Změny na sekundárním trhu - aneb zrychlete i pro investory

Rozhýbejte sekundární trh. Jak bych si to představoval?

  1. Umožněte prodávat libovolné participace, případně pro přehlednost aktuálně neproblémové participace (v minulosti mohly být).
  2. Zruště absolutně nesmyslný až absurdní poplatek za prodej na sekundáru. Vždyť je to jen změna v databázi. ID jednoho uživatele se změní na jiné ID. Nic vás to nestojí, o nic nepřicházíte, poplatky Vám pořád běží.

Uvidíte, jak se vše na Zonky zrychlý a že změny, které jste oznamovali pod “zrychlováním zonky”, jsou vlastně zbytečné. Samozřejmě nemluvím o využívání nějaké normálně fungující banky, nikoliv jen PPF - to naprosto chápu.

A co se vlastně změní?
Dnes je největší poptávka po krátkodobých participacích, ty jsou často na nižší částky a tudíž rychle pryč. Pokud bych mohl libovolnou participaci prodat kdykoliv (bez poplatku), tak koupím cokoliv a nebudu čekat jen na vše, co je <12M. Koupím participaci kdekoliv, nebudu se s nikým přetahovat o to, být první. Koupím, budu jí držet jak dlouho chci a poté jí zase prodám dalšímu. Po 2 měsících, po roce, kdykoliv.
Další investor se jí nebude bát koupit, jelikož ho nezajímá v tu dobu délka splatnosti, může totiž jí zase kdykoliv prodat.
Uvidíte, jak se to celé rozhýbe. Peníze jsou, ale moc se mi nechce (a věřím, že nejsem sám) investovat do participací s úrokem 3,79 % (po odečtení poplatku) a rizikem na 72 měsíců, když úroky nyní stoupají. Na spořáku bez výpovědní lhůty mám dnes 1,5 % s okamžitou dostupností peněz a bez limitu objemu peněz, nebo s termíňákem 2 roky za 1,9 %. A nejspíše to dále poroste, opět ČNB chystá zvýšení úrokových sazeb a bez jakéhokoliv rizika.
Tohle je za mě směr, který investory potěší. Poté ty neustálé debaty, zda roboty ano či roboty ne, vytváření rezervačního systému a podobně, budou naprosto zbytečné. Koupím, držím, prodávám. Kdy chci, jak chci (a to ani neřeším, že bych si mohl i sám říct, za kolik chci prodat, např. u problémových - pojďme zatím na to postupně, od základů…).

:wink:

6 Likes

Dobrý den, Heroutíku!

Díky za příspěvek. Rozhodně máme v plánu rozšíření sekundárního trhu, jen jsme se k tomu zatím nedostali. To je značně zkrácená odpověď.

Nyní to trochu rozvedu, na co vše musíme hledět. Základní je třeba to, že je opravdu statisticky rozdíl v tom, jestli klient někdy po splatnosti byl, nebo nebyl a to i když jde o víkend. I když teď klient nic nedluží, tak přece jen to znamená o něco větší riziko. Takže nemůžeme jen tak smíchat půjčky, které byly vždy řádně splácené s těmi, kde tu a tam splátka dorazí později. Musíme udělat poměrně komplexní změny, které umožní zobrazit historii splácení, jinou prodejní cenu a třeba i právě změněné riziko. Rozhodně nejde o malý projekt. Proto musíme najít prostor, kdy se k tomu dostaneme. Každopádně souhlasíme s tím, že je to třeba udělat i s tím, jaký to bude mít dopad.

Na druhou stranu nejde souhlasit s tím, že změny související se zrychlením jsou zbytečné. Jsou nezbytné pro to, abychom byli konkurenceschopní. Díky tomu mají investoři do čeho investovat. To je dle nás základním kamenem a bez toho rozšiřovat sekundární trh není koncepční.

Hezký den

Iva

1 Like

V první fázi by se toto dalo udělat relativně snadno tím, že by Zonky natvrdo určovalo prodejní cenu (takže by započetlo zvýšenou rizikovost půjčky). To by alespoň umožnilo uživatelům kompletně opustit platformu a zbavit se daňové zátěže atd. A mimo jiné by jim to v portfoliu nenechávalo problematické a zesplatněné půjčky, což zbytečně způsobuje frustraci a riziko, že budou všude chodit a ukazovat dashboard, jaká je to na Zonky tragédie.
S nesmyslností poplatku souhlasím. Bez poplatků by to umožňovalo také lépe balancovat portfolio a mimo jiné by to zvýšilo počet půjček ke koupi na platformě. Vzhledem k tomu, že nelze prodávat s přirážkou, tak je zbytečné se obavát spekulací.

2 Likes

S poplatkem za prodej na sekundarnim trhu take souhlasim a zrusil bych ho. Udelejte take neco pro investory!

3 Likes

V první řadě omezená likvidita (nelze prodávat problematické s diskontem) a ve druhé řadě poplatek jsou faktory, které mě odrazují od dlouhodobějších investic na Zonky.

2 Likes

Hezký den,

přináším Vám dobrou zprávu, byť ne zatím s konkrétním datem, ale na sekundárním tržišti chystáme větší úpravy a věřím, že investory tyto kroky potěší :slight_smile:

Krásný pondělní den,

Zebra-Iva

1 Like

Tak zrušení poplatku po dvanácti měsících držení investice potěší, ale řeší mi to ten menší problém. Doufám, že je to jen začátek změn, které pomohou k většímu zájmu o dlouhodobější půjčky.

Hezký den, @v6ak,

více k tomu nyní zatím říci nemůžeme, ale věřím, že budete spokojený.

Zebra-Iva

Mam dotaz k sekundaru a nechci zakladat nove tema. Pokousel jsem se na sekundarnim trhu koupit pujcku, ve ktere mam jiz investovano a kupodivu mi to system nedovolil (viz screenshot). Proc? Nemohl by system jen upozornit, ze uz jsem v pujcce “namocen”, a nechat me rozhodnout, jestli chci vic?

Hezký den, @Jumphy,

psala jsem kolegům, zda na sekundární trh nepřipojíme již na seznam dostupných půjček, že v půjčce již máte zainvestováno a tedy nejde participaci koupit, aby to bylo zřejmé na první pohled a ne až po rozkliknutí detailu.

Technicky není možné do takových půjček investovat, je to skutečně velký problém a bylo by to příliš složité a nákladné na úpravu.

Je mi líto, investovat do již zainvestovaných půjček podruhé nelze, ale zamyslíme se nad tím, jak to dát najevo na první zdání.

Mějte krásný den, Zebra-Iva

Dekuju za odpoved. Ja tusil, ze tam bude nejaky technicky problem na pozadi a ze to bude slozite. Nicmene co oci nevidi, to srdce neboli, takze kdyz se mi nebudou zobrazovat, tak to nebudu resit. Je to podobny filtr jako je v Nových půjčkách, nezobrazuj mi ty, do kterých jsem již investoval.
Zneužiju tuto konverzaci jeste k jednomu divokemu napadu :slight_smile: V Rezervacich jsem si docela zvyknul na 2 ruzne akce “Odmítnout” a “přijmout” (ano kazdou mate s jinak velkym pismenkem :slight_smile: a vlastne by se mi desne libilo, kdybych mel stejne moznosti i u novych a “Odmítnutím” se mi pujcka skryla a uz bych se s ni nemusel zabyvat, ono jich totiz zacina byt docela dost a ja si je jednou projdu, rozhodnu se, ze je nechci, ale pri pristim pruchodu se musim rozhodovat znovu i na tech, ktere uz jsem videl.

Jumphy my děkujeme, kolegům jsem podnět předala, jak sám říkáte, co oči nevidí, to srdce nebolí a filtr na primárním tržišti máme, jen nevím, zda to půjde nějak rychleji protlačit. Každopádně o tom víme :slight_smile:

Odmítnou a přijmout jsem poslala na UX, to jsme nějak přehlédli, oprava tohoto detailu snad půjde rychle.

A konečně Váš třetí podnět, máme na to čím dál více požadavků, ale vzhledem ke spoustě novinek, které chystáme, také nedokáži říci, zda by šlo takto primární tržiště nějak neinvazivně upravit.

Každopádně na odpověď budu myslet :slight_smile:

Zebra-Iva

Tak se moc omlouvám a připadám si nemístně :slight_smile: Ve filtrech na Sekundárním trhu si také můžete zaškrtnout, že chcete zobrazit jen půjčky, do kterých chcete investovat…:slight_smile:

Zebra-Iva

1 Like

Zebro-Ivo DEKUJI :slight_smile: holt nemuzeme vzdycky vedet vsechno a dokazu si predstavit, jak si to ten kolega, ktery Vam rikal, ze tam filtrace už je “užil” :slight_smile: (Cas od casu je treba udelat vyvojarum radost, i kdyz za cenu toho, ze se trochu ztrapnime, ze jo?)
P.S. Moc se mi libilo, jak jste z me odpovedi vydestilovala vsechny podnety, ktere tam byly. Cekal jsem, ze si vezmete jenom ten jeden hlavni. Jsem hnidopych a posilam sve pripominky na ruzne produkty, ktere pouzivam, ale musim rict, ze Vase komunikace na podnety uzivatelu je zatim nejlepsi, co jsem zazil.

1 Like

Jumphy já moc děkuji, to byla krásná pochvala před večerem :slight_smile: Jak píšete, občas za cenu vlastní neznalosti někoho jiného alespoň potěší :slight_smile:

A co se grafů týká, podnět také budu předávat, jen nám teď vše trochu hoří, ve víru následujících změn je to poněkud hektické období.

Ze vše moc děkuji a piště s chutí dál :slight_smile:

Zebra-Iva

@Zebra-Iva Dobrý den, stále platí, že nemůžete sdělit více informací o plánovaném zrušení poplatku za prodej na sekundárním trhu? :slight_smile:

Zdá se mi, že aktivita na sekundárním trhu od oznámení změn poněkud uvadla, asi nejeden investor váhá s prodejem. Změnu vítám, ale rád bych měl více informací o načasování, pro řízení likvidity na mém účtu. Díky!

Hezký den, @Strycek,

můžu, přijde to velmi, velmi, velmi brzy…:slight_smile: Poplatek se zruší při prodeji participace, kterou investor drží déle jak 12 měsíců. Participaci tak přímo Vy musíte mít déle než 12 měsíců.

Zebra-Iva

@Zebra-Iva Díky za odpověď, Vy nás tedy napínáte… :wink: Tak se začínám těšit :slight_smile:

1 Like

@Zebra-Iva Díky za spuštění, prodej na sekundárním trhu je bez problémů, při nakupování se mi občas stává, že mi aplikace hlásí chybu (i když půjčka je stále dostupná), ale to je předpokládám tím, že je o nákupy na sekundárním trhu velký zájem.

Oceňuji i to, že informace o tom, které půjčky lze prodat bez poplatku, jsou přehledně dostupné na webu v seznamu mých investic.

@Strycek ještě to oficiálně ven nešlo, ale už to zkrátka funguje a jsem ráda, že dobře :slight_smile: Nechtěla jsem informaci dávat zatím ven, protože ještě není prodej zdarma možný na všech zařízeních, v tuto chvíli je to ve 100 % pouze na webu. A v aplikaci to bude možné příští týden.

Já ale upřímně doufám, že to k hromadnému prodeji na sekundárním trhu nepovede! :slight_smile:

Mějte krásný den, Zebra-Iva

1 Like