Výkonnost portfolia a nové ratingy

Hezký den, @Fessy a @JiriMacek,

je to jak píše Fessy, vyděláno je od začátku investování, jinak všechna čísla na stránce Aktivní investice jsou skutečně jen z aktivních investic - číslo vyděláno máte stejné jako v Celková čísla, jak si vedu.

Zebra-Iva

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat k naší novince výkonnosti portfolia. Někde jsem četl že půjčky které vlastním kratší dobu než dva roky mají vyšší riziko nesplácení a problémů a tudíž mám i nižší procento výkonnosti, je to pravda ? Jde mi hlavně o to že jsem klesl z 8% na 3 %, je tedy možné čistě teoreticky pokud bych nekupoval nové investice tak mi díky starším bude procento výkonnosti růst ? Celkově mi tento výpočet přijde zvláštní. Jelikož z investovaných 25k kč bych měl mít úrok 8,5k a to investuji do kratších půjček takže bych očekával mnohem víc než 3% spíš mám pocit že se jedná o spekulace zonky a to číslo je hodně zkreslené.

1 Like

Dobrý den, @danny14714danny,

řešíte zde v podstatě dvě různé věci - jedna je skutečnost, že krátkodobější půjčky jsou více rizikové a druhý je fakt, že Vám klesla výkonnost. Ale to spolu nemusí nutně souviset. Že je půjčka nejrizikovější během prvních dvou let splácení je statistická skutečnost, pokud tedy investujete do krátkodobých půjček, toto riziko podstupujete častěji. Ale nutně to neznamená, že se půjčka do problému se splácením dostane. Obecně se dá říci, že výkon hodně klesl u investorů, co neinvestují stejně velké částky a do defaultu se dostala půjčka, která má větší váhu, co prodávali na sekundárním tržišti, co investují do vyšších úroku, které jsou volatilnější a proto je možná větší odchylka. Výkonnost reálně zobrazuje aktuální výkon, počítá s doplacenými půjčkami a pracuje s očekávanými ztrátami - tím jediným, co z hlediska budoucnosti vstupuje do výpočtu, je ponížení zůstatkové jistiny u problémových půjček. Zde používáme koeficient, který plyne z našeho portfolia a historie našich půjček. Nejedná se tak o spekulace, ale naše data. Pokud chcete, můžeme se podívat, proč Vám výkon klesl.

Pěkný den

Zebra-Iva

Děkuji za odpověď, investuji vždy stejnou částku, tak předpokládám že mi výkon klesl kvůli půjčkám s vyšším ratingem a krátkodobým půjčkám. I když si myslím že u dlouhodobějších půjček je větší šance že se u dlužníka něco “zvoře” a přestane splácet, spíš mám pocit že zonky se snaží nalákat investory tam kam chce. Pokud se podívám každý měsíc na mé zhodnocení které mi chodí od vás do mailu, je tam i zhodnocení risku a procento půjček podle ratingu které se nedostaly nikdy nad 90 dní po splatnosti, tak podle toho čísla usuzuji že ani ty půjčky s nejvyšším ratingem na tom nejsou zas tak špatně abych měl výkonnost k dnešku už pouze 2,71%. Ve skupině na FB jsem viděl i investory kteří se dostali do mínusu, takže stále doufám že se jedná jen o chybu nebo přehnaně pesimistický výpočet.

Rádo se stalo. O chybu se nejedná a do mínusu se dostat neuváženým investováním a prodejem také dá, je to riziko, které jako investor podstupujete. O špatný výpočet se nejedná, ale je pravda, že v nápočtu jsme přísní - nicméně pokud se klient rozplatí, výkon se zvedne. Při výpočtu vycházíme z našeho portfolia, nesnažíme se investory vmanévrovat tak, kam chceme, to je statistika a ne dojem. Druhá věc je ta, že očekávané rizikové náklady jsou počítány na průměrné půjčky, které mají standardně delší dobu splatnosti. Pravděpodobnost selhání ale není po celou dobu života půjčky stejná. Nejvyšší je na začátku a následně klesá po cca 2 letech splácení.

Pěkné odpoledne, Zebra-Iva

1 Like

@Zebra-Iva abych si s Vami nepsal jen pres mail… Kolacovy graf mi prijde lepsi, ale je pravda kdo umi pocitat, a to by meli umet vsichni investori, tak si to muze secist… Ma investorska strategie se vyviji a upravuje. Vzhledem k tomu, ze mam za sebou pres 2000 investic, dokazu z tech dat jiz neco malo vycist a castecne pracovat s pravepodobnosti… Zajimavejsi je proto udaj aktualniho vynosu nez nejaka vykonnost. V momente kdy prestanu investovat me spis bude zajimat opet aktualni vynos (podivam se jaky mam aktualni vynos ted a pred mesicem a vidim, co se kde nepovedlo) a pro pripadny exit prodejnost portfolia, ktere zle prodat na sekundarnim trhu. “Z hlediska velkých dat - mají štěstí.” - ale o to jde kazdemu investorovi, najit ty spravne bezproblemove pucky… Jinak samozrejme vsechny vypocty musime brat orientacne, vetsinou to je presny soucet nepresnych cisel :wink: . Ano to vim, ze v exportu penezenky to je rozdelene a lze to spocitat ale kdyz drzite v ruce telefon, tak se to pocita blbe :wink: Me ted napadlo… Bylo by fajn, kdyz by v exportu investic byla videt moznost prodeje na sekundarnim trhu spolecne s castkou (ale to sem nepatri).

@miloslav.divis nemuzete napsat, ze aktualni vynos je zavadejici a nepravdivy. Aktualni vynos je spocitan k urcitemu datu a casu. To co platilo dnes nemusi platit samozrejme zitra, takze aktualni vynos, ktery byl tento mesic 20% muze pristi mesic smrsknout treba na 5%. Ale i tech 5% je dalsi mesic aktualni vynos. To, ze se aktualni vynos 5% priblizi k vykonnosti je jina pohadka. Bylo by to skvele, kdyz by se mohlo prodavat portfolio za aktualni vynos, ale dal bych tam podminku, ze kupujci musi podepsat, ze si je vedom toho, ze aktualni vynos je to nerealne maxim, ktere z 99,999999% nedostane (takze zakonite prodela).

@danny14714danny ted se divam na vas dotaz. Predpokladam, ze vasich 8% bylo vycteno z aktualniho vynosu a ty 3% z vykonnosti portfolia. Aktualni vynos je aktualni nikoli budouci. Ja pisu porad, ze tam meli nechat obe hodnoty a misto ocekavany vynos dat vykonnost portfolia. Pak jsou z toho lidi zmateni, jak lesni vcely…

@Zebra-Iva myslim si, ze uz na 8 mesicich pravdepodobnost selhani zacina docela klesat. Ale samozrejme 2 roky, jsou 2 roky… Co prosim u Zonky znamena pojem kratkodoba pucka, do kolika mesici je tak pujcka pocitana? Ja beru, ze ty pujcky napravo na 84 jsou vice rizikove nez ty same na treba 36 mesicu (bavime se o stejne castce pujcky).

Dobrý den,

souhlasím s tím, co píše @dytrych. Výkonnost portfolia je skvělá věc, je to nějaké číslo, kterému dle představování opravdu věříte. Ovšem dle mého nikdy reálně nezobrazí, jak na tom s aktivními investicemi doopravdy jsem a přijde mi, že se snažíte dotlačit investory ke konzervativnějším portfoliím, protože je o ně menší zájem “umělým” snižováním procentuálnímu výnosu v podobě výkonnosti portfolia.

Další věc, která mi přijde opravdu zvláštní je ta, že mi před pár chvílemi přišel od Vás email se shrnutím mého portfolia. Včera jsem se dostal na 50 aktivních investic (tedy v tuto chvíli splňuji podmínku pro výpočet výkonnosti + 90 dní) a píšete, že mám více investic, než většina investorů. Tím pádem mi z toho vychází jen to, že výkonnost portfolia se hodí pouze velkým investorům, kterých je menšina. Takže většině neposkytujete žádnou zpětnou vazbu ohledně toho, jak si vlastně vedou. Ano, chápu, že výkonnost je momentálně nejpřesnější, ale většina investorů nemá žádné číslo a investují vlastně “na slepo”.

@Zebra-Iva myslim si, ze uz na 8 mesicich pravdepodobnost selhani zacina docela klesat. Ale samozrejme 2 roky, jsou 2 roky… Co prosim u Zonky znamena pojem kratkodoba pucka, do kolika mesici je tak pujcka pocitana? Ja beru, ze ty pujcky napravo na 84 jsou vice rizikove nez ty same na treba 36 mesicu (bavime se o stejne castce pujcky).
[/quote]

Největší je riziko půjčky během prvního roku, poté dále riziko významněji klesá po druhém roce půjčky. Pojem krátkodobá půjčka je pak v tomto kontextu řekněme do dvou tří let, jinak v naší terminologii ho nenajdete, bavíme se obecně, když vezmeme, že nejdelší časový úsek půjčky je u nás 7 let. Naopak nejméně rizikové jsou ty půjčky, které jsou brané na delší dobu, pokud se máme bavit o statistice, samozřejmě vždy budou existovat výjimky. Berte to tak, že máme mimořádné splátky zdarma, je tedy spíše bezpečnější si vzít půjčku na delší dobu, kde máte menší splátky, ale víte, že mimořádné splátky jsou zdarma a proto si půjčku kdykoli v průběhu můžete zkrátit. Nejzodpovědnější lidé vždy myslí na zadní vrátka.

@Fessy výpočet výkonnosti portfolia, kde není alespoň 50 aktivních investic, je problematický ve volatilitě, mladé portfolio je velmi náchylné na sebemenší výkyvy, výpočet by neodpovídal realitě. Ano, je pravda, že do této doby investorům výkonnost nezobrazujeme, ale na druhou stranu je počet investic, kdy se dá uvažovat o bezpečném portfoliu, až při 122 investicích, pokud hovoříme o stejně vysokých částkách participací. Výkonnost se nehodí pouze velkých investorům, pro investici do 50 participací stačí 10 000 Kč.

Přeji hezký den, Zebra-Iva

Souhlasil bych, že to platilo v posledních pár letech, za které má Zonky data, kdy česká ekonomika poměrně rychle rostla, a tím se zvyšovaly i příjmy a schopnost splácet. Na druhou stranu, osobně neinvestuji do půjček nad čtyři roky, především kvůli nemožnosti předvídat ekonomický vývoj. Pokud by přišla větší krize, tak naopak dlouhodobé půjčky budou nejvíce rizikové, protože byly uzavřeny v době obecného optimismu ohledně budoucího vývoje. Pak se může stát, že ani na sekundárním trhu o takové půjčky nebude zájem, protože investoři nebudou brát nic u čeho zbývá splatit třeba více než rok. (Odhlížím od možnosti pojištění půjček, které může riziko dlouhodobějších půjček do nějaké míry vykompenzovat, i když i zde je otázka, jak se budou pojištěné půjčky chovat v případě větší krize - na to zatím nikdo nemá data.)

Pokud se pletu, tak mě prosím Ivo opravte :slight_smile:

Hezký den, @Strycek,

promiňte za pozdní odpověď. Ze začátku jsme neměli vlastní data, vycházeli jsme tak z dat ze skupiny PPF, která sama finanční krizi ustála. Toto je zkušenost napříč půjčkami obecně, nejen u Zonky. Samozřejmě se dá větší volatilita předpokládat u vyšších ratingů, ale pokud máte portfolio diverzifikované, menší finanční krizi ustojí, jak píšeme v každém rozboru portfolia :slight_smile: Chápu Vaše obavy, ale jsou v rozporu nejen s našimi daty, ale i s daty celé skupiny, která za sebou již finanční krize má. Nicméně jak už jsem zmínila a co píšeme, na druhou stranu sami uvádíme, že stabilní portfolio má přežít v pořádku menší krizi, u té větší Vám nezajistí nikdo nic. Ale zase ještě na další stranu, krize tady už měla dávno být :slight_smile:

Krásné odpoledne, Zebra-Iva

1 Like

Chtěl bych se zeptat, zda je správně jedna věc, která mi nedává úplně logiku: jedna moje půjčka byla zesplatněna (klient zemřel) a poté mi bylo oznámeno, že je navždy ztracena, protože v dědickém řízení ji nebylo možné uspokojit. Nyní se mi tato nesplacená částka zobrazuje v přehledu výnosů v kolonce “Úplně ztraceno”, což je o.k., ale zároveň ji stále vidím v přehledu půjček po splatnosti, čemuž úplně nerozumím. To tam bude po splatnosti až do úplného konce původního období půjčky? Docela mě to mate, když se dívám, kolik Kč je v půjčkách po splatnosti a stále tam visí tato celkem velká již odepsaná částka, se kterou jsem se už smířil :wink:

@kenji na toto u nás panují odlišné názory, pole ztraceno je totiž podřazené poli po splatnosti. Já osobně Vás chápu, na druhou stranu je to stále položka po splatnosti. Všem změnám každopádně konec není a plánujeme úplně nový dashboard, který by měl být čistší a daleko přehlednější a na němž stále pracujeme :slight_smile:

Mějte krásný den, Zebra-Iva

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jakým způsobem se projeví ve výnosnosti portfolia respektive ve výpočtu položky Vyděláno prodej participace na sekundárním trhu se slevou. Pokud prodám participaci se slevou, dojde k poklesu položky Příjmy z úroků, nebo k nárůstu položky Poplatky, nebo se prodejní sleva do položky Vyděláno neprojeví? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, @Jan12, děkuji za dobrý dotaz.

Tímto tématem jsme se na Foru již zabývali. Dovolte, abych Vás odkázala na vlákno zde. Pokud budete mít doplňující otázky, ráda Vám vše zodpovím.

V současné době již pracujeme na tom, jak tyto slevy v profilu co nejlépe zobrazit.

Krásný den

Dominika