Alternativa k Zonky

Je třeba se podívat i více do hloubky a nejen prezentovat marketingové informace z úvodní stránky. Nechci nijak hanit tento způsob investic - můj kolega v zaměstnání s touto platformou několik málo peněz investoval a jeho zkušenosti se zpětnou výplatou nejsou dobré, toť vše.

2 Likes

Fundlift, finGOOD, Upvest, Investown.

Ještě tu nebyla zmíněna Ronda. Zatím se mi líbí víc než Investown.

Napiš mi na musoluk@email.cz, poskytnu ti informace na alternativní P2P tržiště a referenční linky s prémií pro první měsíce investování.

Tak jsem zkusil Bondster a z prvních pěti investic jsou tři po splatnosti. Máte s tím nějaké zkušenosti?

Já šel nakonec do DeGira (broker) a posílám peníze do ETF na celosvětový index. Mají tam seznam cca 200 ETF, kde se dá investovat zdarma (1 x měsíčně při částce pod 1000EUR). Jsou to pasivní fondy obchodovatelné na burze s nízkými náklady … kdyby jste chtěli, pošlete mi zprávu a pošlu vám odkaz spojený s nějakou úsporou na transakční poplatky pro mě i pro Vás.

Tak jsem zkusil Bondster a z prvních pěti investic jsou tři po splatnosti. Máte s tím nějaké zkušenosti?

Velmi spatne zkusenosti od lonskeho brezna - pred COVIDem byla situace lepsi. Oni totiz prestali umoznit vystoupeni z investice, coz bylo z jejich strany jednoznacne poruseni smluv a obchodnich podminek. Zaroven nekolik jejich poskytovatele prestali vyplacet zpetne odkupy, a dodnes mam jeste cca 30 investice v EUR, ktere maji BBG a jsou v prodleni dele nez rok, a Bondster + jejich poskytovatele si hrajou na mrtveho brouka. Sem tam nejaky mensi castky prichazeji na ucet, ale nic moc. U CZK investici, mam dojem, ze uz nemaji tolik atraktivnich (tj. zajistene nemovitosti s nizkou LTV). Takze za mne, Bondster uz nikdy.

Já mám už rok účet u FIO, kde jednou za čas investuji větší objemy do ETF fondů typu QQQ, AKRX, ARKQ, ARKF apod., sem tam něco do akcií. Výhodou je, že zde máte akcie na jméno. Mám to na dlouhodobé investice v řádu jednotek až desítek let. Je zde menší poplatek. Zkušenost dobrá, jsem u nich už rok.
Co se týče krátkodobých investic, tak ty mám přes eToro. Je to bez poplatku a je možné obchodovat snadno a rychle. Nevýhodou je, že koupené věci vlastníte jen v rámci ekosystému brokera a ve skutečnosti nejsou na vaše jméno. Opět dobrá roční zkušenost.
Poslední věc, kterou zkouším, tak je nějaká alternativa k Zonky. V menší částce testuji Mintos, ale ještě je brzo na nějaké závěry…

Rentier vs Mintos
na Mintosu dávám jen do méně rizikových půjček, na kratší dobu - jako test.
1/3 obnosu na Mintosu mi za 3 měsíce vydělala více než 3/3 Rentiera za 6 mesíců.
Ale zase u Mintsou mám stabilně jen cca 86-88% půjček v pořádku bez prodlení.
Tak například u 2000 EUR je 250 EUR v prodlení, což není zrovna málo.