Zrychlení "přeposílání" peněz do Zonky

Zdravím!

Jsem zde na Zonky tzv. čerstvý investor a jediné co mi zatím opravdu obrací úsměv je doba, která trvá při přeposílání peněz do Zonky. Ano! Ano! Vím… 1 až 3 dny je opravdu klasická doba co se týče přeposílání z účtu na účet ještě když jde o rozdílné banky.

Ale proč tohle nezrychlit?

Proč nevytvořit virtuální měnu v podobě Kč kreditů, které si investor koupí skrze použití kreditní karty?

Platba během 30s a peníze na Zonky během jedné minuty.
Díky této funkci aktivní investoři nepřichází o kvalitní investice, které dokáží popohnat jejich portfólio na úroveň, kterou chtějí.

Musím se přiznat, že o této technologii vím delší dobu a dle mého by bylo opravdu výhodou tohle využít i na Zonky.

Jestli je to nemožné a plácám jen pouhé hlouposti tak budu rád za konstruktivní kritiku a smysluplné odpovědi či připomínky.

Díky

cleverinvestor

1 Like

Vzhledem k tomu, že se zavedením nových pravidel pro banky nařízených EU se doba převodu z účtu na účet, jak v rámci jedné banky, tak i v rámci více bank, zkracuje na NULU (tedy provedení okamžitě), tak nevidím důvod, proč by se neměla platba na Zonky připsat do třeba půl hodiny. To je na ověření docela dlouhá doba.

1 Like

Hezký den, @cleverinvestor a @chosetrans,

děkujeme za dotazy a vítejte na našem Foru.

Neustále se zaměřujeme na to, jak službu pro obě strany vylepšovat a argument rychlosti nabití peneženky je pro nás velmi silný. Zároveň službu vyvíjíme koncepčně a náklady na provoz platformy, abychom splňovali regulatorní požadavky a zároveň byli více a více konkurence schopní, jsou skutečně vysoké a nemá udržitelnou hodnotu zavádět o překot nové způsoby platby ve chvíli, kdy se blíží okamžité převody. Vývoj nového způsobu plateb je projekt na několik měsíců, máme-li se bavit o tom, aby byl životaschopný a měl přidanou hodnotu.

Blíží se doba okamžitých plateb a tím se pak samozřejmě zrychlí i připisování peněz na náš účet, https://www.penize.cz/bezne-ucty/408360-okamzite-platby-jeste-si-pockejte-vzkazuji-banky.

Samozřejmě do budoucna uvažujeme mj. i o zavedení karet, ale jsou to zatím skutečně jen vize bez konkrétních obrysů.

Mějte krásný den,

Iva ze Zonky

1 Like

Popravdě, myslím, že v první řadě jde o peníze (ano jak přízemní). Ono je “snadné” zavést platby kartou. Ale z mého pohledu je problém, že nikdo nebude chtít platit poplatky za platbu kartou.
Dejme tomu, že Zonky bude mít opravdu výhodnou smlouvu a zaplatí “jen” dvě procenta z každé platby kartou. Takže měly by Zonky ponížit vložené peníze o poplatek nebo snížit úroky pro všechny investory aby toto kompenzovaly?

Pro zajímavost: https://help.gopay.com/cs/tema/podminky-a-ceny/aktualni-podminky/z-ceho-se-sklada-poplatek-pri-platbe-kartou

1 Like

Ahoj @Syky01

Naprosto s tebou souhlasím!

“Chceš peníze rychle? Dej nám 50,- z 1 000,- a máš je tam do minuty… A nebo si čekej tři dny.”

Chce to opravdu pohledat výhodnou smlouvu aby to nezasáhlo jak Investory tak Zonky při výdělku. Jelikož se opravdu jedná o několik procent z každé jedné zaslané částky.

Dle mého si tedy budeme muset opravdu počkat…

Proto tedy držím palce Zonky.

cleverinvestor

1 Like

Hezký večer,

něco se ale změnit muselo. Dříve to trvalo skutečně cca 3 dny (a to jsem vždy přeposílal z AirBank do AirBank). Minulý měsíc tam ale najednou platba byla nečekaně druhý den. Skoro jsem měl pocit, že jste dříve dělali nějakou kontrolu navíc, protože zrovna AirBank v rámci svých účtů platby připisuje okamžitě, takže ty tři dny byly hodně.

Ta výmluva dlužníků o víkendu, že platby nejdou mi vadí.

Krásný večer, @Wazowski,

je to, jak píšete. Ono ty drobné změny, kdy se něco pomalu, ale soustavně zrychluje, moc nevnímáme. V tom, co popisujete, se jedná o kombinaci toho, do kdy Vaše banka zpracovává transakce směřované do jiné banky a do kdy banka příjemce zpracovává příkazy druhé banky. Air Bank je v tomto ohledu nesmírně prozákaznická a rychlá. Reálně je to tedy tak, že jste stihl poslat peníze do doby, co Vaše banka transakce směřované ven zpracovává a zároveň i banka druhé strany tyto transakce přijímá.

Když si tak peníze do naší peněženky pošlete ráno, měl byste je již další den po půlnoci vidět v peněžence, bavíme se ale samozřejmě o všedních dnech.

S pozdravem,

Zebra-Iva

Dobré ráno, v minulém týdnu jsem zaznamenal informaci, že PPF banka se zapojila do systému instantních plateb, viz

https://www.penize.cz/prime-bankovnictvi/409685-do-systemu-okamzitych-plateb-se-zapojila-i-ppf-banka

Protože účet Zonky je u PPF banky, kdy můžeme očekávat, že platby splátek dlužníků a na druhé straně vklady/výběry investorů půjdou realizovat “okamžitě” 24/7?

Pozn. V sobotu brzy ráno jsem dělal pokusný výběr a na AirBank mi peníze dorazily až dnes po jedné hod. ráno (>3 dny). Tedy od “instantní” platby zatím na hony vzdáleno.

Děkuji za odpověď a hezký den přeji,
Ales

Krásný den, @ales.hejc,

děkujeme za dotaz.

Okamžité platby byly zpřístupněny pro příchozí platby, na odchozích se stále pracuje, jak v článku autor uvádí.

Pokud byste si peníze tedy nabil, budou tady zřejmě ihned, ale propíší se až po půlnoci, protože zpracování transakcí z naší strany stále probíhá jednou denně. Po půlnoci je to pak z důvodu optimalizace výkonu platformy, portřebujeme, aby vše bylo pro klienty funkční a neustále zpracovávání transakcí v čase by běh serverů nesmírně zatížil. V tuto chvíli tak stále platí, že se platby aktualizují v profilech jednou denně.

Mějte krásný den,

Zebra-Iva

Děkuji za “okamžitou” odpověď :wink:

Beru na vědomí, že jakmile Vám zpřístupní PPF banka i odchozí platby (dle článku plán do poloviny října ), budete i tyto platby zpracovávat po půlnoci (i o víkendech).

Pěkný den,
A.

Rádo se stalo :slight_smile:

Jak píšete, bude to platit i pro příchozí platby, aktualizace peněženek a splátkových kalendářů stále bude probíhat jednou denně. Nicméně, je možné, že přijdeme s jiným způsobem, aniž by bylo nutné měnit stávající procesy.

Jak jsem psala i výše, každý projekt musí koncepčně dávat smysl a v tuto chvíli zde nemáme nástroj, který by umožnil okamžitou aktualizaci peněženky bez dopadu na přístupnost platformy.

Krásný den,

Zebra-Iva