Zonky podklady k daním 2018


#1

Hlavní věci, které je třeba vědět při podávání daňového přiznání:

Nejdříve jedno důležité upozornění. Tento souhrn jsme připravili ve spolupráci s odbornými poradci, ale je důležité vědět, že naše společnost Zonky, s.r.o., provozovatel Zonky, neposkytuje daňové a účetní poradenství. Níže uvedené informace jsou tedy pouze informativní a nezávazné. Proto vás prosíme, abyste se o daňových a účetních aspektech Participací poradili s odbornými poradci.

  1. Tento návod pro vás platí, pokud jste český daňový rezident a fyzická osoba - nepodnikatel. Pokud nejste občan (rezident) ČR nebo podnikáte, obraťte se prosím na vašeho daňového poradce, protože Zonky není schopen postihnout veškeré možnosti zdanění.
  2. Dle vyjádření Generálního finančního ředitelství příjem z Participací, za předpokladu, že se nejedná o příjmy z podnikání, podléhá zdanění jako ostatní příjmy podle § 10, Zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů. V souvislosti s tím vám může vzniknout povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmu.
  3. Kdy vaše příjmy z Participací podléhají zdanění? Zdanění příjmy podléhají v okamžiku, kdy součet vašich příchozích splátek z půjček bude větší než prostředky, které jste do nich v rámci Participací investovali (počáteční hodnota investice plus investorské poplatky).
  4. Daňové přiznání se obecně podává do 31. března. V případě, že daňové přiznání za vás podává daňový poradce, stačí jej podat do 30. června.

Podrobnější vysvětlení a vyjádření GFŘ

Dílčím základem daně podle § 10 ZDP je pro Investora příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení (sem patří vaše základní investice do půjček, investorský poplatek, který platíte službě Zonky i poplatek za prodej Participace na Sekundárním trhu).

Vyjádření Generálního finančního ředitelství k otázce způsobu zdanění fyzických osob z příjmů z Participací u společnosti Zonky s.r.o. (za předpokladu, že tyto příjmy nejsou příjmem z podnikání) je následující:

Příjem z Participací, za předpokladu, že se nejedná o příjmy z podnikání, je příjmem zdaňovaným dle § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění (dále „ZDP“). Základem daně (dílčím základem daně) je dle § 10 odst. 4 ZDP příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení, v případě Investora tedy příjem obdržený v daném zdaňovacím období z Participace snížený o částku poskytnutých prostředků na danou Participaci a související poplatek, a to pouze do výše, která ještě nebyla v předchozích zdaňovacích obdobích uplatněna. Jelikož jednotlivé Participace generují stejný druh příjmu, lze výdaje a příjmy vypočítané podle předchozí věty následně kompenzovat mezi participacemi v rámci jednoho zdaňovacího období. Jsou-li ve zdaňovacím období výdaje spojené s jednotlivým druhem příjmu vyšší než příjmy, k rozdílu se nepřihlíží.

Připravili jsme pro vás detaily jednotlivých kategorií investorů podle příjmu:

  1. Investor má příjem pouze ze závislé činnosti (je zaměstnanec) a jediný další příjem má z uskutečněných participací v Zonky.
  2. Investor je aktivní i na jiných platformách, nemá pouze závislou činnost, Zonky je pouze jeden ze způsobů investování.
  3. Investor je fyzická osoba – podnikatel a Zonky je další způsob jeho příjmů (Pokud jste podnikatel, obraťte se prosím především na vašeho daňového poradce, protože Zonky není schopen postihnout veškeré možnosti zdanění).

V případě investora č. 1 a 2 platí, že zaměstnanec, který má příjmy ze závislé činnosti (§ 6) pouze od jednoho nebo postupně od více plátců, nemá dle § 38g ZDP povinnost podat přiznání k dani z příjmů (bez možnosti požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně) pokud nemá příjmy z podnikání, z nájmu, z kapitálového majetku, či ostatní příjmy převyšující 6 000 Kč. Daňové přiznání je tedy nutné podávat až v případě příjmů převyšujících 6 000 Kč za rok.

Pro všechny 3 kategorie investorů obecně platí, že daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně přesáhly 15 000 Kč (ze všech činností) vyjma příjmů osvobozených a příjmů, z nichž je daň vybíraná srážkou (např. dohody).

Informace jsou zpracovány k 9. 1. 2019.

V tomto vláknu se nás ptejte, s čím bychom mohli poradit.

Pokud budeme moci, otázky rádi zodpovíme.

Zebra-Iva


#2

Díky za shrnutí, nicméně zatím pro mne na webu žádné podklady nejsou připravené. Kdy budou? :slight_smile:


#3

Dobrý den, @Tomme,

správný dotaz, omlouvám se, že jsem to nenapsala ihned :slight_smile:

Podklady k daním budou k dispozici nejpozději do konce ledna, za sebe i pro Vás ale doufám, že budou připravené dříve.

Krásný den, Zebra-Iva


#4

Ahoj Ivo a Ivo:)

Chtel bych o neco poprosit - v ramci toho, ze si musim delat sve dane sam - mohl bych poprosit o dve veci (modifikovat trosku vypis investic aka investice.xls)?

  1. Pridat krome sloupce datum pristi splatky i datum posledni splatky/prijmu z participace (tedy u splacenych posledni splatku, u prodanych datum prodeje na sekundaru)
  2. Ve vypisu pridat ID (cislo) smlouvy u kazde participace nebo do tech podkladu dani pridat ke kazde smlouve i ID pribehu

Pomohlo by mi to pri pocitani dani.
Diky.


#5

Ahoj Petře :slight_smile:

Kolegům jsme podnět na rozšíření exportu předávali a doufáme, že se tam některé položky přidají, jiné přejmenují, aby šlo lépe filtrovat.

Podklady k daním budeme dávat k dispozici nejpozději do konce tohoto týdne, ale úprava exportů v nejbližší době nebude :frowning: V exportu si lze u zaplacených půjček vyfiltrovat jednotlivé platby, ale je to filtrování na delší dobu.

Lepší zprávu v tuto chvíli ale nemám, omlouvám se.

Přeji krásný den,

Zebra-Iva


#6

Díky za odpověď.

Ono tyhle změny v exportu lze udělat i např. přiští měsíc - ono ty daně se budou dělat až do konce března.

Ano, loni jsem to dělal tak, že datum posledni splatky jsme dělal přes párování s pohybem peněženky a na podklad k daním pomocí jména klienta.

Jenže letos už někteří kujoni mají dvě půjčky a tak to půjde hůře:( Proto jsem tomu chtěl předejít. Taky mě překvapilo, že v jednom exportu jsou jiné IDečka než v jiném - nějaká jednotnost by se hodila.

I tak díky.


#7

Rádo se stalo a samozřejmě Vám rozumím a do března ještě čas já, to nám dává jistou míru nadějného optimismu :slight_smile:

Jinak bych ještě chtěla oznámit, že daně by již nyní měly být k dispozici v investorském profilu :slight_smile:

Zebra-Iva


#8

Dobrý den,
Jsem co se týče daní naprostý lajk a na zonkách jsem jen několik měsíců.
Za minulý rok mám příjmy nižší než výdaje, rozdíl dělá cca -5 600 Kč.
Chápu to dobře, že nebudu muset tím pádem nic danit?

Děkuji za odpověď.


#9

Dobrý den,
jen drobnost k exportu => doporučuji přejmenovat nejen název Excelu na aktuální rok, ale i daný list v něm. V současné době mi tam svítí “Zonky - 2017”. Je to trošku matoucí.


#10

Je mozne nekde nasdilet vzor DP2018 a popsat, ktore udaje se vpisuji do ktore kolonky? dekuji


#11

Hezký den, @grotesticka,

za to moc omlouváme, chybu napravíme, ale daně se skutečně týkají roku 2018, přísahám :slight_smile:

Děkujeme.

Zebra-Iva


#12

@PanVajicko a @hof dobrý den,

mrzí mě to a oběma se omlouvám, ale více, než je v textu uvedené, Vám sdělit nemůžeme. Nemáme licenci na daňové poradenství, veškeré informace z naší strany jsou tak pouze informativní, byť ověřené a vytvořené ve spolupráci s poradci.

Zebra-Iva


#13

Zdravím,
již jsem dříve psal, že mi tento přehled není celkem k ničemu. Jsem ve skupině 3 a uplatňuji při zdanění paušál. Nebylo by možné zadat, podobně jako máme třeba “Čísla jak si vedu” takovéto shrnutí za kalendářní rok?
Děkuji


#14

Celkem dobře je vše vysvětleno na tomto odkazu:


#15

díky, mrknu na to …


#16

PanVajicko
Podle mě si pletete příjmy a zisk.
Příjmy jsou všechny splátky které Vám za rok přišli, zisk je to kolik jste skutečně vydělal, ve vašem případě je zisk -5600. Pokud Váš příjem (nikoliv zisk) přesáhne 6000 kč, musíte podat daňové přiznání. Pokud Vám vyjde zisk záporný, tak ve výsledku vyjde daň 0, ale i přesto že nic nebudete platit musíte podat daňové přiznání (pokud příjmy přesáhly 6000)


#17

Limit příjmů 6000 Kč pro nutnost podat daňové přiznání se vztahuje na všechny příjmy (zaměstnavatel, zonky, …) v součtu? To znamená, že pokud pracuju a podávám daňové přiznání, musím příjmy ze Zonky uvést a zdanit nebo se jedná o limit jen v Zonky a tak do daňového přiznání, které stejně podávám a pokud mám příjem v Zonky do 6000, nemusím tento příjem uvádět? Děkuji za radu.


#18

Ahoj,
jsem zamestnanec, k tomu mam zivnost a ted mi do danoveho priznani pribude i Zonky. Opakovane jsem si cetl vyjadreni GFR i dalsi informace, ale muj strojarsky mozek neni schopen tuto sifru rozkodovat. Proste netusim, jak podle tohoto vyjadreni Zonky danit. Mam tedy v planu secist z exportu penezenky vsechny uroky a tuto castku zdanit. Jak moc je to spatne?
Tom


#19

Dobrý den,
jsem student a do poloviny roku jsem pracoval na DPČ, daň. přiznání budu podávat tedy sám. Mé příjmy ze zonky jsou 4900(menší než 6000), jsem tedy povinnen přidat do daň. přiznání i příjmy ze zonky(když už ho podávám)?

Děkuji za odpověď.


#20

Hezké pondělní dopoledne všem,

já se velmi omlouvám, ale vyjádření výše uvedené nemohu z naší strany více rozebírat a dávat rady nad rámec textu, protože jako Zonky skutečně nemáme licenci na daňové poradenství a pokud bych zde něco řekla nedostatečně a dostala Vás tak do potíží, mohl by to pro nás tak být veliký problém :frowning: Pokud si nevíte rady, výše uvedený návod Vám k tomu také může pomoci, obraťte se, prosím, na daňového poradce či se poraďte s účetním. Vážně mě to mrzí, ale více k daním, co se danění týká, nemohu z naší strany poradit.

Zebra-Iva