O kategorii Poplatky

Kolik stojí služba investory? Výši zaplaceného poplatku uvidíte vždy ve svém investorském přehledu u položky „investorský poplatek“.

Investor za možnost investovat přes Zonky platí poplatek z ročně proinvestované částky. Jde o častý model služeb sdílené ekonomiky – fungují tak nejen P2P platformy ve světě, ale i služby jako TaskRabbit pro přímou směnu práce nebo AirBnB pro zprostředkování ubytování mezi lidmi.

Poplatek se počítá denně z aktuálně investovaných peněz a strhává se jednou měsíčně. V případě, že je nějaká investice více než 36 dní po splatnosti, vám poplatek neúčtujeme. Poplatek také neúčtujeme v případě, kdy dojde k odkladu splátky z důvodu využití pojištění půjčky. Poplatek vám začneme opět účtovat v okamžiku, kdy klient znovu začne splácet své závazky.

PŘÍKLAD:
Petr investoval prvního dne v měsíci na Zonky 9 400 Kč do ratingu A++ (1 % p. a.). Roční poplatek za naše služby by byl 94 Kč. Poplatek se ale účtuje měsíčně a tedy v našem případě si v lednu strhneme 94/12 Kč, tedy 7,83 Kč. Tento výpočet je orientační. Poplatek vždy vypočítáváme na denní bázi.

V březnu 2019 jsme přidali tři úrokové sazby - 2,99 %, 6,99 % a 9,49 %. Celková tabulka poplatků a očekávaných rizikových nákladů vypadá následovně:

Dobrý den,
v čem přesně spočívá nový systém placení poplatků a jaký důvod má toto opatření?
Děkuji Newklear

Dobrý den, @Newklear,

máte na mysli změnu logiky v uhrazení poplatku ze strany klienta, co načerpal půjčku?

Zebra-Iva

Mám na mysli fakt, že nyní dochází ke strhávání poplatků z prvních splátek místo průběžně z celého splácení.
N.

Tak tomu nikdy nebylo. Před touto změnou jsme klientovi při půjčce 100 000 Kč poslali na účet 98 000 Kč, poplatek jsme si tak strhli ihned. Klient ale platil samozřejmě na půjčených 100 000 Kč, poplatek byl nad rámec splátkového kalendáře, kde již od začátku šly splátky na jistinu a úrok. Nyní je tento poplatek rozdělen do několika prvních splátek, aby klient dostal na účet sumu, kterou si poptal. Ač jsme tento poplatek všude uváděli, hodně klientů bylo překvapených, že dostali na účet o ona 2 % poplatku méně.

Nikdy to ale nebylo tak, že se splácení 2 % rozdělilo do celé délky půjčky.

Důvod je tedy ten, že klienti byli často zmatení a jejich zkušenost z toho důvodu s půjčkou od nás nebyla 100%. Toto jsme chtěli změnit, spokojený klient se vrátí a doporučí nás.

Logika poplatku je tedy taková, že klient během prvních splátek (to se řídí zejména délkou splácení), hradí poplatek, jistinu (stejná část jistina - poplatek) a úrok - během prvních splátek se tak splácí menší hodnota jistiny. Až je poplatek uhrazen, Vám investorům do peněženky putuje větší splátka.

Zebra-Iva

Díky za vysvětlení
N.

Rádo se stalo a hezký víkend.

Zebra-Iva