Rezervační systém zooking - obecné dotazy

Dobrý den,

to jste mi neudělala moc velkou radost. A ještě k tomu rezervačnímu systému. Osobně nevidím žádný rozdíl mezi rezervací a robotem. No, vlastně vidím. Robota nebo autoinvest může používat každý, rezervaci pouze ten, kdo používá (nebo může používat díky androidu) vaší aplikaci. Není to zvláštní, že jste tím pádem spoustu investorů odstřihly?

Dobrý den, @Skinvestment,

to mě velmi mrzí, ale bezpečnost je pro nás prioritní.

Co se rezervačního systému a robotů týká, rozdíl mezi nimi je zásadní, robot za Vás investuje ve chvíli, kdy půjčku s danými kritérii chytne, rezervační systém Vám umožní do půjčky investovat pohodlně až poté, co se rozhodnete, zda o půjčku máte zájem.

Pro aplikaci jsme se rozhodli z více důvodů. Telefon u sebe máme neustále a můžeme tak reagovat na notifikaci ihned, u webové verze bychom s největší pravděpodobností posílali e-mail. Čím dál více investorů aplikaci využívá a Zonky je i o technologii, trend v ukazuje, že mobilní aplikaci budou stále používanější a pro nás je jednodušší změny implementovat do mobilní aplikace. Bylo také levnější vyvinout rezervační systém v mobilní aplikaci než i na webovém rozhraní. Tímto směrem chceme jít, ale do budoucna nemůžeme vyloučit, že se rezervační systém nepřesune i na web.

Nemusíte se ale bát, že bychom investory, kteří aplikaci nevyužívají, nějakým způsobem odstřihli, to v žádném případě nechceme udělat. Vždy bude existovat klasické tržiště a do rezervace půjde jen část půjčky. V tuto chvíli je to 5 % z hodnoty půjčky, testování se ani netýká všech dob splácení.

Klasické investování rozhodně neopustíme.

Přeji hezký víkend,

Zebra-Iva

No, nějak nezdílím Váš názor. Je přece jedno, jestli si nastavím kritéria v robotu, nebo v rezervaci. Buď to chci, a je jedno jestli hned a nebo až za 10hodin, a nebo to nechci, tak si to v tom rezervačním systému nebo robotu nenastavím.
Jinak si myslím, že jste s tím odstřiháváním začali. Bohužel.

Hezký víkend.

Dobrý den, @Skinvestment,

rozdíl v ručním potvrzení rezervace, která se Vám chytne, a nastavením autoinvestu, kde již probíhá investování samovolně na základě Vámi nastavených parametrů, se vám nemusí zdát až tak velký, ale v právním smyslu to rozdíl veliký skutečně je. Rezervaci zkrátka musíte potvrdit, autoinvest ne. Za daných legislativních podmínek by pak investice na Zonky podléhaly jinému danění, kdyby se rezervace rovnaly autoinvest.

Mrzí mě, že máte dojem, že jsme začali s odstřiháváním, ale takto to nemyslíme a v plánu to nemáme.

Zebra-Iva

Z rezervaci take nejsem stastny, ale rozdil vuci robotu mate hlavne v tom, ze s robotem chytate neomezene mnozstvi pujcek co do poctu. Tzn. maximum je pocet zverejnenych investic. S rezervaci jste ale omezen frontou, kterou se musite (po vasi aktivni investici) znovu prokousat.

Skoro jednodussi by mi prislo omezeni na pocet investic za jednotku casu. Pricemz pocet a jednotka casu by byly ruzne dle atraktivnosti/poptavce investic. Bude to ale urcite mit zase jina uskali.

Zdravim Ivo,

jelikoz rezervace je pohybovou zalezitosti (jsem ve fronte, ktera se pohybuje), myslim, ze se nevyhnete zverejnovani udaje, na ktere pozici ve fronte investor je. Ja jsem si rezervace nastavil a zapnul a po nekolika tydnech provozu mam na obrazovce stale: “Zatim se nic nepodarilo zamluvit”. Tim jsem system vyhodnotil jako nefunkcni a prestal jej pouzivat. Nejsem si totiz ani jist, jestli to mam opravdu zapnute. Tomu take napomohlo to, ze mam nastaveno upozorneni na nove rezervace (ktere mimochodem chodi kam? nebo se zobrazuje kde?) a ani jednou jsem nic/nikam nedostal.

Vyhodou znalosti pozice by byl fakt, ze pokud vim, ze jsem nekde rekneme pod stovkou, mohu to vice a casteji hlidat, nez kdyz jsem na pozici 20k.

Diky za precteni meho nazoru

1 Like

Hezký den, @Wazowski,

jaké parametry půjčky máte nastavené? V tomto vláknu:

https://forum.zonky.cz/t/zonky-rezervacni-system-zooking/128/116

jsme uváděly, jak se jaké půjčky spouští a tím, že se zatím jedná pouze o testování, v tuto chvíli nejdou všechny délky splácení (proč se tomu tak stalo, se dozvíte pročtením vlákna, ve zkratce ale nyní nejdou rezervovat půjčky kratší než 1 rok, u ratingů A+, A, B, C, D kratší než 3 roky).

Pokud máte operační systém iOS, je možné, že aplikace sama notifikace uspává - na iOS není možné nechat aplikaci běžet na pozadí a tak se stane, že notifikace nechodí tak, jak mají. To máme v plánu samozřejmě opravit.

Co se zařazení ve frontě týká, v tuto chvíli zatím nemáme ještě konkrétní představy, jak Vám tuto informaci dát vědět, protože sama informace, na kolikátém místě stojíte, Vám nic neřekne - jelikož dopředu nevíme, jaké půjčky schválíme. Nicméně určitě chceme, aby se systém frontování pro investory stal otevřenějším.

Prosím, jen další dotazy o testování směřujte do výše uvedeného vlákna.

Moc děkuji.

Zebra-Iva

Aha. Nastavene mam jen pojistene a dle testovacich podminek vyse mam z 16 aktivnich vyberu v rezervaci jen 3 platne. :slight_smile:

Ano, bezim na iOS. To neuspavani je predpokladam i duvodem neustaleho zadavani PINu po kazdem otevreni (touch ID mi nejde ve vasi aplikaci zapnout, jinde mi chodi normalne).

Dekuji za rychlou a vecnou odpoved

@Wazowski krásné dopoledne a rádo se stalo :slight_smile:

Uspávání může mít určitě i tento efekt, jak popisujete, také se nyní i stává, že notifikace o půjčkách probudí notifikace o rezervacích, ale já věřím, že to bude vše napraveno. Je to takové zmatečné, ale budu se co nejvíc snažit, abychom to dali do pořádku, ještě si zjistím, jak přesně vše bude probíhat.

Zebra-Iva

Zdravím,

zajímalo by mě, jak je to s frontami na rezervaci pojištěných vs. nepojištěných půjček stejného ratingu a stejné splatnosti. Jsou to dvě různé fronty (pojištěná a nepojištěná), nebo jde o jednu frontu a ti, kteří mají zájem pouze o pojištěné půjčky, jsou přeskočeni, pokud se objeví půjčka žádaného ratingu a splatnosti, která ale není pojištěná, a čekají, až se objeví nějaká pojištěná půjčka?

Díky za odpověď!

Krásný den, @Strycek,

děkujeme za dotaz, fronta se stojí jen jedna, jak na pojištěné, tak na nepojištěné. Jako investor buď máte zaškrtnuté buď jen pojištěné, nebo pojištěné a nepojištěné. Když ve frontě stojí investor, který čeká jen na pojištěné a na tržišti se objeví nepojištěná půjčka, pak ti investoři, kteří čekají na půjčku bez rozlišení, tyto jen s pojištěním přeskočí - investoři ve frontě s pojištěním se pak fakticky řadí za sebou.

Krásný den

Zebra-Iva

1 Like

Obávám se, že to je jen výmluva a lenost upravit aplikaci. Mám Android 4.4 a bez problému mi chodí všechny aplikace na mobilní bankovnictví u několika bank (včetně KB). Jediné, co nechodí, je Zonky. Kdyby to neodpovídalo bezpečnostním kritériím, jistě by to banky nepovolily.

Dobrý den,

odhaduji, že aktuálně je pro rezervace vyhrazeno 20% celkové částky půjčky. Podobný dotaz jsem tu pokládal cca před měsícem, kdy mi bylo zodpovězeno následující:

Máte už aktuálně nějaké konkrétnější představy o tom, jak velká část půjčky půjde do rezervací? Případně máte alespoň stanovenu hranici pro maximální část, která bude blokovaná pro rezervace?

Předem díky za aktualizaci.

Dobrý den, @JiriMacek,

naše aplikace je historicky mladá oproti aplikacím bank, vše se neustále vyvíjí a skutečně mám potvrzené, že pro nižší verze než Android 5.0 aplikaci spouštět nebudeme, je mi líto :frowning:

Děkuji za pochopení,

Zebra-Iva

Hezký den, @Tec,

ano máte pravdu, v tuto chvíli je objem v rezervacích ve výši 20 % výše půjčky. Zatím nemáme v plánu dále navyšovat, protože zdaleka ne všichni investoři využívají mobilní aplikaci a vždy tak musí zůstat na tržišti dostatek místa pro klasické tržiště.

Zebra-Iva

1 Like

Zdravím, díky za informaci. Od doby spuštění rezervací se mi několik zajímavých půjček, o které bych asi na klasickém tržišti přišel, zachytilo, takže za mě ten systém docela funguje.

Nicméně od zvýšení podílu na 20 % jsem si všiml, že většina půjček čeká na plné zainvestování poměrně dlouho a často se vrací zpět na tržiště, vždy ale jen na malou chvíli, a poté se zase zobrazí, že investice jsou dostupné jen těm s rezervací. To není moc praktické, protože by pak člověk musel sedět na tržišti non-stop, aby do takové půjčky mohl investovat.

Předpokládám, že to je proto, že dost lidí si sice o rezervaci řekne, ale když se jim něco zarezervuje, tak o danou půjčku nemají zájem, nebo se ani neobtěžují se do aplikace podívat, a rezervace jim tam zbytečně sedí, dokud nevyprší 13 hodinová lhůta.

Zajímalo by mě, jestli je nějaký způsob, jak motivovat uživatele, aby o tom, jestli mají o rezervaci zájem, rozhodli co nejdříve, a aby půjčka, kterou odmítnou, nešla na tržiště, ale dalším v rezervační frontě.

Jednou cestou by asi bylo zkrátit rezervační dobu na méně než 13 hodin. Další pak umožnit notifikace v mobilní aplikaci ne jen dvakrát denně, ale pokaždé, když se danému uživateli něco rezervuje (s možností volby, jestli chce notifikace jen 2x denně, nebo pokaždé, aby to neotravovalo ty, co nemají zájem). Poté by každá odmítnutá rezervace mohla propadnout dalšímu v pořadí až do doby, než se vyčerpá těch 26 hodin standardní doby rezervací.

Nevím, jestli je to snadno technicky proveditelné, nebo jestli chystáte jiný způsob, jak motivovat uživatele, aby na rezervacích zbytečně neseděli, ale dali je k dispozici ostatním ve frontě, pokud o ně sami nemají zájem.

Díky za odpověď a ostatním za případné další komentáře k tématu!

Napred by notifikace o rezervaci pujcek muselo fungovat. Mam iOS mam rezervace mam nastavene aby mi to upozornovalo 2x denne a nic. Pokud bych manualne nekontroloval tak mi rezervace propadnou jelikoz nevim ze nejake mam.

Navic ted se mi stalo ze jsem mel dve rezervace ale castka byla jiz kompletne zainvestovana ale ja stejne mohl potvrdit rezervaci a vlozit 200kc ovsem nic se nestalo.

1 Like

Dobrý den, @prochy.88,

u iOS je problém s uspávám aplikace na pozadí, tak se stává, že notifikace o rezervacích musíme nejdříve systémově probudit a nemusí fungovat tak, jak mají :frowning: To je bohužel dané funkcionalitou zařízení.

Co se dnešního problému s chycením rezervací týká, za to se velmi omlouvám, o problému víme a kolegové na něm intenzivně pracují. Bohužel se stalo, že se rezervace zduplikovaly a mnoha investorům se tak chytily rezervace u půjček, které již byly zainvestované a nebo se v dané půjčce dostalo na investora před nimi.

Za tento problém se všem dotčeným investorům skutečně velmi omlouváme. Rezervace kolegové budou postupně mazat, do půjčky tak není již možné investovat.

Budeme plně pracovat na tom, aby se tento problém neopakoval.

Vážně mě to moc mrzí :cry:

Zebra-Iva

Hezký den, @Strycek,

na notifikacích ještě máme v plánu pracovat a souhlasím s Vámi, i to byl jeden z důvodů, proč jsou rezervace v mobilní aplikaci - aby je investoři mohli přijímat co nejdříve a tak rezervace rychleji ubývali.

Konkrétně rezervace fungují následujícím způsobem. Doba, po kterou může být 200 Kč v rezervaci, je maximálně 26 hodin, pro jednoho investora je pak rezervace držena maximálně 13 hodin. Po odmítnutí rezervace jedním investorem rezervace přeskakuje na dalšího ve frontě do té doby, dokud na čekajícího ve frontě zbývá stále 13 hodin, aby to bylo fér. Pokud tedy první investor půjčku odmítne po 6 hodinách, další investor po 8 hodinách, celkem 14 hodin, již nezbývá na dalšího plných 13 hodin - částka 200 Kč tedy z rezervací propadá na klasické tržiště ne po 26 hodinách, ale již po 14 hodinách.

Zebra-Iva

1 Like

Diky Ivo, BTW po poslednim update mi zacalo chodit ve vasi aplikaci i Touch ID. Rychleji tak mohu aplikaci otevrit. Diky moc!