Procentuální účast Investor Zonky

Dobrý den,
chci se zeptat, proč, když přijde nová půjčka je automaticky zainvestována Investorem Zonky a to v docela vysokém procentu. Nebylo by vhodnější, vzhledem nízkému počtu půjček v tomto období, snížit procento pro Zonky a naopak zvýšit pro běžné investory? Děkuji za odpověď.

5 Likes

Má to tak i trochu historický význam. Na počátku skupoval to, o co investoři už nestáli a nyní skupuje to, o co by naopak stáli. Jednoduše řečeno, “rentier” musí být taky z něčeho živ… Pokud by Zonky v “těžkých časech” skutečně stála o zajištění větší dostupnosti participací, mohla by velmi snadno ponížit max. možné částky pro investice - např. max.600,-Kč/investora. Rázem by se dostalo i na ty, co nepoužívají roboty, či jsou prostě jen pomalejší. Ale myslím si, že si tu jen zbytečně třepíme klávesnici :wink:

5 Likes

“rentier” má přece vlastní profil - Investor zonky je na rentiérovi nezávislý. Teda myslím. Každopádně bych také uvítal snížení jeho podílu, aby na nás “neroboty” taky něco zbylo.

2 Likes

Jednoduše řečeno, “rentier” musí být taky z něčeho živ… Pokud by Zonky v “těžkých časech” skutečně stála o zajištění větší dostupnosti participací, mohla by velmi snadno ponížit max. možné částky pro investice - např. max.600,-Kč/investora. Rázem by se dostalo i na ty, co nepoužívají roboty, či jsou prostě jen pomalejší.

Problem ale neni v Rentieru. Rentier ma vlastni profil a dohromady zaberou Zonky Investor a Rentier 85-90% z pujcek driv nez jsou zverejneny. Plus par procent pujde na rezervace, a zbyde treba z 300K korun jenom par tisic na investory, ktere nepouzivaji mobilni appku (ktera je mimochodem dost nepouzitelna) nebo robota.

IMO problemem je spojeni s bankou AirBank - toto muze za tuhle zmenu chovani ze strany Zonky. Je to jenom skoda, ze se na tuhle temu odmita kdokoliv od Zonky vyjadrit.

2 Likes

Je to jenom skoda, ze se na tuhle temu odmita kdokoliv od Zonky vyjadrit.

Ano, to je velká škoda. Myslím si, že si drobní investoři zaslouží nějakou odezvu. Tato záležitost je lidem ze Zonky jistě dobře známá, minimálně odsud z fóra.

1 Like

Je to škoda. Na zónách jsem začal investovat cca před dvěma roky a bylo to tu fajn.
Se vstupem AirBank a rentierem to tu přestává dávat smysl.

Za mne je to jednoduché. Počkám ještě do vánoc a pokud se to nezlepší tak přestanu na svůj investorský účet posílat peníze (stejně se mi tam jen začínají kupit)
Pak tomu dám ještě pár měsíců a jestli se nic nezlepší začnu peníze vybírat a budu investovat jinde. Pokud se Zonky nepamatuji a investoři začnou odcházet tak si toho třeba někdo všimne, ale aby už nebylo pozdě :frowning:

4 Likes

Taky jsem kontaktoval Zonky, protože jsem chtěl bližší info, proč se situace v posledních týdnech/ měsících tak výrazně zhoršila pro běžné investory. Bez odpovědi. Mám trochu dojem, že to souvisí se změnou vedení a dříve vlastníka.
Zdá se, že filosofie “lidé půjčují lidem” je v tuto chvíli na vedlejší koleji a z velmi dobrého nápadu se stává běžný paskvil, kde jde hlavně o zisk instituce.
Taky ještě chvíli počkám a pak budu hledat někde jinde… škoda…

6 Likes

Vlastník se neměnil. Pořád je to Homecredit.

2 Likes

To beru jako změnu vlastníka, původní vlastník byl Zonky sice financován z peněz Home Credit Lab, ale jako startup Creative Dock, než přešel pod HomeCredit oficiálně… Ten má momentálně ztrátu 16 miliard Kč, což by také mohlo vysvětlovat, proč nejsou peníze na Zonky…

1 Like

Bohužel ZONKY nás investory má poslední dobou totálně na háku a heslo lidé půjčuji lidem jde do kopru. Skoro všechny si zabírají s rentiérem jen pro sebe klidně 95% z půjčky, takže tam pro nás investory zůstává minimální zbytek nebo úplný odpad půjčky… škoda :frowning:

5 Likes

Teď mi ťukla půjčka nová chladnička za 8,49%, 30 tis. Kč na 18 měsíců a Zonky investor si z toho bere 21 tis. Kč. Lidé půjčují lidem, opravdu?! Nechtělo by to změnu sloganu?

1 Like

Mně za den vyskočí třeba 40 nových půjček podle filtru co mám nastavený, okamžitě otevírám apku, že bych investoval bohužel půjčka již je zainvestovaná ze 100%. :smiley:
Takže z těch cca 40 půjček jde investovat třeba jen do 4 a z toho to jsou většinou ještě odpady lidé, co už mají třeba 4 a více půjček

Před pár dny mi přišel jakýsi e-mail o tom, že v Zonky vědí, že prakticky není do čeho investovat. A že s tím udělají nějaké konkrétní věci. Psali, že to bude od pátku (před 3 dny). Bohužel ani od té doby jsem nezaznamenal jakékoliv zlepšení - tržiště na Zonky je neustále prázdné a i když mi vyskočí notifikace na mobil a já ihned klepnu na Investovat, půjčka je již zainvestována. A protože není do čeho investovat, tato platforma pro mě coby investora přestala dávat smysl. To, že Zonky Investor si zainvestuje třeba 70 % půjčka, se mi fakt hodně nelíbí. Protože Zonky vždy bylo založeno na tom, že lidé půjčují lidem. To bylo to zajímavé a jedinečné. Dám tomu ještě pár týdnů, a pokud se nic nezmění, začnu si pomalu peníze posílat zpět.

6 Likes

To já budu muset vystoupit z Žirafy chtě, nechtě. Investoval jsem 6,99 - 13,49 do 24 měsíců. Konkrétně - našel jsem si pár 20 tis. půjček (kam jsem se vešel) ještě ze začátku října, kde Zonky investovalo 4 tis. a nyní do téměř totožných hned ze začátku nacpe tisíc 14. Za těchto podmínek to fakt nejde dál…

4 Likes

Zasadní potíž je v tom, že začala Zonky sama významě investovat do jednotlivých půjček a to jako první, tedy před ostatními investory. Kdysi začali tím, že dopláceli půjčky, které investoři nezainvestovali (a to dává smysl).
Nyní, po převzetí Airbank, začali primárně půjčky investovat napřímo. Nejprve investovali 90% sami, minulý pátek svůj podíl snižili na 70%. Takže na běžné investory zbývá pouze 30%.

Problém tedy není nedostatek půjček. Problém je, že Zonky dělá na sebe a na investory kašle.
Investoři jsou dobří pro marketing - Lidé půjčují lidem…

5 Likes

Tak po nedávné annoncované změně podmínek v procentuální participaci Rentiéra nastala opravdu změna, teď nejsou už dosažitelné žádné příběhy. Opravdu by možná stálo za změnu marketingové heslo na “Lidé půjčují Zonky za nejlepší úrok … 0%”. Neinvestovatelných korun asi neleží lidem na Zonky účtu zase tak málo. Ale na druhou stranu prý teď PK nějak tratil, tak snad bude mít na uhlí.

Jen taková drobnost, Zonky do žádné půjčky neinvestuje ani jedinou korunu.
Než něco napíšete, zjistěte si, jak Zonky funguje. Zonky je pouze platforma, ne investor.
Ani to, co říkáte o spojení s Airbank není pravda, inst. investor vždy do půjčky investoval okamžitě a pak ještě navíc doplatil to, co po dvou dnech nebylo zainvestováno ze strany drobných investorů.

Zonky podle vás není investor, Zonky to dělá pro nás. Zonky nám pomáhá, pečuje o nás i klienty na druhé straně. Zonky to dělá pro dobrou věc, aby lidé půjčovaly lidem. Jste srandičkář nebo to nevidíte. Chtelo by to mít otevřené oči. Doporučuji, abyste do Zonky investoval ještě více, ideálně veškeré úspory, co ještě máte. Všechno to tam nasypte. A pravidelně se pochlubte, jak se daří. Držím palce.

To byla reakce na který příspěvek před Vámi?

Určitě navazuje :blush: na předchozí.