Vylepšené sekundární tržiště 3.0

@SAURON krásný páteční den,

hlásím se s odpověďmi a moc se omlouvám, že to trvalo poněkud déle :slight_smile:

Co se týká slev na sekundárním tržišti, nákupu, prodeje, tak se vše realizuje pouze na úrovni peněženky. Položka Vyděláno tak neobsahuje případné výdělky navíc, pokud koupíte půjčku se slevou a klient ji celou doplatí. Stejně tak se na úrovni pole Vyděláno nerealizuje ztráta, pokud prodáte půjčku se slevou. Pole Vyděláno zobrazuje tak skutečně úroky + pokuty - poplatky za investování a poplatky za prodej (1,5 %ze zbývající jistiny u participací do 12 měsíců od držení, nikoli prodej se slevou).

Pole Vyděláno nechceme “zkreslovat” výsledky nákupu či prodeje půjček slevou na Sekundárním tržišti. Do budoucna bychom chtěli tyto případné bonusové zisky, či vědomě realizované ztráty, zobrazit někde mimo. Do pole ztraceno se tak také tato ztráta nepropisuje.

Z Vašeho příkladu - pokud nakoupíte participaci ve slevě za 5000 Kč, přičemž zbývající jistina je 10 000 Kč, v Aktuálně investováno uvidíte 10 000 Kč.

Jelikož se délka splácení nezmění a klient, co si půjčku vzal, bude platit přesně podle předpisu, tak mi v první splátce přijde úrok z 10 tisíc korun za jeden měsíc a přijde i jistina. Jistina bude vzhledem k nákupu participace za polovinu dvojnásobná a tedy by mě zajímalo, zda se to započítá jako předčasná splátka do jistiny (což by dle mě nemělo) a nebo se započítá do položky vyděláno , ikdyž to v žádném případě není úrok.text kurzívou

Nezapočítává se to jako předčasná splátka, ani do pole Vyděláno. Klient jen jede dle svého splátkového kalendáře. Sleva se realizuje jen na úrovni peněženky, do všech ostatních statistik se propisuje výše zbývající jistiny. Stejně tak hradíte poplatek ze zbývající jistiny, nikoli z částky, za kterou jste participaci nakoupil.

Co ale ovlivní pozitivně Výkonnost portfolia, je skutečnost, kdy je půjčka se slevou řádně splacena - pak se výkonnost zvedne, protože máte v podstatě jako premium doplacenou větší částku, než kterou jste do nákupu vložil.

Jiná pole tak v tuto chvíli slevy neovlivňují.

Mějte krásný víkend.

Zebra-Iva

3 Likes