Zonky daně 2019

§ 10 zákona č. 586/1992 odstavec cislo 4. Jelikoz je to tam formulovane nedbale, protoze s participacemi nikdo v dobe tvorby zakona nepocital, vydalo GFR toto stanovisko:

Příjem z Participací, za předpokladu, že se nejedná o příjmy z podnikání, je příjmem zdaňovaným dle § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění (dále „ZDP“). Základem daně (dílčím základem daně) je dle § 10 odst. 4 ZDP příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení, v případě Investora tedy příjem obdržený v daném zdaňovacím období z Participace snížený o částku poskytnutých prostředků na danou Participaci a související poplatek, a to pouze do výše, která ještě nebyla v předchozích zdaňovacích obdobích uplatněna.

1 Like

Standik.sulli,ty můžeš být v klidu,pokud máš zainvestováno jen pár stovek. Povinost podat daňové přiznání vzniká až tehdy,pokud částka která se ti v souhrnu vrátí za loňský rok přesáhne 6000Kč.

Přesně to také v exportu ze Zonky je - příjmy a výdaje za minulý rok a pak ještě to samé za roky před tím. Je připojen i detailní přehled jednotlivých participací, ale ten jsem do DP nedával a nikdo s tím problém neměl :wink:

Do přiznání to musíš uvést už pokud máš PŘÍJMY větší než 6k. To, že je daňová povinnost nulová není rozhodující. Bohužel. Je nutné postupovat podle zákonů a né selského rozumu :frowning:

Vážený pane, uplatňování ztráty po dobu pěti let se týká ztráty, kterou Vám Finanční úřad vyměří. Pokud výdaje na nákup participací překročí jejich příjmy, do daňového přiznání uvedete výdaje do výše příjmů, daňový základ bude tedy nula, žádná ztráta Vám vyměřena ze strany Finančního úřadu nebude . Tak co chcete uplatňovat? Ne ztrátu, ale výdaje. Výdaje, které jste neuplatnil v daném roce, uplatníte v následujících obdobích, až budete mít příjmy z participací vyšší než výdaje Kdy to bude, záleží na aktivitě investora. Pletete si pojmy, stačí si přečíst vlákno, v minulém příspěvku jsem se již této problematice věnoval.
Co se týká výběru “paragrafu” podle kterého bude investor příjmy zdaňovat, tak je musí samozřejmě zařadit podle jejich podstaty. Nemůže si tedy vybírat, jestli §8 nebo §10. To by potom mohl někdo tvrdit, že je na investování závislý, a že si vybírá danění podle §6 (příjmy ze závislé činnosti).

5 Likes

Dobrý den, za rok 2018 jsem nedanil jelikož jsem měl přijmy pod 6000 Kč.
Co mohu uplatnit do přiznání 2019 za rok 2018? výdaje mínus příjmy nebo jen výdaje?

1 Like

Dobrý den,

je normální, že mám v tabulce v excelu od zonky samé nuly? Příjmy, výdaje, investice, poplatky. Všude mám 0 kč. Děkuji za odpověď

Je nutno v Excelu v horní liště povolit obsah

1 Like

Prosím Vás, já tomu nějak nerozumím… Vždyť se daní pouze zisk, a tím je úrok, který je očištěn o poplatky, a tuto částku bychom měli dát do daní. Proč bychom tedy měli kalkulovat s financemi, které jsme do investování vložili ze své kapsy a odečíst od toho příjem jistiny, který přišel? Jistina se přeci vůbec nedaní. V tabulce není sloupec na přijaté úroky a součet úroků, které by se měly přiznat v dani. Je hezké, že mám příjem, ale jde o příjem z peněz, které jsem si někam uložil a jde o mé peníze. Přeci je tedy nebudu danit, ne? To pak stejným způsobem mohu dát do daní třeba peníze, které jsem si z ING konta při investování převedl pak na svůj osobní účet, a celou částku zdanil? Co je to za pitomost? Vůbec tomu nerozumím, anebo v přehledu skutečně chybí příjem z úroků? Jistina, ač je investovaná nebo již vrácená, nepodléhá daním… Místo tohoto přehledu bychom měli dostat přehled o získaných úrocích a zaplaceném poplatku na Zonky, to od sebe odečíst a tuto částku dát do daňového přiznání. To jako když se stane, že třeba příští rok nebudu investovat ani korunu, budu jen čekat, aby se mi peníze vrátily zpět, tak mi přijde např. 20 tisíc a já tuto částku vezmu a celou zdaním, protože nebudu mít žádné investice na odečtení, nebo co? Tohle je vážně trochu mimo mísu. Já mám za těch 5 let nebo kolik čistý příjem 3.500,- Kč na úrocích, takže to asi vůbec řešit nebudu.

1 Like

Děkuji. Tohle mě mohlo taky napadnout :smiley:

Zkusím to vysvětlit trochu zjednodušeně. Začal jsi dejme tomu v roce 2019, zainvestováno za rok 2019 30000Kč + poplatky 500Kč = náklady 30500Kč. Zpět se vrátilo v roce 2019 7000Kč = příjmy. Takže do přiznání uvedeš příjmy 7000Kč k tomu uplatníš náklady 7000Kč a daň je 0 Kč. Zbytek ztěch 30500Kč - 7000Kč = 23500Kč si převedeš,jako neuplatněné náklady, do dalšího zdaňovacího období za rok 2020 kde k tomu přičteš zase častku kterou jsi proinvestoval v roce 2020 + poplatky,které zase uplatníš proti příjmům zarok 2020. Takto to děláš pořád dokola a neplatíš daně do té doby dokud tvé příjmy nepřesáhnou tvé náklady a pak už daň musíš zaplatit.

3 Likes

Pokračování diskuze z Zonky daně 2019:

Dobrý den, taky z toho nejsem moc chytrý, tak hledám doporučení. Z dostupných dokumentů jsem vyčetl, že musím podat daňové přiznání i když je daň 0. Příjmy včetně jistin mám větší než 6000.
Co mám dělat, když mi daňové přiznání dělá zaměstnavatel a já mu předal všechny podklady krom tohoto?
A co mám dělat když jsem nedanil v předchozím roce. Mám uvést částku i za minulý rok?
Díky nějaké daňové chytré hlavičce

Dobrý den,

Mám otázku ohledně daní, jelikož tomu stále moc nerozumím.

Mé výdaje do 31.12.2018 jsou cca 9 000 Kč a za rok 2019 400 Kč. V roce 2019 v investicích 0 Kč a v poplatcích 400 Kč. Příjmy za rok 7 300 Kč a v hodnotě celkem mi vychází mínusová hodnota.

Tyto údaje jsou pro to, že jsem již dále investovat nechtěl a nemělo to pro mě smysl. Musím tedy něco dávat do daňového přiznání, když jsem ve finále prodělal několik stovek a nevydělal nic? Jelikož v příjmech jsou pouze peníze, které jsem si vybral zpátky po prodání partipacií.

Moc děkuji za případné vysvětlení!

Dobrý den,

jsem student VŠ, to znamená, že nejsem nikde zaměstnaný. Na zonky jsem začal nedávno, takže mé výdaje jsou ve shrnutí 10 000 Kč a příjmy pouze 500 Kč. Chápu tedy správně že se mě daňové přiznání netýká, když jsem nepřekročil 6 000 Kč? Nebo když nejsem zaměstnaný musím podávat daňové přiznání i tak?

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud na svůj ŽL mám pouze činnosti, které jsou osvobozené od DPH, není tedy na mě vztahován obrat 1mil.Kč za 12 měsíců, tak úroky zde ze Zonky se stanu plátcem?
Děkuji moc za odpověď

děkuji moc za vysvětlení - již jsem to konzultoval se svým účetním a říkal totéž :slight_smile:

Dobrý den, potřebuji poradit pokud nejsem OSVČ ale student střední školy bez nějaké výdělečně činnosti do 10 000 Kč nebo s 0 výdělkem, musím odevzdávat přiznání ?
Můj přijem ze zonky za rok není ani 400kč
Děkuji za rady

Dobrý den.

Sčítá se prodej podílových lisů z akciového fondu a příjmy ze Zonky participací?

Pro pochopení: Jde mi o to zda nemusím danit, protože jsem prodal fondy do 100 000 Kč a nebo zda musím danit, protože se přičítají i vrácené prostředky od Zonky, tedy bych byl již přes 100 000 Kč.

Děkuji za odpověď

Dobrý den, můžete mi prosím ještě upřesnit, zda, případně do jaké kolonky daňového přiznání se uvádějí ty tzv. neuplatněné náklady? Všude se dočítám, že si je “schovám” do dalších zdaňovacích období, ale nejsem si jistý, zda je někde v přiznání uvádět.
Předem děkuji!

Nikam se neuvádějí. Myšleno do formuláře daňového přiznání.

1 Like