Zonky podklady k daním 2020

Hezký den všem,

zde se můžete ptát ostatních investorů na to, co Vás ohledně daní zajímá.

Vyjádření k daním:

V roce 2017 došlo na základě vyjádření GFŘ ke změně při danění vašich příjmů ze
Zonky. Nyní můžete kombinovat příjmy a výdaje z investic na Zonky. Soubor, který si
můžete stáhnout níže, jsme upravili tak, aby reflektoval tuto změnu.
Hlavní věci, které je třeba vědět při podávání daňového přiznání
Nejdříve jedno důležité upozornění. Tento souhrn jsme připravili ve spolupráci s
odbornými poradci, ale je důležité vědět, že naše společnost Benxy s.r.o.,
provozovatel Zonky, neposkytuje daňové a účetní poradenství. Níže uvedené
informace jsou tedy pouze informativní a nezávazné. Proto vás prosíme, abyste se o
daňových a účetních aspektech Participací poradili s odbornými poradci.

  1. Tento návod pro vás platí, pokud jste český daňový rezident a fyzická osoba —
    nepodnikatel. Pokud nejste rezident ČR nebo podnikáte, obraťte se prosím na
    vašeho daňového poradce, protože Zonky není schopno postihnout veškeré
    možnosti zdanění.
  2. Dle vyjádření Generálního finančního ředitelství příjem z Participací, za
    předpokladu, že se nejedná o příjmy z podnikání, podléhá zdanění jako ostatní
    příjmy podle § 10, Zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů. V souvislosti s
    tím vám může vzniknout povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmu.
  3. Kdy vaše příjmy z Participací podléhají zdanění? Zdanění příjmy podléhají v
    okamžiku, kdy součet vašich příchozích splátek z půjček bude větší než
    prostředky, které jste do nich v rámci Participací investovali (počáteční
    hodnota investice plus investorské poplatky).
  4. Daňové přiznání se obecně podává do 1. dubna následujícího roku.
    Podáváte-li daňové přiznání elektronicky, lhůta pro jeho podání je nově
    prodloužena do 1. května. V případě, že daňové přiznání za vás podává
    daňový poradce, stačí jej podat do 1. července.

Podrobnější vysvětlení:

Dílčím základem daně podle § 10 ZDP je pro Investora příjem snížený o výdaje
prokazatelně vynaložené na jeho dosažení (sem patří vaše základní investice do
půjček, investorský poplatek, který platíte službě Zonky i poplatek za prodej
Participace na Sekundárním trhu).

Vyjádření Generálního finančního ředitelství k otázce způsobu zdanění fyzických
osob z příjmů z Participací u společnosti Benxy s.r.o., poskytovatele služby Zonky (za
předpokladu, že tyto příjmy nejsou příjmem z podnikání) je následující:

Příjem z Participací, za předpokladu, že se nejedná o příjmy z podnikání, je příjmem
zdaňovaným dle § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění (dále
„ZDP“). Základem daně (dílčím základem daně) je dle § 10 odst. 4 ZDP příjem snížený
o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení, v případě Investora tedy příjem
obdržený v daném zdaňovacím období z Participace snížený o částku poskytnutých
prostředků na danou Participaci a související poplatek, a to pouze do výše, která ještě
nebyla v předchozích zdaňovacích obdobích uplatněna. Jelikož jednotlivé Participace
generují stejný druh příjmu, lze výdaje a příjmy vypočítané podle předchozí věty
následně kompenzovat mezi participacemi v rámci jednoho zdaňovacího období.
Jsou-li ve zdaňovacím období výdaje spojené s jednotlivým druhem příjmu vyšší než
příjmy, k rozdílu se nepřihlíží.

Kdy výnosy z produktu Rentiér nepodléhají zdanění/kdy nemáte povinnost podat
daňové přiznání?

Aby vaše investice nepodléhala u produktu Zonky Rentiér zdanění, musí být splněny
všechny níže uvedené podmínky zároveň:

  1. Máte pouze jedno zaměstnání nebo více zaměstnání postupně za sebou
    (nikoli zároveň), kde váš příjem nepřesahuje 48násobek průměrné mzdy (za
    rok 2020 šlo o částku 1 672 080 Kč).
  2. Nemáte žádný další investiční produkt (podílové fondy vlastněné 3 roky a více,
    akcie ani spořicí účet se do toho nepočítají), ani jiné druhy příjmů (např. příjmy
    z pronájmu).
  3. Nemáte ze Zonky Rentiéra příjem vyšší než 6 000 Kč za kalendářní rok, což
    odpovídá investované částce ve výši cca 80 000 Kč. Úrokové výnosy se
    nepřipisují pravidelně k termínu splátky, proto je potřeba zkontrolovat výši
    připsaných příjmů za dané zdaňovací období.

Poslední revize k 8. 1. 2021.

Kateřina

Dobrý den, je to už asi otravné, ale pro ujištění. Jsem studentka VŠ a na Zonky jsem “vydělala” vážně málo (asi 70 Kč), zároveň mám ale i brigádu v podniku, který ale díky koronaviru byl téměř celý rok zavřený a 15 tisíc jsem si ani z daleka nevydělala. Můžu to teda chápat tak, že se mě daňové přiznání netýká? Děkuji za odpověď.

Když jsem se dostal k výpisu podkladu k daním, nalezl jsem rok 2019, dá se nějak sehnat ten k roku 2020?

Odpovím si sám:

Aktuálně už na nich pracujeme a během února je zobrazíme ve Vašem investorském profilu.

Nalezeno v e-mailu

Dobrý den, z těch Vašich nápověď jsem dost zmatená. Jsem studentka VOŠ a nepracuji. Dohromady jsem si na zonkách vydělala 464, 22 Kč z toho jsem si minulý rok vybrala 200 Kč . 2 ze 4 půjček jsou již splacená. První půjčka byla 200 Kč s úrokem 10,99%, druhá půjčka byla taktéž 200 kč s úrokem 19,99%. Momentálně mi běží dvě půjčky. Obě 200 Kč. Jedna má úrok 9, 49% a druhá 15,49%. Znamená to tedy, že mám danit?

Jestli jsem to podle tohohle: 1. Investor má příjem pouze ze závislé činnosti (je zaměstnanec) a jediný další příjem má z uskutečněných participací v Zonky. a totohle - V případě investora č. 1 a 2 platí, že zaměstnanec, který má příjmy ze závislé činnosti
(§ 6) pouze od jednoho nebo postupně od více plátců, nemá dle § 38g ZDP
povinnost podat přiznání k dani z příjmů, pokud nemá příjmy z podnikání, z nájmu,
z kapitálového majetku, či ostatní příjmy převyšující 6 000 Kč. Daňové přiznání je
tedy nutné podávat až v případě příjmů převyšujících 6 000 Kč za rok. Správně pochopila tak snad nic neplatím.

Dobrý den, kdy přesně budou ty daňové podklady za 2020 připraveny? Potřebuji je co nejdříve.

1 Like

Dobrý den všem,
jaký píšete do DP "druh příjmu " ze Zonky? A-příležitostná činnost nebo F-jiné ostatní příjmy?
A jaký píšete “slovní popis”?

Dobrý den,
vidím dlouhý text o tom, jak má danit Zonky investor. A pak v závěru kousek o tom, kdy nepodléhá zdanění Zonky Rentiér. Není to nějaká chyba? O tom, jak danit příjmy z Rentiéra se tam nepíše, většina textu je o Ivestorovi, proč je tedy na konci naráz nesouvisející část o tom, kdy se nemusí danit Rentiér? Pokud je tam zmíněný Rentiér, tak bych primárně čekal informaci jak danit příjmy z Rentiéra a ne jen zmínku o tom, kdy Rentiér zdanění nepodléhá.
Roman

Koukám, že Zonky klasicky mlčí… loni touto dobou podklady již několik dnů byly.
Naprosto nechápu, jaký je problém vysypat pár čísel do excelu nějakým scriptem, prakticky na požadavek… :face_with_thermometer:

1 Like

Dobrý den, @malickycz ,

hned koncem roku jsme informovali, že podklady k daním budou k dispozici v průběhu února. V rámci Covid odkladů byl letos nápočet jiný, než v minulých letech. Vypadá to, že v průběhu tohoto nebo příštího týdne již budou hotové.

Hezký den, Kateřina

Vymlouvat se můžete na všechno možné, faktem je, že je měsíc a čtvrt za námi a podklady pro daně nejsou připravené!
Na to, že vlastně jenom exportujete data do excelové tabulky (což může být uděláno hned první lednový týden), tak je to tragický výsledek. Ale vlastně mě to už nepřekvapuje - podobně “zodpovědně” jste přistupovali v minulosti k řešení zpoždění u dlužníků a obdobně laxně prověřujete žádosti o půjčky.

1 Like

Přidávám se k nespokojeným klientům, kteří čekají na vygenerování podkladů k daním za minulý rok. Nebýt Zonky, mám daňové přiznání podané již minulý měsíc. To, že „byl letos nápočet jiný, než v minulých letech“, není žádné překvapení, o tom se ví už dlouho.

1 Like

Dobrý den,

podklady k daním jsou již k dispozici ve vašich profilech.

Kateřina

1 Like

tak v uctu mam neco kolem 50 000 a ve vypisu k danim mam celkem 83 500, do zonky jsem letos narval do 20 tis a naklady mam skoro 40? Nezda se mi to nejak :smiley:

Jojo, naprostý souhlas. Lidi jsou tu prvním rokem a už dělají dusno. A pak se k tomu přidají další, pro které je vyhledávání ve fóru nepřekonatelný problém a než aby si to vyhledali z předchozích let (bylo to tu už opakováno rok co rok), tak budou hnojit fórum novými vlákny a tázat se dokola na to samé.
Připomíná mi to ten vtip, jak jedou dvě blondýny spolu vlakem, a jedna z nich se zeptá průvodčího: “Za jak dlouho budu v Praze?”
Průvodčí odpoví :“Asi za hodinu”
A na to se ozve ta druhá blondýna: “A já ?”

5 Likes

Současné podklady pro daně mi přijdou dost zvláštní. Do Rentiera jsem dal 100 tisíc. Vybral jsem 100 666. Na účtu zůstalo 300. Ale v podkladech pro daně mi přišlo, že mám ke zdanění něco přes 6700. To jako vážně?

Dobrý den,

u Rentiéra se daně odvíjí pouze podle celkové hodnoty připsaných úroků. Částka, kterou uvádíte, tedy sedí. Je potřeba brát v úvahu to, že z úroků jsou hrazeny poplatky, nebo případné slevy na pohledávkách po splatnosti. Více informací ohledně danění Rentiéra naleznete v našich častých dotazech zde.

Ztrácím v tomto výpočtu jakoukoli logiku. Za rok investování reálně vydělám v Rentierovi 900 Kč, ale do daňového přiznání mám zadat výdělek pro zdanění 6700 Kč? To mi tedy vážně nepřijde jako rozumná investice resp. celé to ztrácí logiku. Přece mám zaplatit daň ze zisku. V tomto případě bych na daních zaplatil víc peněz, než reálně vydělám.

Chápu, ale Rentiér se daní podle § 8 odst. 1 písm. g) zákona č. 586/1992 Sb., což uvádíme na našem webu, na který jsem v předchozím příspěvku odkazoval. V sekci " Musím příjmy z Rentiéra danit" je popsaný i příklad s vkladem 100 000 Kč. Když si v transakcích exportujete přehled a sečtete si všechny úroky, které Vám přišly za dané období, můžete se ujistit, že čísla souhlasí.