Rada k daním za 2020

Dobrý den, chtěl bych poradit co (ne) dávat do daňového přiznání za rok 2020, které si budu prvním rokem dělat sám.

Za rok 2020 jsem měl příjem ze dvou po sobě jdoucích HPP. Během roku jsem zainvestoval na Zonky a zároveň koupil akcie a ETF (XTB broker) - takže jsem generoval 2 vedlejší příjmy.

Abych uvedl konkrétní čísla - akcie a ETF jsem pouze koupil, nic neprodával, příjem jsem generoval z dividend - 3907 Kč
Přes Zonky jsem investoval 50.000 Kč, zde podle ročního reportu činil zisk 2755 Kč

V součtu jsem tedy tímto způsobem vydělal 6662 Kč, pokud chápu správně informace v ročním reportu Zonky, tak jsem nesplnil podmínku mít roční příjem do 6000 Kč a tím pádem musím oba tyto příjmy dodanit.

Můžu někoho poprosit o potvrzení jestli jsem na to šel správně? Předem moc děkuji za pomoc

Evidentne si pletete pojmy prijem, zisk a vydelek, protoze je hazete do jednoho pytle, Castka od Zonky je zisk nebo prijem (soucet vracene jistiny + uroky + pripadne pokuty)? Dividendy pochazejici od CR subjektu nedanite. Dan byla odvedena ve vysi 15% subjektem, ktery dividendu vyplaci. U zahranicni je to jinak.

Ano máte pravdu, nepohlídal jsem si to a použil oba termíny, ikdyž vím že to jsou rozdílné pojmy. Také vím že dividendy z ČR subjektů nedaním, ale také žádné nevlastním, vše to jsou americké akcie, případně ETF s evropským domicilem - tudíž dividendy z těchto titulů bych měl danit.

To neni tak jednoznacne. Zalezi, jestli nema CR s danou zemi dohodu zamezujici dvoji zdaneni. Doporucuji vam si to nastudovat nebo vyuzit sluzeb poradce. Radou z fora muzete usetrit, ale i prodelat.

1 Like