Výkonnost portfolia

Dobrý den,

v přehledu investora je k dispozici výkonnost portfolia, která se skládá z příjmů z úroků a pokut. Nikde ale nevidím přehled příjmů z jistin a obávám se, že v zobrazeném procentu výkonnosti se s ním ani nekalkuluje.

Intenzivně nakupuji participace po splatnosti na sekundárním, které jsou samozřejmě se slevou. Některé dokonce kolem 65%. Dalším příjmem je tak pro mě kromě zbývajícího úroku jistina zaplacená nad rámec kupní ceny. Např. jsem teď zakoupil půjčku po splatnosti se slevou za 100 Kč a klient ji druhý den celou předčasně splatil. Zbývající jistina byla 140 Kč. Můj příjem tak byl 40 Kč.

Jsou příjmy z jistin započítány v procentuální výkkonosti portfolia?
Pokud ano, projeví se když klient půjčku předčasně splatí?
Pokud ano, projeví se, když klient celou půjčku splatí dle splátkového kalendáře až do konce?
Pokud ano, projeví se, když půjčku prodám na sekundárním trhu po pár týdnech s 0% slevou a taktéž vydělám oněch 40 Kč?

Děkuji.

JP

2 Likes

Dobrý den, @KKubAA,

výpočet výkonnosti, najdete na našem webu v častých dotazech zde: https://zonky.cz/otazky-a-odpovedi-investor/#jak-pocitame-vykonnost-portfolia, kde můžete vidět, že splátky (jistina + úroky), se do výkonnosti počítají. Pokud klient předčasně splatí svou půjčku, výkonnost portfolia vám vzroste. Stejně tak je výkonnost pozitivně ovlivňována v případech, kdy klient hradí podle splátkového kalendáře.

V případě, že půjčku, podle Vašeho příkladu, prodáte s 0% slevou, výkonnost se také zvedne a to platí i v případech, kdy je půjčka, kterou jste nakoupil se slevou, řádně splacena.

Hezký den,
Dominika

A nebyl nahodou ten dotaz o tom jestli a pripadne jak se zapocita vynos z participaci nakoupenych se slevou na sekundarnim trhu?

Ja mel takovy jeden hezky pribeh, kdy jsem nakoupil za 15 Kc, sleva 5 Kc, zaplaceno druhy den.

Tj. v tomto pripade vydelano 33% behem jednoho dne.

Je tohle nejak zohledneno pri vypoctu vykonnosti portfolia?

Lukas

Zdravím.
Toto jsem řešil už hodně dávno, můžete si počíst:

1 Like

Tohle je asi v poradku, jen ta otazka znela, jestli se do vykonnosti zapocita i vynos z pujcek, ktere byly nakoupeny se slevou a nakonec v poradku zaplaceny.
Tj. urok + rozdil mezi nakupni cenou a skutecnou jistinou.
Je jasne, ze to zapocteno neni, ale at se k tomu Zonky vyjadri.

Lukas

Pokud si vlákno pročtete C E L É , odpověd naleznete. Není to jen citace, je to odkaz na vlákno, kde jsem to osobně 2 měsíce řešil.

Dobrý den, @LMatejov,

odpověď na Vaši otázku naleznete v poslední větě mého včerejšího příspěvku a bylo to i probíráno ve vláknu, které zde zmiňoval Sauron. Pokud nakoupíte na sekundárním trhu půjčku se slevou a ta je poté řádně splacena, tak to výkonnost pozitivně ovlivní.

Dominika