatku. Poplatek hradí prodávající investor.

V případě, že během doby vystavení (2 dny) dojde ke změně stavu půjčky (V pořádku => Po splatnosti), či přišla splátka, je půjčka navrácena investorovi do portfolia.

Částka, za kterou se prodává, je zbývající jistina, případně jistina se slevou zohledňující zvýšené riziko pro nakupujícího investora. Úroky spojené s příchozí splátkou náleží v plné výši nakupujícímu investorovi.

A pár čísel k tomu, jak vypadá investování na Zonky v posledních dnech:

Do dnešního dne investoři zafinancovali v březnu 2020 půjčky v objemu přes 72mio CZK. Jedná se o nejsilnější první polovinu měsíce ve sledovaném období od začátku roku 2019.
Do velké míry jsou zvýšené prodeje způsobeny zájmem o půjčky na sekundárním tržišti. Od začátku měsíce byly na sekundárním tržišti prodány půjčky v objemu 20mio CZK. Jedná se o výrazný nárůst oproti předchozím měsícům, kdy prodeje dosahovaly 5mio CZK za celý měsíc. Oproti tomu v březnu do služby nahráli investoři 27mio CZK v nových vkladech.

Zároveň z průzkumů mezi prodávajícími investory vyplývá, že hlavním důvodem pro výběr je především vytvořit si peněžní rezervu pro vlastní potřebu a možné jiné investiční příležitosti, vzhledem k momentální situaci na akciových trzích.

Zebra-Iva

1 Like

aha, tak to jsem myslel, že když to o určitou dobu neodkoupí drobní investoři - odkoupí to zonky…jsem se mýlil…stalo se někomu z vás, že se pujčka na sekundářu i opakovaně neprodala?

Ja osobně vůbec nechápu ten limit odkupu na 2,nebo plánované 4 dny. Tak ať to tam visí třeba měsíc jako na Mintosu. Zonky má v některých věcech úplně zbytečná omezení, která nemají žádný reálný důvod.
Komu vadí, že to tam bude? Lidsky nikomu, technicky také. Zbytečně investorovi pridelavate jako vždy práci, protože opakovaně musí ztrácet čas vystavovanim půjček k prodeji.

Myslím, že je to nastaveno správně. Proč by se měl investor, který chce manuálně nakoupit na sekundáru, zbytečně prohrabávat půjčkami, které tam visí, protože nejsou atraktivní. Kdyby tam ty půjčky byly déle, tak by byl zase potřeba nějaký další filtr nebo možnost půjčku označit jako shlédnutou, což by vedlo dle mého ke zbytečné složitosti.

4 Likes

Pouziti filtru na dobu, po kterou tam ta pujcka je vystavena, by vam tohle nevyresil? Nebo razeni dle stari. Ja mam zase problem posledni dny s tim, ze je tam velka spousta pujcek, a kdyz koupim treba 65., tak po nakupu jsem zase zpet na pujcce cislo 1 a jede se odznova. Velmi neprijemne.

1 Like

Dobrý den, v mobilní aplikaci na sekundárním trhu nelze u zpožděných půjček se slevou rozkliknout odkaz “jak půjčku zachraňujeme”. Respektive odkaz se otevře ale nic se nezobrazí. Děkuji

To platí jen v případě, že se půjčka rozklikne. Pokud se to udělá tahem, nikam se nepřesunete. Na druhou stranu, pokud kupuji na sekundáru podíl, který má příznak “v minulosti po splatnosti”, vždy mne zajímají podrobnosti (kdy, kolikrát, jak dlouho). Takže za mne souhlas s kritikou.

1 Like

@musoluk hezký den,

omlouvám se, ale toto pravděpodobně opravíme až v nové aplikaci, abychom právě měli prostor na vývoji pracovat. Omluvte, prosím, současnou situaci.

Zvýšenou rizikovost Vám zohledňuje nastavená sleva.

Mějte hezké odpoledne,

Zebra-Iva

Zdravím vespolek. Co začala koronakrize a sekundár praská ve švech, mi vrtá hlavou pravá příčina. Je to spíš tím, že investoři potřebují hotovost, protože jim akutně chybí (nebo se bojí, že by chybět mohla) a prodávají, dokud se vůbec nějací nakupující investoři najdou? Nebo spíš tím, že se bojí, že dlužníci nebudou splácet a chtějí z toho vlaku vystoupit včas, dokud nejsou participace zesplatněné? Nebo je za tím nějaká jiná pohnutka?

1 Like

Buďte zdrávi :muscle:t2:
Na toto si musíš odpovědět sám. Mimo jiné tedy proběhla nějaká “výzvědná” akce Zonky na vyprodávající investory. Odpověď byl pád akcií. A to bude mít určitě velký podíl na výprodejích.
Když si vemeš, že investorů je na Zonky asi 25 tisíc, tak to budou vesměs lidé, co chtějí vydělat více, než nějaké protiinflační stavebko a také investují i jinde.
Není pochyb o tom, že chtějí nakupovat akcie, pokud tomu rozumí a teď už nejsou “předražené”
Samozřejmě jsou tu i lidé, kteří chtějí mít peníze raději doma, protože se bojí a lidé, kteří ty peníze potřebují, ale těch si myslím nebude mnoho, jelikož kdo investuje, má peníze “navíc”.
Mě osobně se takto ten sekundár líbí. Dřív tam nebylo vůbec nic, Nic, prostě nic. Samozrějmě když už něco, tak se roboti nažrali.
A rozhodně nestojím o to, aby to odkupovalo Zonky. Když už, tak to pom, co si to tam odleží ty 3 dny, dřív ne.
Protože pro normální, ručně odkupující investory, ve stylu lidé půjčují lidem, byl ten sekundár k ničemu.

Díky za tvé úvahy. Úroveň finančního uvažování zdejších investorů jsem, pravda, asi docela podcenil. Jelikož teď všichni davově panikaří, tak jsem si nepřipouštěl, že tady by to mohlo být jiné a panika za tím být nemusí. Ano, taky se mi současný sekundár líbí - konečně mělo smysl napumpovat na zonky větší peníze najednou, protože do té doby jsem nebyl schopen proinvestovat po 200 Kč více než 5000 za týden.

Co bych ale nyní ocenil, je filtrace podle odkupní ceny - nemám v úmyslu nakupovat jednotlivé participace v řádu tisíců, ale právě ty se tam drží nejdéle, takže dost zaplavují nabídku.

Jsem si tam vsiml jednoho investora, ktery evidentne investoval po 1000Kc a je tam spousta 9xxKc investic k prodeji. Je to take pouceni k likvidite.

Jinak souhlas s jakymkoliv, byt omezenym, filtrem na sekundarni trziste a zaroven by bylo super, kdyby se v mobilni aplikaci dalo nejakym zpusobem dalo skakat po vice jak strance. Momentalne se to neda ani rozumne rolovat. Pozicni lista po prave strane ani neukazuje realitu, kde se asi tak nachazim, nebot je prakticky porad dole, coz znaci konec seznamu, coz je ale blbost.