Variabilna vyska splatky (a doba splacania)

Dobry den, neplanujete zaviest sluzbu (tak ako niektore banky) aby bolo mozne menit vysku splatky? Samozrejme by sa od toho odvijala aj dlazka splacia a vyska zaplateneho uroku. Myslim ze by to prinieslo urcite vyhody

  • viac ludi by ziadalo o uver u vas
  • menej ludi by malo problem so splacanim kedze by si boli schopny znizit splatku

Bola by to iba dalsi moznost, nic povinne (nieco ako s pojistenim), kedy by sa investor rozhodol ci podpory takto nastaveny pujcku alebo nie. Samozrejeme nevyhoda pre investorov je ze nebude vediet presne kolko penazi im klient vrati a za ako dlho ale ak by to znizilo riziko tak by to dost investorov ocenilo

Hezké odpoledne, @xsedivy,

ceníme si Vašeho podnětu, ale takové řešení je fakticky nerealizovatelné. Jako investor si vybíráte půjčku dle ratingu, doby splácení, příběhu. V exportu pak vidíte informace, které se půjčky týkají, kolik měsíců Vám bude klient splácet, jaký úrok jste zainvestoval, přijaté platby a podobně. Pokud by si klient mohl sám změnit výši splátky, rozpadl by se v podstatě celý výpočet očekávaného úroku, výnosu, aj. , protože byste nikdy nevěděl, kolik máte během příští splátky dostat.

Možnost změnit výši splátky by byla samozřejmě fér pro klienty, když se ocitnou nenadále v tísni, ale takové jednání není naopak vůči investorům fér vůbec :frowning: Chceme být transparentní a spravedliví na obě strany a pokud by klient mohl výši splátky měnit, investor by na začátku fakticky investoval naslepo, délka splácení, rating a výše půjčky by mu pak nic neřekla. Klienti u nás mají možnost pojištění, které kryje nejčastější případy, kdy klient ne vlastním zaviněním přestal splácet.

https://zonky.cz/pojisteni/

Já myslím, že do těchto půjček by investoři neinvestovali téměř vůbec. Do každé půjčky vkládáte peníze s očekáváním návratnosti v určité době a míře, při možnosti změny splátek byste vůbec nevěděl, co Vás ze strany klienta může čekat.

Moc děkuji za tento názor, výše splátky však zůstává stabilní (vyjma poslední splátky), s možností odkladu při pojištění za daných podmínek.

Mějte krásné odpoledne,

Zebra-Iva

2 Likes