Proč se se Zonky loučím

Zdravím všechny,

pokusím se tady shrnout své zkušenosti za posledních několik měsíců a důvod, který mě dovedl k rozhodnutí přestat na Zonky investovat. Věřím, že to můžou být užitečné informace jak pro některé další investory, tak pro Zonky tým.

Nejdřív stručně, jak jsem poslední měsíce fungoval. Začal jsem na podzim, mám v tuto chvíli investováno kolem 220 tisíc, čistý výnos byl před Covidem kolem 10% (zatím málo zesplatněných), odhadoval jsem že při mé strategii by se dlouhodobě výnos měl udržovat nad 7%, při troše štěstí přes 8%. Velice se mi líbí princip, na kterém Zonky funguje, přístup Zonky k zákazníkovi, míra rizika v poměru k výnosu, prostě zatím samé plusy.

K investování jsem používal vlastního robota. Velmi brzo jsem zjistil, že portfolio o několika stovkách participací se ručně udržovat nedá, Robozonky mi nevyhovovalo a pořádně mi to nefungovalo, tak jsem si začal hrát a programovat, byla to zábava. Vytvořil jsem myslím celkem účinnou strategii s důrazem na sekundární trh (výjimečně mému robotu nějakou půjčku na sekundáru někdo stačil vyfouknout); myšlenka byla, že budu investovat zejména do dlužníků, kteří už mají za sebou aspoň pár měsíců bezproblémového splácení a tím snížím riziko i v rámci rizikovějších ratingů. K tomu celkem podrobnou statistickou analýzu všech parametrů (příjem, region, účel půjčky…) pro další snížení rizika při stejném výnosu…

Na papíře plán hezký a fakt to i hezky fungovalo. Narazil jsem ale na to - jako asi každý, kdo se pokusil programovat na Zonky API - že dokumentace je žalostně neaktuální. Na Githubu se dá najít o něco víc informací, ale pořád bída s nouzí. Každých pár týdnů robot přestal fungovat, informace o změnách nikde… I když jsem požádal kdysi administrátory, aby mě zařadili do mailing-listu pro uživatele API, nikdy mi žádný mail o změnách nepřišel. (Tak buď na mě zapomněli, nebo žádné maily neposílají, nevím). Je pravda že vždycky jsem to znova rozchodil, nejčastěji metodou pokus-omyl… Ale robota jsem si naprogramoval proto, aby mi šetřil čas, ne abych trávil každých pár týdnů několik hodin nekonečným zkoumáním a experimentováním.

A tak jsem se rozhodl, poněkud znechucen, už to neopravovat a dál na Zonky neinvestovat. Mám investice i na jiných platformách, kde je vyšší výnos (s vyšším rizikem samozřejmě), tak asi přesunu peníze tam. Přestože jsem měl původně v plánu významnou část svých investic ponechat na Zonky, díky skvělé stabilitě výnosu a nízkému celkovému riziku… Participace se zatím prodávat nechystám, jen budu vrácené peníze postupně stahovat, a kdyby snad začala dokumentace k API použitelná, tak nevylučuji že zase začnu investovat, prozatím mi to za to ale nestojí.

Takže závěr pro kolegy investory, kteří by se snad chtěli jako já pustit do programování vlastního robota - nepouštějte se do toho, pokud nejste ochotní strávit udržováním programu a hledáním nedokumentovaných změn spousty hodin pořád dokola…

A závěr pro Zonky tým - díky moc za vše, platforma je skvělá. Každý ze Zonky týmu, s kým jsem kdy komunikoval (i ohledně dokumantace API) byl strašně ochotný. Chápu, že bláznů jako já je mezi investory Zonky málo, takže důraz se klade jinam než na udržování dokumentace k API… Na druhou stranu, předpokládám že nějakého robota používá nemalá část investorů, přijde mi to jediný smysluplný způsob jak udržovat stovky participací, tak asi by bylo fajn tuto oblast nenechávat úplně na okraji.

Krásný den všem,

Jakub

4 Likes