Procentuální účast Investor Zonky

Pokud to byla reakce na mě, tak jsem si to přečetl 3x, ale stejně nechápu, co jste tím chtěl říct. Zda něco rozporujete z toho co jsem napsal, nebo jak to vlastně bylo myšleno.

1 Like

Zkusil bych to počtvrté, třeba to tam naskočí.

OK, takže jen nevíte jak Zonky funguje. Pak je další debata zbytečná.
Hezký večer.

1 Like

Zonky to nedělá pro dobrou věc, ale pro prachy.

Váš omyl však tkví v tom kde svoje peníze Zonky bere. Zonky (platforma, zprostředkovatel) se živí od dlužníka z poplatku za poskytnutí půjčky a od investorů z poplatku z investovaných peněz. Pokud nějaká půjčka zkrachuje, tak o své peníze nepřichází, jen nerealizuje další zisk z investorských poplatků z nesplacené části půjčky.
Institucionální investor Zonky, kterým je (alespoň formálně) někdo jiný, než Zonky - platforma, je pak ve stejném postavení jako kdokoliv z drobných investorů, má jen dvě výhody: k nově vypsaným participacím se dostane jako první a v tu chvíli si z nich může ukousnout kolik chce. Zisk realizuje z přijatých úroků, a naopak pokud půjčka zkrachuje, tak nezaplacená část je jeho ztrátou. Institucionální investor Zonky tak stejně jako každý z nás potřebuje svoje portfolio nějak “ladit”. Když povinně dokupuje to “nezajímavé” (třeba 2.99%), tak úměrně k tomu si pak dobere i další úrokové míry. Čím víc na něj zbude “plevele”, tím víc si pak vybere i pšenky včetně zlatých klasů - a právě k tomu využije ty svoje dvě výhody.
Rentiér se pak na trhu participací chová úplně stejně.

4 Likes

Institucionální investor (tedy ten, kdo investuje peníze) je nyní HomeCredit. Mělo jich být v minulosti i více, ale nakonec z toho sešlo jako z mnoha jiných věcí.
Zonky jako takové realizuje zisk jen ze dvou věcí, poplatky od investorů a vstupní poplatek od klienta při žádosti o půjčku (proto se té nekonkureční nevýhody drží jak slepice flusu). Z úroků jako takových napřímo Zonky nemá nic, ale nepřímo si to vlastně bere z těch poplatků, co účtuje měsíčně investorovi.
To jen k doplnění znalostí těch, co tu investují a přitom ani neví jak Zonky vlastně funguje, ale mají potřebu z ostatních dělat blbce, že @Riky85

1 Like

Podstatou mého sdělení bylo, že v současné době dává Zonky možnost drobným investorům (P2P) podílet se na většině půjček maximálně z 30% (nedávno ještě 10%). Kromě toho, že to je naprosto nedostatečné k počtu investorů, tak je to v rozporu s prezentací služby jako “lidé půjčují lidem”.
Nelze se tedy divit rozhořčení řady drobných investorů.

To jestli investuje 70% Zonky, nebo Zonky investor (jak se nazývá v platformě) nebo Home Credit je ve vztahu k hlavnímu sdělení nepodstatné. Rozhodně to není drobný investor.

3 Likes

To nerozporuji, ale to je dlouhodobý problém této platformy. Podle mě zásadní problém je v pojetí té služby. Nikdy podle mě nešlo o drobné investory, ale primární účel této služby bylo, aby se Homecredit dostal k další části trhu a nebyl na první pohled vidět (já si třeba od Zonky půjčil, ale od HC bych si nepůjčil z principu). A celé se to schovalo za rádoby P2P platformu.
Ale žádná P2P platforma není spásná, jedu i na dalších a jsou tam zase jiné typy problémů, to si moc nevyberete. Každopádně “Lidé lidem” je tu trochu off-topic.

4 Likes

Ze ten email od Zonky byl upatlanej od medu. To ti chteli namazat med kolem pusy :slight_smile:

Jinak si nejsem jist sloganem " Lide pujcuji lidem". Myslim, ze posledni dobou je to " Lide lidem " a to se uz da vysvetlovat zase jinak po vypadnuti slova " pujcuji". Mozna je to prechod ke sloganu ““Banka lidem” a nasledne " I banku muzete mit radi” :slight_smile:

Nejsem velkym pisatelem zde na Foru, ale lze si vsimnout, ze tak jak narostl pocet stiznosti na novou appku ci nemoznost investovani, tak podil odpovedi od Zonky je jak safranu :’-) obdobne jako na trzisti jen v opacnem gardu :slight_smile: :slight_smile:

2 Likes