Rezervační systém Zooking - Jak to funguje


#1

Krásný den,

pokud jste o rezervačním systému ještě neslyšeli, je právě pro Vás toto téma pro začátek nejlepší.

Shrnu Vám, jak to se začátky Zookingu bylo a kdy jsme rezervační systém spustili pro všechny investory.

Zooking jsme s našimi Superinvestory začali testovat v prosinci 2018. V průběhu testování jsme otevírali rezervační systém nejprve pro delší doby splatnosti u vyšších ratingů a dostávali se až ke všem ratingům a krátkodobějším půjčkám. Objemy pro rezervace jsme kousek po kousku navyšovali a s investory na základě jejich podkladů vychytávali mouchy (o testování se můžete dozvědět v tomto vláknu).

Chystaná revoluce na tržišti aneb Zooking byl pro všechny investory spuštěn 9. ledna 2019.

Jak to tedy vlastně funguje?

Prvně je třeba říci, že rezervační systém je dostupný pouze v mobilní aplikaci. Proč jsme se rozhodli pro mobilní aplikaci má několik důvodů, které spolu navzájem souvisejí.

Mobilní aplikace je relativně nová záležitost, spustili jsme ji na jaře 2018, a pro nás je tak mnohem jednodušší v ní cokoli vytvořit, implementace změn je v důsledku technologií, které používáme, snazší. Je také samozřejmě levnější vytvářet nový produkt jen na jedné než dvou technologiích.
Telefon má také člověk k dispozici u sebe v podstatě neustále, do rezervací je tak okamžitý přístup a obecně jdou trendy směrem k mobilním aplikacím.

Zároveň je ale třeba zmínit, že klasické investování na tržišti neopouštíme, jsme si moc dobře vědomi toho, že ne každý využívá mobilní aplikaci. Tyto dva systémy tak existují paralelně vedle sebe a jak klient nabídku od nás podepíše, půjčka se automaticky dělí na část určenou pro rezervace, 20 % hodnoty půjčky, a pro klasické investování na tržišti, kam jde zbytek.

Jak to vypadá?

V rezervačním systému máte možnost nastavit si kombinaci jednotlivých délek splácení a ratingu a vybrat půjčky jen pojištěné nebo všechny. Každá kombinace představuje jednotlivé fronty. V příkladu na obrázku výše tak stojím celkem 30 front, v každé jsem na jiném místě, protože v každé frontě před mnou stojí jiný počet investorů.

Fronta se začíná hýbat ve chvíli, kdy se na tržišti objeví půjčka s daným parametrem. Když se tak například na tržišti objeví půjčka ve výši 300 000 Kč, 60 000 Kč je rozděleno mezi investory čekající ve frontě. Přes rezervační systém je možné investovat v tuto chvíli 200 Kč na danou půjčku-rezervaci, tedy místo v této půjčce připadne 300 nejdéle čekajícím investorům. Zároveň se Vám může chytnout rezervace v jiném parametru, současně tak můžete mít více rezervací.

Od okamžiku, kdy se Vám rezervace přiřadí, máte 13 hodin na potvrzení či odmítnutí, po maximálně 13 hodinách tak rezervace přechází na dalšího investora. Cyklus rezervace může trvat celkově 26 hodin, pokud není rezervace využitá, částka se objevuje na proinvestování na klasickém tržišti. Jakmile rezervaci přijmete nebo odmítnete, jdete opět na konec fronty. Takto se fronta stále dokola točí.

Vedle rezervačního systému stále klasicky můžete investovat na tržišti. Zooking má ale dopomoci tomu, aby se místo v těch nejžádanějších půjčkách objevilo i pro menší investory, kteří nemají čas na notifikace o nových půjčkách reagovat ihned, protože všichni víme, že tyto půjčky jsou zainvestované v řádu sekund. Rezervační systém Vám tak šetří čas a máte jistotu, že se na Vás daná půjčka jednou za čas zkrátka dostane.

K obecným otázkám jsme během testování také založili toto vlákno.

Zebra-Iva